Recenzje
Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi
(...)
Roy Lilley prezentuje dziesięć prostych kroków przydatnych w radzeniu sobie z trudną sytuację:
- Z agresją trzeba radzić sobie bezpośrednio, nie za pomocą e-maili, faksów, notek, czy nagrania na automatycznej sekretarce.
- Pokaż, że rozumiesz, ale słowa „rozumiem” używaj z rozmysłem.
- Najłatwiej w sytuacji konfliktu oddalić się z miejsca zdarzenia, zwłaszcza jeżeli czujesz się zagrożony. Chowanie głowy w piasek nie jest skuteczną metodą.
- Jesteś na kogoś wściekły -- skup się na kwestii, która tak Cię rozjuszyła i poproś o zmianę: Czy mógłbyś dostarczyć mi ten projekt jutro rano? albo: Czy mógłbyś odebrać ten telefon? Dzięki tym ułamkom sekund potrzebnym na wymyślenie żądania zapomnisz o wybuchu i zapobiegniesz w ten sposób przerodzeniu się incydentu w większy konflikt.
- Jeżeli ktoś w agresywny sposób podnosi głos, zastosuj technikę lustra lub magnetofonu: dokładnie powtarzaj słowa, których użył w stosunku do ciebie.
- Zaakceptuj fakt, że jesteś zły, ale nie próbuj zrzucić odpowiedzialności za swoje emocje na kogoś innego.
- Bądź wagą. Tak, wiem, że nie każdy ma szansę urodzić się między 23 września a 22 października, ale chodzi mi o bardzo ważny atrybut wagi: rozwagę.
- Trenuj swoje emocje, tak jak sportowcy trenują mięśnie.
- Czujesz, że jeszcze chwila, a eksplodujesz niczym gigantyczna bomba atomowa? Pohamuj się, daj sobie czas na ochłonięcie i nabranie dystansu do sytuacji.
- Od czasu do czasu masz prawo być zły, ale rób to z godnością.
Moim zdaniem, tak jak nikt nie oczekuje od kryminału, żeby nosił w sobie wiedzę i bibliografię podręcznika kryminalistyki, tak od kieszonkowego poradnika czytelnik -- w szczególności menedżer -- nie spodziewa się pełnej informacji z zakresu zachowań w organizacji czy firmie. Ale takie książeczki, z przywołanymi tu zestawieniami i „dekalogami”, bardzo się przydają -- choćby jako zachęta do sięgnięcia po bardziej kompleksową lekturę.
(...)
Psychologia szefa
100 sposobów na Google
Pozostałe rozdziały zawierają bezcenne dla webmasterów wskazówki, co zrobić, by strona WWW znalazła się w wynikach wyszukiwania Google. Są też porady, jak pisać własne programy działające przy wykorzystaniu silnika wyszukiwarki, poparte interesującymi przykładami.
Sztuka wojny
Niewiarygodne, że zasady i metody konfrontacji z przeciwnikiem znane w odległej epoce i zupełnie innej cywilizacji z powodzeniem znajdują zastosowanie również dzisiaj.
„Sztuka wojny” Sun Tzu i „Metody wojskowe” Sun Pina przedstawiają zbiór zaleceń i rad dla każdego, kto dowodzi ludźmi, stawia czoła wyzwaniom i walczy o pozycje dla siebie i swoich podwładnych. Zawarta w tej książce wiedza nie wymaga naukowego przygotowania i jest przystępna dla każdego czytelnika. Słowa chińskich mędrców opatrzone zostały komentarzami zawierającymi wyjaśnienia trudnych fragmentów, opisami kontekstu sytuacyjnego i propozycjami zastosowania ich interpretacji w sytuacjach życia codziennego.
O skuteczności ponadczasowych chińskich nauk wiedzą azjatyccy politycy, biznesmeni i wojskowi od dwu i pół tysiąca lat. W XX wieku, po przegranej wojnie w Wietnamie, przekonały się o niej również Stany Zjednoczone, gdzie od kilkudziesięciu lat wykłada się wiedzę Sun Tzu i Sun Pina na uczelniach wojskowych.
Opanowanie skutecznych strategii przydaje się nie tylko na wojnie, ale również na co dzień. Nauki Sun Tzu nadają się do zastosowania w negocjacjach, windykacjach, marketingu, reklamie, sporcie, walce z konkurencją, zarządzaniu ludźmi i obronie własnych interesów.
100 sposobów na Google
Całość można podzielić na dwie części - porady dla każdego i wyłącznie dla zarejestrowanych programistów API Google. I jedni i drudzy będą z lektury zadowoleni. Kilka rozdziałów (ponad 40 porad) poświęconych jest wyszukiwaniu informacji za pomocą Googla i generalnie z nich może skorzystać każdy (nawet doświadczony poszukiwacz czegoś nowego się dowie, opisany jest m.in. współczynnik PageRank). Natomiast zdecydowana większość porad to już sprawy czysto techniczne i programistyczne.
Jest więc wprowadzenie do API Google, pisanie własnych aplikacji wykorzystujących API czy korzystanie z aplikacji bez użycia API. Są to gotowe programy napisane w Perlu lub inne mechanizmy, które wykorzystując silnik Googla pozwalają stworzyć różne, dodatkowe usługi. Można w ten sposób napisać własną wyszukiwarkę zintegrowaną z dowolnym serwisem WWW.
Autorzy umieścili w książce wiele ciekawostek o Googlu. Niekoniecznie są one odkrywcze, jednak ciekawe i z pewnością o nich zapominasz lub nawet ich nie znasz, bo nigdy nie czytasz dokładnie instrukcji obsługi ulubionej wyszukiwarki.
Jest co czytać, choć amatorzy pozycjonowania i oszukiwania Googla będą raczej zawiedzeni.