ODBIERZ TWÓJ BONUS :: »

Książka dla skutecznych szefów. Znane i mniej znane drogi do sukcesu w kierowaniu ludźmi. Wydanie II rozszerzone

Szefie, weź się za siebie!


"Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie peszył przełożonego" - głosił ukaz cara Piotra I z 1708 r. Dziś żaden jaśnie panujący już nam jednak nie powie, jak powinny się układać wzorcowe relacje władzy w pracy. Zostają więc książki. Takie, jak choćby ta.


Jestem zdania, że każdy powinien sobie od czasu do czasu poczytać o kierowaniu ludźmi I ci, co już kierują (bo przecież powinni się stale doskonalić, a przynajmniej mieć taką ambicję). I cała reszta też. Ścieżki awansu w hierarchicznych organizacjach są tak bardzo poplątane, że nikt nie może znać dnia ani godziny. A nuż zostanie szefem. I może przy okazji napsuć w firmie tyle krwi, że straty będą potem trudne do odrobienia.


Poradników o szefowaniu jest wiele. Najwięcej tłumaczeń tekstów anglosaskich. Te z czystym sumieniem polecić można jednak tylko pod warunkiem, że są to pozycje wybitne albo przełomowe. Czytanie zaledwie przyzwoitych zagranicznych książek o tajemnicach kierowania ludźmi z reguły mija się z celem. Bo różnice w kulturze organizacyjnej sprawią, że nikt ich nigdy w życie nie wcieli A jeśli się uprze i będzie importowane schematy realizować, to może nawet osiągnąć efekty odwrotne do zamierzonych. Zostają więc książki polski W ich przypadku poprzeczka idzie troszeczkę w dół. Tu autor nie musi proponować jednej spójnej narracji, która poukłada nam świat na nowo. Dobrze, by rzecz była przynajmniej solidna.


Tak jest właśnie z książką tria: Andrzej Niemczyk, Wiesław Grzesik, Anna Niemczyk. Autorzy od lat trudnią się doradztwem z dziedziny przywództwa. Pierwsze wydanie 2014 ich podręcznika z 2007 roku przebiło się na rynku, więc postanowili je odświeżyć i zaoferować czytelnikom ponownie. Zaproponowana przez nich narracja jest czytelna i łatwo za nią nadążyć. Zaczyna się "po bożemu" - od spraw podstawowych. A więc tego, jak ułożyć sobie relacje z zespołem, jak motywować albo wdrożyć do pracy nowego pracownika (bo jest to zadanie jak najbardziej szefowskie). Jest też oczywiście rozdział o skutecznym i w miarę bezbolesnym zwalnianiu. A potem plan się poszerza. Pojawiają się zadania takie jak koordynacja projektu, procesu handlowego albo zarządzanie sytuacyjne. Zaś dla szefów o wyjątkowo wysokim poziomie autorefleksji autorzy przygotowali trochę psychologii. W tym narzędzia analityczne potrzebne do odpowiedzi na pytanie "a Ty jakim jesteś szefem ".


Wielką zaletą tej książki jest jej niebywała konkretność. Masz do czynienia z konfliktem w zespole? Rób to, to i to. Nie rób tego i tamtego, myślisz, że brak ci autorytetu Sprawdź dokładnie, czy masz rację i przeciwdziałaj, bo czeka cię niechybnie seria następujących konsekwencji. Pisanie książki w tym stylu sprawia, że autorzy czasem ocierają się o truizm. Ale to w przypadku elementarza skierowanego do szerokiego czytelnika jest grzeszkiem z gatunku tych lekkich.


Warto też pochwalić wydawnictwo Helion, że po raz kolejny stawia na autorskie ilustracje swoich książek. Tak było z rysunkami Cezarego Krysztopy w książce „Szefologika" Romana Polki I tak jest teraz w przypadku ilustracji Michał Wręgi Wielki plus za odejście od sztampy (zbyt) często towarzyszącej drukowanej u nas literaturze biznesowej. Rafał Woś

Dziennik Gazeta Prawna Rafał Woś

Tysiąc szklanek herbaty. Spotkania na Jedwabnym Szlaku

Reportaż z podróży rowerami jedwabnym szlakiem

Treść
Autor wraz z żoną rusza ponownie w szlak. Z braku pieniędzy zamiast do Ameryki Południowej ruszają do Chin jedwabnym szlakiem. Zaczynają w Syrii, gdzie wbrew tytułowi zaczynają od szukania kawy z kardamonem. Pedałują też przez Turcję, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan by w końcu osiągnąć cel podróży - Chiny.
Tytuł książki nawiązuje do legendarnej gościnności tamtejszych ludów. Gościnności, która istnieje mimo wielu napięć w tamtych rejonach.

Autor i lektor
Autor jest zapalonym podróżnikiem i zapałem opowiada o swoich podróżach i wrażeniach. Jako amator czyta raczej średnio, ale gdybyśmy poszli na spotkanie z nim to przecież nie słuchalibyśmy zawodowego lektora opowiadającego za Roberta Maciąga.
Widać (słychać) też, że ma dużo wiedzy. Nie tylko tej współczesnej o teraźniejszych problemach politycznych, ale wie dużo o przeszłości. Wspomina np. o królowej Zenobii.

Wady
Autor nie jest zawodowym lektorem i czasami lekko przekręca niektóre wyrazy czy ucina końcówki. Mi to nie przeszkadzało, ale znam ludzi, którzy przyzwyczaili się do dobrych lektorów i odrzucają audiobooki czytane przez tych słabszych. Z drugiej strony są tacy, którzy potrafią słuchać komputerowego lektora jak np. Iwona.

