Zdrowie »
Jak pokonać anoreksję? Trening

Jak pokonać anoreksję? Trening

Autorzy:   , ,

Ocena:
   6.0/6  Opinie  (1)
Stron: 296
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)
Wydawca: Sensus

Podręcznik dla chorych, ich rodzin oraz lekarzy i terapeutów Kiedy jedzenie staje się problemem

Anoreksja jest chorobą cierpiącej psychiki. W krótkim czasie sieje ona spustoszenie także w całym ciele, a w konsekwencji w całym życiu osoby nią dotkniętej. Na anoreksję zapadają w większości dziewczęta i kobiety, ale przypadki zachorowań zdarzają się także wśród mężczyzn. Jadłowstręt psychiczny ma swoje korzenie w braku akceptacji siebie i swojego ciała. To poczucie niedoskonałości zwykle potęgowane jest przez wymagania narzucone przez otoczenie lub perfekcyjnych rodziców. Kiedy wszystko wymyka się spod kontroli, choremu wydaje się, że tylko jego waga jest tym, nad czym może zapanować - że to właśnie ona jest kluczem do sukcesu. Osoby cierpiące na anoreksję często mają bardzo niską samoocenę, odrzucają myśl o dorosłości i odcinają się od swojej seksualności. Wykazują także stany lękowe. Choroba powoduje zatrważające zmiany w organizmie i psychice, a walka z nią bywa tym trudniejsza, że niezbędna jest całkowita modyfikacja przekonań pacjenta, a nie samego jego zachowania.

Optymalnym początkiem procesu ucieczki od anoreksji jest podjęcie decyzji o poszukiwaniu pomocy. Mimo że do tej pory nie opracowano całkowicie skutecznych metod jej leczenia, ten podręcznik przekazuje innowacyjne podejście do psychoterapii - terapię akceptacji i zaangażowania, czyli ACT (ang. Acceptance and Commitment Therapy). Jest to pełna wsparcia metoda, która uwolni Cię od towarzyszących anoreksji osądów, a właściwie od założenia, że coś jest z Tobą nie tak. Zaczniesz uważnie obserwować swoje trudne myśli i uczucia... bez reagowania na nie w sposób prowadzący do samodestrukcji. Kiedy już znajdziesz się w tym pełnym współczucia i nastawionym na odbiór stanie ducha, przedstawione w książce techniki pozwolą Ci się przestawić, czyli skierować energię zużywaną dotychczas na kompulsywne zrzucanie wagi i degradację własnej osoby na pozytywne działanie, które uzdrowi ciało i duszę.

Seria "Treningi" to jedyny taki zestaw ćwiczeń wzmacniających kondycję psychiczną. Wraz z profesjonalnymi trenerami -- psychologami i terapeutami kształtuj swoje życie wewnętrzne, pracuj nad mięśniami zalet i spalaj brzuszki słabych stron. Dzień po dniu, ćwiczenie za ćwiczeniem, kartka po kartce zmniejszaj dystans do odnowy Twojej osobowości.

Przedmowa (5)

O autorach (8)

Podziękowania (9)

Wprowadzenie (11)

Część I Zrozumieć anoreksję

Rozdział 1. Czym jest anoreksja? (21)

Rozdział 2. Test oceniający stopień anoreksji (45)

Część II Leczenie anoreksji za pomocą terapii ACT. Zmień to, co robisz, a nie to, co myślisz i czujesz

Rozdział 3. Zaakceptuj - wybierz - działaj. Podstawa terapii akceptacji i zaangażowania (57)

Rozdział 4. Kiedy kontrolowanie wymyka się spod kontroli (77)

Rozdział 5. Uczymy się być świadomym i uważnym obserwatorem (99)

Rozdział 6. Podchodź do trudnych sytuacji z akceptacją (127)

Rozdział 7. Obieranie wartościowych kierunków (147)

Rozdział 8. Zaangażowane działanie w kierunku wartościowego życia (179)

Rozdział 9. Podróż Emilii ku wyzdrowieniu (197)

Część III Zagadnienia dotyczące profesjonalnego leczenia

Rozdział 10. Opcje profesjonalnego leczenia (213)

Rozdział 11. Uznane psychologiczne metody leczenia anoreksji (231)

Rozdział 12. Przygotowanie do leczenia z terapeutą (243)

Część IV Dodatkowe zasoby

Rozdział 13. Rozdział dla najbliższych (257)

Rozdział 14. Oceń swoje postępy (277)

Bibliografia (291)

6
(1)
5
(0)
4
(0)
3
(0)
2
(0)
1
(0)

Liczba ocen: 1

Średnia ocena
czytelników

  


    okladka
      Ocena : 6 

    Chciałam podziękować Państwu za wydanie tak świetnej książki w temacie problemów z anoreksją. Kiedy nasza córka w wieku 12 lat zachorowała, był to dla nas absolutny szok. Szukaliśmy szybko wszelkiej pomocy. Oczywiście u lekarzy i psychologów przede wszystkim. Jednak największą pomocą okazała się właśnie ta książka, na którą trafiłam przez przypadek, kupując wszystkie dostępne na rynku. Postępowaliśmy według wskazań w książce. Po roku leczenia lekarz, psychiatra orzekł że córka na chwilę obecną jest zdrowa. Obecnie ma 15 lat. To największy skrót naszych zmagań z tą straszną chorobą. Mam prośbę, jeśli Państwo mają możliwość przekazania podziękowań autorom będę niezmiernie wdzięczna. Z góry dziękuję Mama