Każdy z nas robił nie jedno, nie dwa i nie trzy podejścia do zmiany swojej diety, było ich już zapewne setki. Zmiana nawyków żywieniowych kojarzy nam się z wyrzeczeniami, restrykcjami i ograniczeniami. Musimy pilnować godzin, w których jemy posiłki, liczyć kalorie, dbać o ilość wypijanych płynów… i tak dalej i tak dalej.  Należy bowiem pamiętać, że nieważne, jaką dietę wybierzemy, musi ona być zdrowa i dostarczać do organizmu najważniejsze mikro i makroelementy. Dzisiaj przedstawiamy kilka ciekawostek na temat różnych diet, a wraz z nimi kilka książek które mogą ułatwić Ci zmianę nawyków żywieniowych.

 

Z czym się je dietę KETO?

Od kilku lat na popularności zyskuje dieta ketogeniczna, charakteryzująca się wysokim poziomem tłuszczu i białka, oraz ograniczoną ilością węglowodanów. W diecie tej podstawą są produkty wysokotłuszczowe, takie jak masło i oleje, natomiast węgle są na minimalnym poziomie. Wraz ze wzrostem popularności, pojawiły się również książki o diecie keto. Poniżej przedstawiamy kilka pozycji, które mogą Cię zainteresować.

 

 

Wiele osób twierdzi, że dieta keto pomaga im się uspokoić i poprawia ogólne samopoczucie. Dlaczego? Jednym z powodów jest obniżenie poziomu cukru we krwi i zwiększenie poziomu ketonów. Ketony to związki powstające w procesie przemiany tłuszczu w energię, której poziom jest znacznie większy niż w przypadku przetwarzania węglowodanów. To oznacza, że osoby stosujące tę dietę czują się bardziej energiczne i mniej zmęczone w ciągu dnia.

  

Dieta wege w liczbach

Według ogólnodostępnych danych już 10% Polaków nie je mięsa. Z roku na rok w zaskakująco szybkim tempie przybywa zwolenników zielonej diety. Dla porównania w 2010 roku wegetarianie stanowili zaledwie 1% polskiego społeczeństwa.  Co wpłynęło na tak szybki wzrost liczby osób niejedzących mięsa? Jak się okazuje, ludzie coraz chętniej sięgają do informacji związanych z hodowlą i ubojem zwierząt, a także coraz łatwiejszy jest dostęp do bezmięsnych zamienników. Kolejnym powodem są znane osoby, które chętniej niż kiedykolwiek chwalą się w mediach zielonym sposobem odżywiania, swoją dietą, potrawami, tym jak i gdzie gotują. Co rusz, ktoś wrzuca nowy przepis, wpis na bloga czy TikToka co właśnie wykonał w wersji wege. Jeśli i Ty chciałbyś przejść na roślinną stronę mocy, proponujemy pozycję, która może Ci się spodobać.

 

Dieta bezglutenowa - co można, a czego nie można jeść?

To dieta bliska osobom, które chorują na celiakię, nadwrażliwość na gluten lub choroby autoimmunologiczne. Z czego rezygnujemy będąc na tej diecie? Musimy wykluczyć gluten znajdujący się w zbożach takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Eliminujemy więc standardowe chleby, klasyczne makarony i słodkie, powszechne ciasta. Ograniczenie glutenu w diecie może pozytywnie wpłynąć na proces trawienia, naszą skórę czy samopoczucie. Należy pamiętać natomiast, że jeśli nie mamy problemów z tolerancją tych białek, lepiej nie rezygnujmy z nich całkowicie. To dieta o ograniczonych możliwościach żywieniowych i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, takich jak błonnik, żelazo, wapń i witaminy z grupy B. Dlatego przed rozpoczęciem diety bezglutenowej należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Jeśli zaciekawił Cię temat lub szukasz pomocy w przejściu na dietę gluten free, poniżej proponujemy ciekawą pozycję.

 

Psychodietetyka - czyli jak nasz umysł wpływa na to jak jemy

To dziedzina zajmująca się związkiem pomiędzy naszą psychiką a tym jak jemy. Badania pokazują, że nawyki żywieniowe są determinowane naszymi emocjami i stanami psychicznymi. Z drugiej strony nie jest przecież żadną tajemnicą, że to, co jemy i jak jemy, wpływa na to jak się czujemy. Najważniejsze jest natomiast, żeby nasze nawyki żywieniowe nie wpływały na radzenie sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi.

 

 

Zadaniem psychodietetyka jest pomoc osobom, które mają problem z osiągnięciem równowagi pomiędzy dobrym samopoczuciem a zdrową dietą. Karolina Gruszecka – dietetyk i psychodietetyk, w swojej książce w rewelacyjny sposób porusza temat odchudzania. Jeśli obsesyjnie myślisz o swoich nadprogramowych kilogramach i w kółko odmawiasz sobie ulubionych potraw, to w drodze do dobrej sylwetki pomoże Ci ta książka! Nauczysz się lepiej radzić sobie ze stresem i nawiążesz zdrowe relacje z jedzeniem, a nim się obejrzysz, osiągniesz swój cel.

 

Wszystkie powyższe pozycje zostały napisane przez specjalistów w swoich dziedzinach. Mają oni za sobą prace z wieloma osobami podobnymi do Ciebie  – zmagającymi się z wyborem diety, powracającymi do tematu odchudzania czy z problemami związanymi z nietolerancją niektórych składników. Wierzymy, że wybór tych książek wesprze Cię w procesie zmiany swoich nawyków żywieniowych i odmieni Twoje życie na lepsze! 😊