Nie wiesz, jak zacząć zdrową dietę? Wszędzie jest mnóstwo informacji o tym, które produkty są zdrowe, a których unikać, gdy chcemy zrzucić wagę, o jakich porach najlepiej jeść… Wśród całego tego natłoku można się pogubić. Nie wszystkie rady znajdujące się w internecie są prawdziwe, gdyż nie zawsze są one pisane przez dietetyków. Jeśli chcesz zadbać o swoje samopoczucie, jeść smaczne i zdrowe posiłki, sięgnij po książki z tego zestawienia. Dowiedz się, czym jest dieta keto i czy warto ją stosować, jak budować zdrową relację z jedzeniem i kiedy powinno się przejść na dietę low FODMAP. Poznaj TOP książki o zdrowym odżywianiu!

TOP książki o zdrowym odżywianiu, które musisz przeczytać

dieta keto, niskowęglowodanowa, sabina sztuba, bądź keto, okładka

1. „Bądź KETO. Dieta, zdrowie i styl życia oparte na naukowych podstawach” Sabina Sztuba 

Pewnie termin „dieta KETO” jest już dla Ciebie znany. Od dłuższego czasu był bardzo popularnym sposobem żywienia, uchodził za najlepszy wybór dla sportowców, osób odchudzających się, czy z problemami cukrzycowymi. Czy wszystkie te przesłanki są prawdziwie? Tego dowiesz się z książki Sabiny Sztuby pt. „Bądź KETO. Dieta, zdrowie i styl życia oparte na naukowych podstawach”, która w sposób naukowy podeszła do tematu, by rozwikłać kwestię diety ketogennej. Autorka, mgr inż. kierunku biotechnologia molekularna i biokataliza, sama stosuje ten sposób żywienia. Dzięki tej książce rozwiejesz wszelkie wątpliwości dotyczące keto, dowiesz się, jakie są wskazania do stosowania tej diety, nauczysz się dopasować dietę do swoich potrzeb, jak komponować posiłki oraz poznasz medyczne przesłanki ketodiety! 
 

dieta keto, josh axe, okładka, trzydziestodniowy plan żywieniowy

2. „Dieta KETO. Trzydziestodniowy plan na zrzucenie wagi, przywrócenie równowagi hormonalnej, rozjaśnienie umysłu i poprawę zdrowia” Josh Axe 

Skoro dzięki poprzedniej publikacji wiesz już, czy warto stosować dietę keto i czy jest ona dla Ciebie, pora przejść do planu żywieniowego! Z tej publikacji dowiesz się, jakie są najważniejsze zasady diety ketogenicznej, jak mądrze stosować suplementy oraz czy możliwe jest jej stosowanie przez wegetarian. Znajdziesz w niej także proste i sprawdzone przepisy na smaczne oraz zdrowe posiłki, a także poznasz najlepsze produkty, w które warto się zaopatrzyć. Weź udział w 30-dniowym wyzwaniu, zrzuć wagę i zadbaj o swoje zdrowie! 
 

posiłki keto w 30 minut, dieta keto, niskowęglowodanowa, jadłospis, okładka, książka

3. „Posiłki keto w 30 minut. 50 przepisów na szybkie, smaczne i proste dania niskowęglowodanowe” Kyndra Holley 

Jesteś na diecie keto, ale posiłki, które przygotowujesz zaczynają Cię nudzić? A może chcesz przejść na ten sposób żywienia, tylko nie wiesz, czy będzie Ci się chciało gotować i czy nie zabranie Ci pomysłów na dania? Jeśli tak, książka „Posiłki keto w 30 minut. 50 przepisów na szybkie, smaczne i proste dania niskowęglowodanowe” jest dla Ciebie! To zbiór szybkich, prostych i przede wszystkich smacznych dań niskowęglowodanowych! Znajdziesz tu aż 50 przepisów na śniadania, obiady, kolacje, a także desery, przystawki czy sosy! To nie wszystko. Z książki dowiesz się także, jak kreatywnie wykorzystać pozostałości z poprzednich posiłków. Smacznego! 

 

karolina gruszecka, psychodietetyka, książka o diecie, zdrowe jedzenie, okładka

4. „Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania” Karolina Gruszecka 

Podstawą zdrowego odżywiania, które utrzymasz długo, jest dobra relacja z jedzeniem. Nie tak trudno wpaść z zaburzenia odżywiania i nie tak łatwo z nich wyjść. Pewnie już wiele razy przechodziłaś na dietę odchudzającą, ale po kilku tygodniach, o ile nie dniach rzucałaś to, bo… Odmawiałaś sobie pysznych posiłków, zapychałaś się karton-gipsem bez smaku, bo byłaś przekonana, że to jest „fit”. Nic dziwnego, że po dniach, tygodniach wyrzeczeń rzucałaś się na jedzenie i przede wszystkim nie to zdrowe. Dzięki książce „Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania” dowiesz się, jak wyjść z błędnego koła odchudzania, jak pozbyć się kompleksów i przede wszystkim nauczysz się budować zdrową relację z jedzeniem. Ciesz się życiem, jedzeniem i nie odmawiaj sobie przyjemności – to jest możliwe! To nie tylko świetna książka o zdrowym odżywianiu, ale przede wszystkim o racjonalnym podejściu do jedzenia!
 