Podsumowanie
Robert "Robb" Maciąg napisał już kilka książek podróżniczych. Jest zapalonym cyklistą i potrafi przekazać swój zapał. Jest też niezłym obserwatorem. Warto też wspomnieć o nagrodzie, którą dostał za tę książkę - Podróżnicza książka roku - Travelery 2012.
audioksiazki.blogspot.com Piotr Borowski

Ironman. 24 tygodnie przygotowań do triatlonu długodystansowego

Kolejna książka zajmująca się tematyką triathlonu za mną. Tym razem przeczytałem "Ironman. 24 tygodnie przygotowań do triatlonu długodystansowego", którą otrzymałem od od wydawnictwa Septem.

Już sam tytuł książki wskazuje nam o czym jest jej treść. Oczywiście jest to książka poświęcona w 100% przygotowaniom do zawodów Ironman, tj. wyścigu organizowanego na dystansach: 3,86 km pływanie, 180,2 km jazda na rowerze i 42,195 km.Tak jak Ironman nie jest dla wszystkich, tak i książką moim zdaniem zainteresuje tych, którzy chcą się przygotować do tego typu zawodów. Jej treść skierowana jest do osób, które już mają "jakieś" pojęcie o sporcie wyczynowym i dyscyplinach wytrzymałościowych. Można znaleźć w niej kilka cennych uwag o przygotowaniach do startu, sprzęcie, czy diecie, jednak autorzy nie tłumaczą tego od podstaw, zakładając, ze jeśli ktoś się decyduje na start w Ironman, posiada również minimum doświadczenia.Oczywiście większość zawartej w książce treści, to 24-tygodniowy program treningowy, który został podzielony na 4 sześciotygodniowe etapy, z odpowiednim wyjaśnieniem i szczegółami jak treningi wykonać.

Mnie osobiście podoba się poczucie humoru i dowcip, które w umiejętny sposób autorzy przemycają w treści.

Podsumowując, książka jest skierowana do ścisłego grona odbiorców - tych, którzy start w zawodach Ironman mają już za sobą, lub tych, którzy są na to zdecydowani. Autorzy i ich doświadczenie, gwarantują moim zdaniem wysoki poziom wiedzy i umiejętności trenerskich, jednak jak zwykle nie oceniam wartości proponowanego plany treningowego. Po prostu się na tym nie znam :)

O autorach:Paul Huddle podczas dwunastoletniej kariery zawodniczej w triatlonie ukończył ponad 20 wyścigów Ironman i ma na swoim koncie ponad 300 imprez rozgrywanych na innych dystansach. Jako jeden z współtwórców portalu Multisports.com zaangażowany jest w organizowanie na całym świecie obozów i sesji triatlonowych oraz prowadzenie zajęć podczas takich spotkań.

Roch Frey to były profesjonalny triatlonista, który od wielu lat zajmuje się tą dziedziną sportu. Po zwycięstwie na długim dystansie w triatlonowych Mistrzostwach Kanady w 1993 roku zajął się pracą trenerską, a potem połączył siły z Paulem Huddle’em, Paulą Newby-Fraser oraz Johnem Duke’em. Razem stworzyli Multisports.com.

T.J. Murphy był kiedyś redaktorem naczelnym „Triathlete Magazine” oraz „Inside Triathlon Magazine”. Aktualnie skupia się na tworzeniu artykułów dla tych czasopism oraz pisaniu książek, jest także stałym współpracownikiem portalu Ironmanlive.com. Ukończył 5 wyścigów Ironman, w tym zawody na Hawajach w 2000 roku.
PolskaBiega.pl 2014-08-18

Od zera. Osiąganie niemożliwego z Ho'oponopono

Wydana w 2014 roku książka „Od zera. Osiąganie niemożliwego z ho'oponopono” autorstwa Joego Vitalego jest uzupełnieniem najważniejszej pozycji wśród dotychczas opublikowanych książek tego autora. W mojej ocenie to chyba najtrudniejsza w odbiorze jego książka wśród tych mówiących o duchowych aspektach osiągania życiowego sukcesu. Wymagana jest przede wszystkim znajomość treści książki Zero ograniczeń, bo do tej wiedzy w dużym stopniu odnoszą się treści omawianej tu pozycji.

Autor ujawnia wiele aspektów ze szkoleń, o których pisał w „Zero ograniczeń”, że wówczas nie mógł wspominać o tych szczegółach. Jest to zatem wypełnienie luk z poprzedniej książki dotyczącej hawajskich technik ho'oponopono, ale nie tylko. Są też rozdziały prezentujące na przykładach czytelników skuteczność działania metody oczyszczania proponowanej przezIhaleakalę Hew Lena, jak i więcej informacji na temat jego mentorki Morrnah.

Wśród dodatków warto podkreślić umieszczenie wywiadu przeprowadzonego z autorem książki a także rozdział „Krótkie przemyślenia na temat ho'oponopono”, którego przeczytanie bardzo ułatwia dogłębne zrozumienie idei promowanych przez autorów książki „Zero ograniczeń”.

Jest to chyba moja najkrótsza recenzja tego ulubionego autora, jednak wynika to z faktu, iż to pozycja dla zaawansowanych i ci na pewno docenią wartość tej książki, więc specjalnie zachęcać nie muszę do jej nabycia i lektury.
Sekretysukcesu.eu Sekretysukcesu.eu

Pokusy i łakocie. Niezbyt grzeczna rzecz o miłości

Zaczęłam czytać i nie mogę wyjść z podziwu! :) Bohaterka książki jest bardzo zabawna, więc co chwilę wszyscy w domu mogli słyszeć mój śmiech. Z pewnością szybciutko ją skończę i przekaże mojej mamie, żeby również mogła w miły sposób oderwać się od rzeczywistości :)



Takie ,,Pokusy i łakocie'' mogę pochłaniać cały czas :)


Themissydi Dagmara