Ranking książek psychologicznych według Sensus - TOP 10

Zerknij na ranking najlepszych publikacji psychologicznych. Dzięki książkom w tym zestawieniu, dowiesz się m.in. jak pokonać stres, jak radzić sobie z problemami i w jaki sposób odnaleźć spokój. W niektórych z nich przeczytasz szczegółowe informacje o chorobach takich jak depresja czy ChAD – zawarte w nich porady wesprą Cię, ale też ułatwią Ci ich zdiagnozowanie. Jeśli cierpi na nie ktoś z Twoich bliskich – będziesz wiedzieć, jak rozmawiać z taką osobą i jakiego rodzaju wsparcia udzielić. Znajdziesz tu także książki o budowaniu wartościowych relacji z ludźmi, a także takie, w których odkryjesz sposoby na poprawę swojej relacji z jedzeniem, które nie powinno nigdy kojarzyć się z karą czy poczuciem winy. 

Najlepsze książki psychologiczne, które musisz przeczytać

1. „Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania” Karolina Gruszecka 

psychodietetyka, TOP 10 książek psychologicznych

Jeśli masz już dość diet, odmawiania sobie przyjemności i nieustannego myślenia o jedzeniu – ta książka jest dla Ciebie! Koniec diet odchudzających, które smakują „karton-gipsem”, zacznij cieszyć się jedzeniem. Możesz to osiągnąć dzięki tej jednej książce o diecie, jaką trzeba przeczytać - „Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania”! Poznasz świat psychodietetyki, pozbędziesz się myślenia dychotomicznego, czyli „wszystko albo nic”, a także bez problemu odróżnisz głód od zachcianki. Jeśli jesteś gotów na dobrą relację z jedzeniem, osiągnięcie wymarzonych efektów i słuchanie swojego organizmu – sięgnij po tę książkę! 

 

 

2. „Human hacking. Poznaj ludzki umysł i naucz się skutecznej komunikacji” Christopher Hadnagy, Seth Schulman

human hacking, top 10 książek psychologicznych

Poznanie ludzkiego umysłu jest niezwykle przydatne, kiedy zależy nam na lepszym komunikowaniu się z innymi. Jednak dzięki temu możemy także bronić się przed manipulatorami. Ta książka, której nie mogło zabraknąć w rankingu najlepszych książek psychologicznych, pomoże zrozumieć Ci działanie umysłu, a także nauczysz się nawiązywać lepsze relacje oraz wpływać na ludzi. Będziesz kierować rozmowy tak, że rozmówcy chętniej będą dzielić się informacjami, o których nie chcieli mówić. Z publikacją "Human hacking. Poznaj ludzki umysł i naucz się skutecznej komunikacji" przede wszystkim wzmocnisz pewność siebie, będziesz świadomie używać mowy ciała i etycznie wpływać na ludzi. 
 


3. „Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie” Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski 

uwięzieni w słowach rodziców, top 10 książek psychologicznych

W tej książce znajdziesz słowa-zaklęcia, które potrafią niszczyć. Niestety te wypowiedziane przez najbliższych często tkwią w naszych głowach i nieświadomie im ulegamy nawet w dorosłym życiu. Jeśli poznasz te niechlubne zaklęcia zakazu i nakazu będziesz wiedzieć, jak się od nich uwolnić, uświadomisz sobie, jak duży wpływ mają na Twoje życie – najczęściej spory i negatywny. Takie słowa potrafią zabrać nam głos – „bo dzieci i ryby głosu nie mają”, zabiorą nam odwagę do wyrażania siebie i swoich potrzeb – „nie wydziwiaj”. Sięgając po książkę psychologiczną „Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie”, poznasz wszystkie złe zaklęcia, uwolnisz się od nich i staniesz się w pełni sobą! 

 

4. „Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność” Monika Kotlarek 

choroba afektywna dwubiegunowa, top 10 książek psychologicznych

Najnowsza książka Moniki Kotlarek, „Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli ze skrajności w skrajność”, skupia się na chorobie afektywnej dwubiegunowej – w skrócie „ChAD”. Psycholożka stworzyła poradnik i zarazem przewodnik dla osób cierpiących na tę chorobę, ale skorzystają z niej także ich bliscy. Z tej książki dowiesz się, czym jest i czym nie jest ChAD – bo z pewnością nie jest to zwykła huśtawka nastrojów, lecz dożywotne i przewlekłe schorzenie, którego skutki można zminimalizować odpowiednim leczeniem.  W tej książce znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ChAD, rozwiejesz swoje wątpliwości i poznasz szkodliwe mity i stereotypy związane z tą chorobą. 

 

5. „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” Monika Kotlarek 

borderline, top 10 książek psychologicznych

Bordeline często jest mylone z wcześniej wspomnianym ChAD, ponieważ objawy często są podobne. Jednak borderline personality disorder, czyli osobowość chwiejna emocjonalnie podtypu granicznego – nie jest chorobą. To typ osobowości, którego nie da się wyleczyć, jednak można nauczyć się z nim żyć z pomocą odpowiednio dobranej terapii. „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią”, jedna z najpopularniejszych pozycji z naszego zestawienia top książek psychologicznych, to przewodnik dla osób zmagających się z borderline, znajdują się w nim także historie osób, u których zdiagnozowano ten podtyp osobowości. 

