Recenzje
Mowa ciała. Praktyczne wprowadzenie
A ile razy doświadczyłeś fenomenu "chemii"? Spotkałeś kogoś, kto znalazł się w grupie nieznanych sobie ludzi, i w mgnieniu oka zdobył ich sympatię? Czy jest ktoś, kto bez konkretnego powodu doprowadza Cię do szału? Czy znasz kogoś, komu potrafisz godzinami wylewać żale?
Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że już przekonałeś się, jak potężnym narzędziem jest mowa ciała. Może warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby ją poznać i opanować? Mógłbyś zjednywać sobie ludzi, przyciągać ich uwagę i sterować ich emocjami. Miałbyś równe szanse w starciu z tymi, którzy stosują mowę ciała przeciwko Tobie. Wiedziałbyś, co mówią ludzie, gdy milczą.
Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej autor omawia kolejne elementy mowy ciała - kontakt wzrokowy, wyraz twarzy, ruchy głowy, gesty, ruchy ciała, postawę i pozę, dystans, kontakt fizyczny, budowę ciała, wygląd zewnętrzny, wyczucie czasu, a także język mówiony. W drugiej części poznajemy wykorzystanie poszczególnych elementów komunikacji niewerbalnej w określonych sytuacjach - w pracy, w trakcie spotkań czy w relacjach intymnych. Nie zabrakło także rozdziału poświęconego mowie ciała w innych kulturach.
Poradnik jest napisany lekkim językiem, w sposób intuicyjny. Wnikliwe obserwacje dotyczące zachowań i gestów pozwalają spojrzeć na nowy wymiar komunikacji w inny sposób. Załączone ćwiczenia sprawią, że po lekturze tej książki zaczniesz na przykład dostrzegać wokół siebie różne spojrzenia: dłuższe, krótsze, zabójcze, pełne sympatii, fałszywe i znudzone. Potem sam zaczniesz stosować podobne gesty i sprawdzać, jak reagują na nie inni. Co z tego wyniknie? Po pierwsze, będziesz się dobrze bawić. Po drugie, zrozumiesz język gestów. Po trzecie, zaczniesz świadomie używać więcej niż jednej twarzy (a masz ich wiele).
Pozytywne emocje. Jak rozwijać relacje międzyludzkie
Książka opiera się na teorii "chochli" i "wiaderka", w myśl której każdy z nas ma "wiaderko", które jest napełniane lub opróczniane "chochelkami" innych oraz "chochelkę", którą opróżnia bądź napełnia "wiaderka" innych osób. Tajemnica "chochelki" polega dodatkowo na tym, że napełniając "wiaderka" innych, podnosimy poziom własnej pozytywnej energii, opróżniając - niszczymy także swoje pozytywne emocje.
Autorzy przedstawiają 5 strategii wzmacniania pozytywnej energii. Oprócz zapobiegania opróżnianiu "wiaderka", proponują, aby podkreślać mocne strony, zawierać przyjaźnie, nagradzać niespodziewanie i zmieniać stare zasady - traktując innych nie tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani, tylko zaspokajając ich indywidualne potrzeby.
Ta książka inspiruje innych, by czerpali z życia więcej radości. Choć sprawia wrażenie lekko napisanego poradnika, korzysta z wyników 50 lat badań nad psychologią pozytywną, opisuje ciekawe eksperymenty psychologiczne, których wyniki zachęcają do "napełniania wiaderek" innych w pracy, w domu, w najbliższym i dalszym otoczeniu. Jedynymi skutkami takiego postępowania w dłuższym czasie będzie miła atmosfera i większa wydajność w pracy, satysfakcja z wykonywanych zadań, większe grono znajomych, umocnione małżeństwo, silniejsze więzy rodzinne i wśród znajomych oraz więcej zdrowia i szczęścia, co w efekcie doprowadzi do dłuższego życia.
Clifton i Rath proponują metody, z których skorzystało już ponad pięć tysięcy firm i milion ludzi na całym świecie.
W poradniku omówione są:
- Metody eliminowania złych emocji
- Sprawdzone strategie potęgowania emocji pozytywnych
- Techniki wojny psychologicznej
- Wychowanie dziecka w domu pełnym ciepła
- Zawieranie szczerych przyjaźni i przyciąganie innych ludzi
- Znajdowanie mocnych stron osobowości
Komunikacja niewerbalna
Według Oldricha Tegze, każdy żywy organizm ma wrodzoną zdolność odbierania działających bodźców i oceny ich znaczenia. Człowiek, w przeciwieństwie do innych istot żywych, może obserwować sam siebie. Każdy z nas obserwując i oceniając, tworzy swój własny system wartości i priorytetów.
