Choć mamy różne kompetencje, każdy z nas może w pełni korzystać z potęgi umysłu, by eliminować złe nawyki i osiągać wyznaczone cele. Pomogą w tym między innymi techniki wyobrażeniowe opisane w książce "Kontrola umysłu metodą Silvy Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu." Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu. Bo jak twierdził sam Albert Einstein, wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. 

1. Co to jest metoda Silvy i jak działa w praktyce samokontrola umysłu?

José Silva, twórca metody samokontroli umysłu, poświęcił znaczną część swojego dorosłego życia na badanie możliwości ludzkiego mózgu. Dzięki temu powstał kurs, podczas którego można się nauczyć między innymi eliminowania złych nawyków (na przykład palenia, objadania się), kontrolowania stopnia nasilenia bólu, metod lepszego zapamiętywania i szybkiego uczenia się

 

Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Autorzy: José Silva, Philip Miele

 

„Większości osób metoda samokontroli umysłu służy do rozluźniania się, zwalczania bezsenności czy bólu głowy lub też do nauki tego, co wymaga sporego zaangażowania silnej woli, na przykład do rzucenia palenia, schudnięcia, poprawy pamięci lub efektywnej nauki. Oto powody, dla których większość uczęszcza na zajęcia, natomiast w efekcie zdobywają oni znacznie szersze umiejętności”.

Metoda Silvy, która łączy elementy tradycji wschodniej i zachodniej, nastawiona jest przede wszystkim na zdobywanie umiejętności, które można stosować od zaraz: 

 

„Wszystko, czego naucza Silva, służy temu, byś mógł żyć bardziej szczęśliwie i efektywnie, tu i teraz”. 

 

Jak działa w praktyce samokontrola umysłu? Chodzi o przejście na poziom głębokiej medytacji, by w tym stanie trenować umysł, bazując na obrazach wzmocnionych słowami. W metodzie Silvy stosowane są techniki pamięciowe, wyobrażeniowe i wizualizacje.
 

Zainspiruj się: Dlaczego warto ćwiczyć mózg? Najlepsze książki, które Ci w tym pomogą!

 

Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Autorzy: José Silva, Philip Miele

 

2. Metoda Silvy, książka vs kurs - co daje lepsze efekty? 

Na to pytanie odpowiada sam twórca metody: 

„Pragnę, abyś po lekturze tej książki mógł rozwinąć swoje zdolności umysłowe w miarę możliwości w stopniu zbliżonym do tego, jaki osiągają nasi kursanci samokontroli umysłu. Wymagać to będzie nieco dłuższej, ale przyjemnej praktyki”

Kto wybierze naukę z książką "Kontrola umysłu metodą Silvy Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu", może przyswajać techniki we własnym tempie i w dogodnym momencie odświeżać wiedzę. Dzięki temu każdy uważny czytelnik stanie się „doświadczonym praktykiem samokontroli umysłu”. 

 

3. Jak korzystać z książki Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu?

Publikacja ta, podobnie jak kurs, zawiera treści teoretyczne i praktyczne. W rozdziałach 1, 2 i od 17 do 20 pisarz i dziennikarz Philip Miele przedstawia rozwój metody Silvy na przestrzeni lat, a także jej odbiorców. 

 

Okładka - Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu - José Silva, Philip Miele

(druk)

38.35 zł 59.00 zł (-35%)

(37,17 zł najniższa cena z 30 dni)

 

W pozostałych częściach sam José Silva opisuje praktyczne techniki samokontroli umysłu. Aby przyswoić tę metodę, najpierw należy przeczytać książkę w całości bez wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Autorzy sugerują, by w kolejnym kroku zapoznać się ponownie z rozdziałami zawierającymi techniki samokontroli umysłu (3-14). Przy trzeciej lekturze należy wykonywać poszczególne ćwiczenia, aż do utrwalenia rozwijanych w nich umiejętności (spis wszystkich technik znajduje się w rozdziale 16). 

Twórcy książki zadbali też o praktykę czytelników. W rozdziale 13 José Silva podpowiada, jak założyć grupę ćwiczeniową, by wspólnie testować metody i techniki samokontroli umysłu. 

 

4. Metoda Silvy a potęga słów i wyobraźni w różnych dziedzinach życia

Z technik samokontroli umysłu i wiedzy zawartej w książce można korzystać na różnych poziomach. Niektórym czytelnikom wystarczy uświadomienie sobie mocy słów. W rozdziale 8 Silva przestrzega, by uważnie podchodzić do tego, co i jak mówimy, komunikaty werbalne bowiem stymulują działanie mózgu.

 

„Wielu rodziców zagląda do pokoju śpiącego dziecka, szybko poprawia jego kołderkę i wychodzi, podczas gdy mogliby zatrzymać się i szepnąć kilka pozytywnych i pełnych miłości słów, które sprawiłyby, że w ciągu dnia dziecko poczułoby się bardziej pewne siebie i spokojniejsze”. 

 

Kolejny ważny poziom dla wielu uczestników kursu to nauka technik pamięciowych za pomocą wizualizacji, ekranu umysłowego i haków pamięciowych, jak również narzędzi szybkiego uczenia się. Opanowanie kontroli umysłu metodą Silvy pozwala też na:

 

  • skuteczną pracę nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości, 
  • szybsze tworzenie produktów w biznesie,
  • wprowadzenie nowych technik do realizacji praktyki psychiatrycznej,
  • walkę z uzależnieniami (na przykład od alkoholu i narkotyków). 

 

Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Autorzy: José Silva, Philip Miele

 

Te cztery aspekty również zostały opisane na kartach książki "Kontrola umysłu metodą Silvy Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu" opublikowanej nakładem wydawnictwa Sensus. 

 

Przeczytaj też: Jak samodzielnie wzmocnić swoją odporność psychiczną? Poznaj 4 proste sposoby!

 

Andrzej Wójcikiewicz to dyrektor Metody Silvy w Polsce, który jako pierwszy zaprezentował je w naszym kraju w oryginalnej formie. Jak się okazuje samo poznanie technik metody Silvy (bez ich późniejszego stosowania w praktyce) pozwala na obniżenie poziomu stresu i podwyższenie samooceny.

Warto więc sięgnąć po tę książkę, by odnaleźć w niej treści, dzięki którym będziemy lepiej funkcjonować na co dzień i w twórczy sposób rozwiązywać różne życiowe problemy.