go vegan! weganizm, wegetarianizm, orestes kowalksi, książka, okładka

5. „Go vegan! 17 powodów, dla których porzucisz jedzenie mięsa. Książka dla wszystkożerców, wegetarian i... wegan też” Orestes Kowalski 

Zastanawiałaś się kiedyś, czy warto przejść na dietę bezmięsną? A może wiesz, że warto, ale nie jesteś przekonana, czy jest to dobra opcja dla Ciebie?  Być może zastanawiasz się nad tym, co powiedzą ludzie, czy nie będziesz odstawać od grupy, wychodząc ze znajomymi do restauracji. Jest wiele obaw przed podjęciem tak ważnej decyzji, jednak istnieje wiele powodów, dlaczego warto to zrobić. W tej książce znajdziesz aż 17 argumentów, dla których przekonasz się do zaprzestania jedzenia mięsa. Kto wie, może dzięki tym wielu solidnym przesłankom zostaniesz weganką? Tę książkę dietetyczną polecamy nie tylko osobom, które zastanawiają się nad przejściem na wegetarianizm lub weganizm, ale także wieloletnim roślinożercom! 

 

dieta fodmap, co to jest fodmap, jelito drażliwe, alergie pokarmowe, książka, okładka

6. „Dieta FODMAP. Książka kucharska, wskazówki dietetyka i plany żywieniowe dla osób z zespołem jelita drażliwego” Karen Frazier, Laura Manning 

Miewasz problemy jelitowe? Nie wiesz, jak zaradzić objawom im towarzyszącym? Cierpisz na celiakię, alergie pokarmowe, ale nie do końca wiesz, jak się z tym uporać? Pomoc znajdziesz w diecie ograniczającej niektóre węglowodany, które określa się FODMAP – czyli fermentujące, oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy oraz poliole. Niestety jest ich w tradycyjnej diecie sporo i trudno je wykluczyć, jednak jest to możliwe, a nawet konieczne, by pozbyć się nieprzyjemnych objawów u osób z zespołem jelita drażliwego. Z książki „Dieta FODMAP. Książka kucharska, wskazówki dietetyka i plany żywieniowe dla osób z zespołem jelita drażliwego” dowiesz się, czym dokładnie jest FODMAP i dlaczego wpływa na rozwój dolegliwości, nauczysz się sprawdzać, które składniki pokarmowe powodują nieprzyjemne objawy, jak skutecznie wdrożyć dietę i wiele więcej! Ta książka o zdrowej diecie zawiera także szereg przepisów, które pomogą Ci wdrożyć tego typu plan żywieniowy


 

bez glutenu, bez wyrzeczeń, celiakia, weronika madejska, przepisy bezglutenowe, książka, okładka

7. „Bez glutenu. Bez wyrzeczeń. Natchnione przepisy dla bezglutenowców, wegetarian i całej reszty świata” Weronika Madejska 

Jesteś bezglutenowcem, jednak brakuje Ci pomysłów na posiłki, które tradycyjnie przyrządza się ze standardowych produktów zawierających gluten? Jeśli tak, koniecznie sięgnij po tę publikację Weroniki Madejskiej! Znajdziesz w niej sprawdzone przepisy na smaczne dania dla osób z celiakią, ale też dla wegetarian. Poza genialnymi recepturami dowiesz się jak funkcjonować w świecie, w którym większość gotowych produktów zawiera gluten, dowiesz się też, jak metodą prób i błędów dochodziła do tego autorka książki.

 

Najlepsze książki dietetyczne z przepisami - ranking Sensusa

Książki o zdrowym odżywianiu z powyżej listy są dla wszystkich, którzy chcą zacząć lepiej się odżywiać i zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Są także dla tych, którzy wiedzą, jak dbać o posiłki i na co dzień stosują zbilansowaną dietę, jednak brakuje im pomysłów na nowe przysmaki. Porady w tych książkach skierowane są także do osób z zespołem jelita drażliwego, alergiami pokarmowymi, a także celiakią. To publikacje dla wszystkich pragnących wyjść z błędnego koła odchudzania, z trudnymi relacjami z jedzeniem i ciągłymi wyrzutami sumienia. Sięgnij po książki z tego zestawienia i ciesz się smacznymi, zdrowymi i zbilansowanymi posiłkami! 

Interesuje Cię tematyka samorozwoju i poznawania siebie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł pt. Jak zaakceptować siebie? Książki o samoakceptacji!