 

 

6. „Depresja, czyli gdy każdy oddech boli” Monika Kotlarek 

Depresja, czyli gdy każdy oddech boli, top 10 książe psychologicznych

W książceDepresja, czyli gdy każdy oddech boliautorka poświęca uwagę depresji – chorobie, którą można, a nawet trzeba leczyć. Ta publikacja nie zastąpi leków ani terapii, jednak pomoże zrozumieć, czym dokładnie jest depresja, jakie są objawy i jak ją odróżnić od zwyczajnej chandry czy obniżonego nastroju, które jest przejściowe. Tak jak w przypadku poprzednich książek Moniki Kotlarek, to przewodnik, który przyda się nie tylko chorym, ale też bliskim, którzy nie zawsze wiedzą, jak wesprzeć osoby cierpiące na depresję. Sięgnij po tę książkę i poznaj różne oblicza tej choroby. 

 

 

7. „Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka” S. J. Scott, Rebecca Livermore 

bądź pewny siebie, top 10 książek psychologicznych

Bycie introwertykiem wcale nie musi oznaczać kuli u nogi, która będzie nam ciążyć przez całe życie, a przez którą sięganie po swoje marzenia jest niemożliwe. Nawet osoby mniej śmiałe i wycofane mogą odnosić sukcesy i spełniać marzenia bez działania wbrew sobie. Z tą książką poznasz m.in. główne cechy introwertyzmu, wyzwania, przed którymi stają introwertycy i skuteczne strategie pokonywania problemów. Jeśli czujesz, że brakuje Ci pewności siebie, chcesz wiedzieć, jakie są Twoje mocne strony i jak z nich korzystać – książka „Bądź pewny siebie! Poradnik dla introwertyka” jest dla Ciebie! 

 

 

8. „Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość” Benjamin Hardy, PhD 

jak zmienić swój charakter, top 10 książek psychologicznych

Wiesz, że przekonanie o wrodzonej i niezmiennej osobowości to szkodliwy mit? Tak naprawdę każdy ma wpływ na swoje życie i zachowania. Jednak zmiana nawyków, zwłaszcza tych szkodliwych nie jest najłatwiejsza, ale jest możliwa. Dzięki książce „Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość” przekonasz się, że możesz samodzielnie decydować o swoim życiu i nie musisz tkwić w tej samej niesatysfakcjonującej rzeczywistości. Jeśli chcesz stać się człowiekiem, którym zawsze chciałeś być, pozbyć się uzależnień i ograniczających zachowań – pomoże Ci w tym ta publikacja. Odmień siebie i swoje otoczenie, by sprzyjało Ci w realizacji planów! 

 

9. „Spełniaj się. Jak oswoić własny opór i żyć pełnią życia” Sylwia Kocoń 

spełniaj się, top 10 książek psychologicznych

Być może czujesz, że coś Cię blokuje przed działaniem. Chcesz zmian, ale nie umiesz ruszyć się z miejsca – trochę się boisz niewiadomej, trochę czujesz, że może się nie udać. Ten głos to tzw. wewnętrzny obrońca, który chce uchronić nas przed niewygodą, porażką i trudem, jednak nie pozwala nam na pozytywne zmiany, jakie możemy wprowadzić do naszego życia. Jeśli chcesz pozbyć się zniechęcenia i rozproszenia – przeczytaj ten tytuł. Dzięki „Spełniaj się. Jak oswoić własny opór i żyć pełnią życia” wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i zaczniesz sięgać po to, czego najbardziej pragniesz i naprawdę potrzebujesz

 

 

10. „Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi” Jarosław Gibas 

nie daj sobie spieprzyć życia, top 10 książek psychologicznych

Nie każde towarzystwo nam sprzyja i nie przy każdym człowieku czujemy się komfortowo. Jeśli zdarza Ci się przy pewnych osobach czuć się źle, to może oznaczać, że masz do czynienia z ludźmi toksycznymi. Idealnym rozwiązaniem byłoby zaprzestać kontaktu z nimi, jednak nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy musimy z tymi ludźmi pracować, a nawet żyć z nimi od jednym dachem. Jednak są sposoby na radzenie sobie z takimi osobami, a znajdziesz je w tej książce Jarosława Gibasa „Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi”. Dzięki wiedzy w niej zawartej, bez problemu rozpoznasz toksyczne zachowania i nauczysz się przed nimi bronić. Książka skłoni Cię także do refleksji nad tym, czy sam nie bywasz toksyczny w stosunku do otaczających Cię ludzi. 

 

Książki, które dają do myślenia i pomagają się rozwijać

Sięgnij po top książki psychologiczne, które wesprą Cię w rozwiązywaniu problemów. Asortyment księgarni psychologicznej Sensus to imponująca skarbnica publikacji na tematy takie, jak: zdrowie psychiczne, budowanie relacji, zdrowe podejście do jedzenia i diety czy praca nad pewnością siebie. W tym zestawieniu zostały opisane naszym zdaniem najważniejsze i ponadczasowe książki psychologiczne, jednak w ofercie znajdziesz też wiele innych wartościowych tytułów. Czytaj i odkrywaj potęgę swojego umysłu, zapanuj nad stresem i uwierz w siebie! 

Jeśli interesują Cię zagadnienia psychologii, rozwoju osobistego czy motywacji, koniecznie przeczytaj artykuł, w którym zebraliśmy TOP 10 książek motywacyjnych!