Recenzje
Bliskość
Alina Adamowicz zachęca nas do bliskości z samym sobą. Tłumaczy czytelnikowi, dlaczego to właśnie ta miłość stoi u podstaw naszego szczęścia i dobrostanu. Przekazuje nam konkretne narzędzia do okazywania sobie czułości. Jednak to nie wszystko, co zostało nam zaserwowane w tej książce. Jak już nauczymy się kochać siebie to przechodzimy do odkrywania swojego stylu przywiązania. Na koniec skupiamy się na bliskości romantycznej i czynnikach, które wpływają na jakość naszych relacji, tj. komunikacja, zaufanie, bezpieczeństwo oraz wspólne cele i marzenia. Autorka nie bała się również zahaczyć o problemy, które można spotkać będąc w związku z dłuższym stażem. Wszystko to zamknięte w tylko 200 stronach. Najważniejszą cechą tej książki jest łagodność i ciepło, które biją od autorki. Poetyckie, piękne słowa, które dotykają najgłębszych zakamarków naszej duszy. Narracja, która daje czytelnikowi nadzieję na lepszą jakość relacji z samym sobą i innymi. Całość otula jak ciepły kocyk i sugestywnie zachęca do zagłębienie się w swoją definicję bliskości oraz do zmian, które mogą mieć bardzo pozytywny pływ na życie odbiorców. Ciężko jest napisać dobry poradnik w tematyce około psychologicznej. Głównie ze względu na to, że każdy przypadek jest inny i ciężko stworzyć uniwersalne rady, które mogą być przydatne dla większej ilości jednostek. Pewne rzeczy powinny zostać poruszone na indywidualnej terapii, do czego autorka - z zawodu psycholożka, naprawdę zachęca. Czasami odnosi się wrażenie, że jest to za bardzo ogólna książka, ale to naturalne przy takiej tematyce i tak cienkiej publikacji. Jednak wśród wiedzy zamkniętej w tej książce, każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele jest tu ciekawych informacji z zakresu teoretycznego, ale również masa ćwiczeń, które są oparte o faktyczne metody terapeutyczne. Całość jest w kolorowej oprawie. Kolory na okładce stale przewijają się w środku, co bardzo umila czytanie. Naprawdę wygodne jest ułożenie tekstu, bo jest go stosunkowo mało na stronach, więc książkę czyta się bardzo szybko. Polecam jednak się nad nią zatrzymać i dokładniej analizować zawarte w niej treści, a wszystkim nam będzie się żyło lepiej.
Formuła 1. Niezapomniane chwile. Najlepsi sportowcy świata
„Każdy wyścig Formuły 1 ma swoje momenty pełne napięcia i dramatyzmu, a każdy sezon - swoich niezwykłych bohaterów i niesamowite występy”. Formuła 1. Niezapomniane chwile to bardzo ładnie wydana książka, która zabierze nas w podróż przez historię jednego z najbardziej emocjonujących sportów na świecie. Ukazuje sto najważniejszych momentów sprzed siedemdziesięciu pięciu lat historii F1, pokazując zarówno triumfy, jak i dramaty, które ukształtowały legendę królowej motorsportu. Wszystko zaczęło się trzynastego Maja tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym roku na torze Silverstone, gdzie zebrało się 150 tysięcy widzów, by oglądać 21 kierowców rywalizujących w pierwszym wyścigu Mistrzostw Świata Formuły 1. Od tamtej chwili ten sport nieustannie elektryzuje fanów na całym świecie. Autor przestawia w swojej książce, wydarzenia poprzez konkretne momenty, które napisane są w krótkiej i przystępnej formie. Mamy wspomniane takie momenty, jak cud w deszczu, gdzie Max Verstappen pokazał niesamowity talent do jazdy w trudnych warunkach. Epickie zwycięstwa Juana Manuela Fangio z 1957 roku i Lewisa Hamiltona z 2008 roku oraz najbardziej wyrównany finisz w dziejach wyścigów z 1971 roku i wiele, wiele innych ciekawych momentów, które zapisały się przez te wszystkie lata. Nikt z nas także nie zapomni tych chwil grozy, jakimi były wypadek Roberta Kubicy w 2006 roku, który uderzył w betonową ścianę z prędkością ponad 300km/h. Straszne wydarzenie także miało miejsce w Grand Prix Bahrajnu w 2020 roku, gdzie Romain Grosjean zderzył się z innym kierowcą i z ogromną prędkością poleciał na stalową barierę i właśnie wtedy jego bolid rozpadł się na pół i stanął w płomieniach. Jednak w 1976 roku nie było takich zabezpieczeń, jakie ma obecna F1, dlatego podczas Grand Prix Niemiec, Niki Lauda otarł się o śmierć, kiedy jego bolid zaczął płonąć, a on sam został uwieziony w kokpicie. Tylko dzięki bohaterskiej postawie innych zawodników przeżył. Różnica jest taka, że ten pierwszy uszedł bez szwanku, a ten drugi został okropnie poparzony. Takie sytuacje niestety się zdarzają, w najstraszniejszych scenariuszach jest także śmierć... Tego to już musicie dowiedzieć się z książki. Prawdziwi kibice dobrze znają te wydarzenia. A dla was, jakie jest najciekawsze wydarzenie, które zapadało wam w pamięci, od kiedy oglądacie Formułę 1? Formuła 1 jeden to niesamowity sport, który zmienia się i przechodzi ewolucję. Zdecydowanie jest bezpieczniejsza niż była lata temu. Jednak obecny stan i nowy sezon 2026, który się zaczął, wywołuje u mnie ogromny niesmak i krwawiące serce. Zobaczymy, jak będzie dalej... A co wy o nim sądzicie? Zdecydowanie warto przeczytać. Polecam ją zarówno wiernym kibicom, którzy znają każdy zakręt torów wyścigowych i nie opuścili żadnego Grand Prix, jak i tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z F1. Będzie to książka odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Kompulsywne objadanie się. Jak zrozumieć problem i skutecznie sobie pomóc
Czym jest kompulsywne objadanie się? 🍪🧁🍰 Skąd się bierze i jak je diagnozować? 💁🏼 Jak zacząć sobie z nim radzić? ➡ ___ Z książki „Kompulsywne objadanie się” dowiecie się jak po latach walki odbudować zdrową relacje z własnym ciałem oraz kiedy należy udać się do specjalisty. Poznacie narzędzia wspierające w walce z tym zaburzeniem, mity dotyczące go, a także dowiecie się dlaczego jedzenie uzależnia 🍕🥗🌯🧠. Jeśli jesteście ciekawi dlaczego niektóre pokarmy sprawiają, że nie możemy przestać jeść i jakie są konsekwencje fizyczne, psychiczne i społeczne kompulsywnego objadania się to jest to zdecydowanie książka dla Was 💁🏼📖.