Aby zrozumieć komunikację niewerbalną, musimy pilnie obserwować sygnały ciała. Nie ma jednego wybranego kryterium obserwacji. Są sygnały łatwiejsze i trudniejsze do zauważenia i analizowania. To właśnie owym sygnałom sporo miejsca w swojej książce poświęca autor. "Komunikacja niewerbalna" to również analiza konkretnych czynności, które wykonujemy i sposobu ich interpretacji. Kolejno analizowane są ręce, miednica, kark, szyja, głowa. Sporo miejsca Oldrich Tegze poświęca przygotowaniu ciała do prawidłowego komunikowania się. Czytelnik znajdzie tam informacje o sposobach napinania mięśni, technikach rozgrzewania organizmu a także rady z zakresu prawidłowego utrzymywania dystansu w relacjach interpersonalnych.
Książkę polecam wszystkim, którzy w sposób świadomy i celowy chcą kierować wysyłanymi przez siebie bodźcami komunikacyjnymi i tą drogą mają zamiar wpływać na zachowania swoich partnerów i otoczenie.
Mowa ciała. Praktyczne wprowadzenie
Jak kontrolować własne i odczytywać innych zachowania, jak posiąść tę niezbędną w prowadzeniu jakiegokolwiek biznesu wiedzę? Najlepiej zacząć od książki Gordona R. Wainwrighta "Mowa ciała. Praktyczne wprowadzenie". Już na przyciągającej wzrok okładce autor namawia: przekonaj się, ile masz twarzy i naucz się z nich korzystać, odczytuj gesty innych ludzi, rób doskonałe pierwsze wrażenie, wywołuj u innych pożądane reakcje. I kto by nie chciał z takich możliwości skorzystać...?
Kartka po kartce, ilustracja po ilustracji, dowiadujemy się, jak to robić. Jak poprzez ćwiczenia i eksperymenty zacząć umiejętnie korzystać z mowy ciała i odczytywać informacje, które w tej formie przekazują nam inni. W kolejnych rozdziałach omówiono znaczenie kontaktu wzrokowego i kierunku patrzenia, a także wyrazu twarzy i uśmiechu. Osobne części książki poświęcono ruchom głowy i potakiwaniu oraz gestom i ruchom ciała. Odrębne zagadnienie to rola postawy, póz w mowie ciała oraz celowego dotyku. Dowiadujemy się też, jak ważny jest wygląd zewnętrzny, budowa ciała, a także niewerbalne aspekty mowy, jak pauzy, zmiana tonu czy brzmienia głosu. Przede wszystkim przedstawiciele zawodów, wymagających stałego kontaktu z ludźmi (nauczyciele, lekarze, prawnicy) znajdą wiele przydatnych porad, bezpośrednio do nich kierowanych.
Na zakończenie - treściwa powtórka i przypomnienie korzyści, płynących ze znajomości mowy ciała, ale i ograniczeń z nią związanych. Reszta - do sprawdzenia w praktyce, w rzeczywistości, która po zastosowaniu wskazówek zawartych w książce, może być już nie tą, co kiedyś.
W mieście dżungla, a w domu zoo. Jak jednocześnie prowadzić dom i firmę, i nie dać się wyprowadzić z równowagi
Nie każda wykształcona kobieta pragnie również zostać "tylko mamą". Jaką działalnością można się zająć, gdy jest się z zawodu księgową, prawnikiem, inżynierem, bibliotekarką, marketingowcem, pielęgniarką, ekspedientką czy nauczycielką? Jak zorganizować życie domowe, by wszyscy byli zadowoleni? Jak promować firmę, jak i kiedy dbać o siebie, męża i dzieci oraz jak sprawić, aby rodzina zaczęła traktować "domowe biuro" jako pracę, a nie jako hobby - na te wszystkie pytania odpowiada autorka poradnika "W mieście dżungla, a w domu zoo. Jak jednocześnie prowadzić dom i firmę i nie dać się wyprowadzić z równowagi".
Cheryl Demas ukończyła matematykę i informatykę, a po studiach rozpoczęła pracę w dziale projektów lotniczych dużej firmy komputerowej. Po urodzeniu drugiego dziecka założyła i prowadzi wielokrotnie nagradzaną stronę wahm.com, stworzoną z myślą o kobietach potrzebujących wsparcia.