Recenzje
Jak to powiedzieć? Rozmowa jako droga do sukcesu zawodowego i towarzyskiego
Przeczytaj "Jak to powiedzieć" -- poradnik, który pomoże ci opanować sztukę konwersacji, pokaże jak rozmawiać ze znajomymi, przyjaciółmi i klientami, aby twoja rozmowa była pełna sympatii, ożywiona, przełamała lody i abyś był wiarygodny i wzbudzający zaufanie. "Jak to powiedzieć" jest zbiorem zwrotów, gestów i taktyk, które pomagają lepiej dogadywać się ze współpracownikami, znajomymi, klientami i przełożonymi.
Lider. Kodeks Bushido w życiu przywódcy
Autorzy książki porównują pracę w biznesie do walk toczonych przez samurajów. Jednocześnie wyjaśniają dlaczego biznesmen, postępujący wg. kodeksu samurajów jest lepszym partnerem biznesowym, negocjatorem, szefem i pracownikiem.
Jeśli chcesz żeby twoje działania inspirowały osoby z którymi współpracujesz i jeśli chcesz cieszyć się szacunkiem wśród swoich współpracowników, ta książka jest właśnie dla ciebie. Ten poradnik dla biznesmenów porusza tematy takie jak: honor, odwaga, współczucie czy uczciwość w świecie ogarniętym przez krętactwa i liczne przekręty. Dzięki tej książce, łatwo można nauczyć się skutecznej "walki" z biznesowymi konkurentami.
Mimo, że "Kodeks Bushido w życiu przywódcy" jest stricte poradnikiem dla ludzi biznesu, przeczytać tą książkę powinien każdy. Zasady przedstawione tu są nie tylko regułami, które nadają się do biznesu, ale do każdej kategorii życia.
17 śmiertelnych błędów szefa
Można się jednak spodziewać, że kiedy szef rozpocznie lekturę książki, odruchowo wróci do okładki, by upewnić się, że to poradnik na pewno do niego adresowany. Bowiem z kartki na kartkę przybiera on charakter powieści sensacyjnej; notabene z łódzkim epizodem w tle (jest dwóch takich, którzy przyjechali z Łodzi).
Wątki są tak poukładane, by z każdej przypowieści wynikał dla szefa jakiś morał. Całość tworzy wachlarz tytułowych siedemnastu błędów. W ten sposób wytknięto szefowi zarówno niewłaściwe motywowanie pracowników, ignorowanie oczekiwań klienta jak i lekceważenie zatorów finansowych firmy. Zauważono też występujące często przekonanie o własnej nieomylności, chaotyczne zebrania, brak klarownej strategii rozwoju, a w końcu nie wyciąganie wniosków z własnych błędów.
To tylko niektóre z tytułowych siedemnastu możliwych "usterek" szefa. Wsparto je wnioskami, płynącymi z socjologicznych badań, poświęconych największym błędom polskich menedżerów. Wnioski opatrzono listą zaleceń, propozycji działań prewencyjnych i naprawczych.
Oczywiście, ten poradnik nie będzie imieninowym upominkiem dla szefa. Bo skoro ów szef na upominek zasłużył, to widocznie już tę książkę czytał i wnioski z niej wyciągnął...
Przyspieszony kurs kreatywności
Autorzy uważają, że jedynym sposobem nauczenia się kreatywności jest praktyka. Książka podzielona jest na 30 lekcji zawierających w sumie 150 ćwiczeń i technik, opartych o 5 filarów twórczego myślenia, kulturę, techniki, rozwój osobisty, energię umysłu i zabawę. W książce przedstawione są zarówno techniki rozwijające kreatywność grupową, jak i indywidualną.
Ćwiczenia te, oprócz kształtowania twórczego myślenia, dostarczają również sporo dobrej zabawy i rozwijają zdolności interpersonalne. Autorzy pokazują, jak odbierać rzeczywistość w nowy, pełniejszy sposób. Piszą, jak docierać do sedna spraw, ćwiczyć wyobraźnię i twórcze myślenie, uprawiać twórczą komunikację, myśleć przestrzennie, wybierać najlepsze pomysły i je dopracowywać, a wreszcie jak znajdować alternatywne rozwiązania.
Trudne życie synowej. Jak przetrwać w związku z teściową
I życie zmienia się w koszmar, bo ze związku dwojga robi się trójkąt -- Teściowa, On i Ona, przy czym Ona -- z reguły -- zajmuje to ostatnie miejsce. A przynajmniej tak jej się wydaje, bo teściowa ma na ten temat zupełnie inne zdanie… Koło się zamyka…
Czy można coś w tej sytuacji zmienić? Czy można jakoś ten problem rozwiązać? Można przynajmniej próbować, a próbę tę warto zacząć od… lektury książki "trudne życie synowej. Jak przetrwać w związku z teściową", autorstwa Eden Unger Bowditch -- dziennikarki i Avivy Samet -- psychologa klinicznego.
Gdyby teściowe i synowe zechciały się wysilić na tyle, aby pomyśleć, w jaki sposób nawet te najbardziej nieświadome uczynki dokonane bez cienia złego zamiaru mogą przysporzyć problemów, w jaki sposób pozornie niewinne słowa lub czyny mogą zostać opatrznie zrozumiane, albo w jaki sposób jeden jedyny akt złośliwości może na zawsze pogrzebać szanse na dobre relacje, być może wtedy mogłyby uniknąć szkodzenia swoim związkom.
Mając to na uwadze, zebrałyśmy rozmowy i opowieści kobiet będących synowymi. Nie dowiesz się od nich, jak stać się synową doskonałą czy teściową doskonałą, ale nie przekreślają też twoich szans na doskonałość. Natomiast dadzą Ci jakieś pojęcie na temat istniejących możliwości. Dadzą Ci sposobność zastanowienia się nad zagrożeniami, które mogą doprowadzić do powstania relacji męczących obydwie strony -- piszą we wstępie autorki.
Tematy w poradniku zostały pogrupowane wg tego, jak synowe postrzegają swoje stosunki z teściowymi. Tytuły trzech części: "Dobre", "Złe", "Okropne" -- mówią same za siebie. Opowieści synowych przeplatane są konkretnymi radami dotyczącymi tego, co może zrobić synowa -- i czego robić stanowczo nie powinna -- aby zbudować lepsze relacje rodzinne. Zaś na końcu każdej części znajdują się pytania, które mają skłonić do refleksji i zastanowienia się nad własnymi stosunkami z teściową.
Ignorować teściową czy zaskarbić sobie jej sympatię? Próbować za wszelką cenę oderwać męża od mamusi, czy też dać jej -- do pewnego stopnia -- nadal synkiem rządzić? Mówić do teściowej "mamo", czy zwracać się do niej po imieniu? Próbować wyjaśniać teściowej, w czym jest problem, czy dać sobie z tym spokój? Unikać kontaktów, czy też starać się je nawiązywać? To tylko niektóre z pytań, na jakie obecne i przyszłe synowe znajdą odpowiedź w tej książce…