Zaburzenia lękowe. Jak naturalnie przywrócić spokój i harmonię
Książka "Zaburzenia lękowe. Jak naturalnie przywrócić pokój i harmonię" autorstwa Ewy Wądołowskiej porusza temat, który w ostatnich latach stał się niezwykle częsty. Coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju lękami, a od czasu pandemii liczba zaburzeń lękowych i depresji znacząco wzrosła. To problem, który dotyka zarówno dorosłych, jak i młodsze osoby. Autorka przybliża czytelnikowi przyczyny powstawania lęków, dzieli je na różne rodzaje oraz opisuje sposoby radzenia sobie z nimi. W książce znajdziemy informacje o możliwych terapiach, metodach relaksacji, a także o tym, jakie lęki najczęściej pojawiają się u kobiet, mężczyzn czy dzieci. Ciekawym dodatkiem jest również temat diety antylękowej. Dowiadujemy się, jak sposób odżywiania może wpływać na nasze samopoczucie, jakie produkty warto włączyć do codziennej diety oraz jakie zioła, suplementy czy adaptogeny mogą wspierać organizm w walce ze stresem i napięciem. Po każdym rozdziale znajduje się także bibliografia. Muszę jednak przyznać, że po tej lekturze mam mieszane odczucia. Z jednej strony książka porusza bardzo ważny temat i w przystępny sposób wprowadza czytelnika w zagadnienie zaburzeń lękowych. Z drugiej strony wiele wątków zostało opisanych dość skrótowo. To książka, która może być dobrym wprowadzeniem do tematu lęku i sposobów radzenia sobie z nim, jednak osoby szukające obszernej wiedzy mogą odczuć pewien niedosyt.
Nowa klauzula. Kontrakt #2
Czasami, gdy wydaje się, że mamy wszystko, na czym nam zależało ,jedno wydarzenie może diametralnie zmienić jego bieg. Nowe zasady, nowa rzeczywistość i walka o odzyskanie światła, które wygasło. Historia o pokonywaniu własnych słabości. Wędrówka szlakiem miłości, przebaczenia oraz zrozumienia samego siebie. Czasem strata staje się największym motywatorem, by stawić czoła wszystkim swoim lękom. Miał wszystko: kochającą żonę, dzieci i pracę, w której się spełniał. Choć ich początki nie były łatwe, pokochali się bezgranicznie. Niestety, los okrutnie zadrwił z ich miłości, wystawiając ją na ogromną próbę. Pojawiły się obawy o przyszłość, lęk i bezradność, z którymi nie potrafił sobie poradzić. Jedyną formą obrony stał się atak oraz złość, która buzowała w jego żyłach. Ale wszystko trwało do pewnego czasu. To wzruszająca historia o walce o miłość. Kiedy zabraknie sił, ważne jest, aby przy naszym boku byli ludzie, którzy uświadomią nam, że poddanie się bez walki nie leży w naszej naturze. Opowieść o pięknej przyjacielskiej relacji pokazująca,jak niewiele potrzeba, aby stać się godnym zaufania człowiekiem. Los potrafi zakpić, dając lekcje na całe życie ale to od nas zależy, czy będziemy umieli się z tego podnieść. Richard to bohater, którego los z pewnością nie oszczędzał. Miał trudny, wybuchowy charakter, który ujawniał się w nieodpowiednich momentach. Potrafił wypowiedzieć słowa, które raniły bardziej niż ostrze noża. Jednak dla niej się zmienił, udowadniając, że potrafi być jej godny. Teraz znów będzie musiał udowodnić, że nie myliła się co do niego. To historia pełna różnorodnych emocji, oparta na uczuciach, poszukiwaniu przebaczenia oraz rozpaczy po stracie. Czasem nie wystarczy powiedzieć „przepraszam”; czasem trzeba pokazać, że trudności nie oznaczają rezygnacji, a wręcz przeciwnie - są kolejnym etapem na naszej drodze. Ich miłość była niezwykłym zjawiskiem, które spalało jak ogień ale również dawało siłę do walki. Takie uczucie zdarza się raz na milion, a to od nas zależy, jak będziemy je pielęgnować, aby przyniosło owoce.