Myślenie przeciw konfliktom. Twó...

Myślenie przeciw konfliktom. Twórcze metody rozwiązywania sporów

Autor: 

Stron: 320
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)
Wydawca: Sensus

DEkonfliktowanie
  • Pokusy, niebezpieczeństwa i ograniczenia tradycyjnej metody rozwiązywania sporów
  • Wprowadzenie praktycznego modelu "projektowania" w myśleniu o konfliktach
  • Realizacja nowoczesnej koncepcji "myślenia trójkątnego"
Przesuwać ciężką piłkę po gąbczastej powierzchni można na dwa sposoby: można pchać piłkę do przodu, ale można również uginać gąbkę przed piłką, w ten sposób powodując jej ruch ku przodowi. Na tym właśnie polega potęga pomysłowości.
Edward de Bono
Gdybym musiał uwierzyć, że ludzkość wykorzystuje w pełni swój intelektualny potencjał, a mimo to nieustannie naraża świat na kolejne kryzysy, kłopoty i niebezpieczeństwa, trudno by mi było odnaleźć w sobie nadzieję. W tej książce piszę jednak o swojej nadziei, której źródłem są właśnie rozważania nad ową szczęśliwą głupotą gatunku ludzkiego.
Edward de Bono

Historia ludzkości wybrukowana jest konfliktami. Kiedy przyjrzymy się im uważniej, dostrzeżemy, że zdecydowaną większość z nich rozwiązywano nieudolnie albo też jątrząca się rana została tylko niedbale zaklejona plastrem. Przez stulecia niewiele się pod tym względem zmieniło i obecne metody rozwiązywania konfliktów, zarówno tych codziennych, jak i globalnych, nadal są dość prymitywne, kosztowne, a często wręcz niebezpieczne.

Edward de Bono dokonuje radykalnej analizy licznych "błędów i wypaczeń" w myśleniu i działaniu, które wciąż kultywujemy -- wbrew zdrowemu rozsądkowi i inteligencji. Piętnuje nasze przestarzałe, szkodliwe schematy myślowe dotyczące sporów i wykazuje zawodność zwyczajowych mechanizmów ich rozwiązywania. Ostatecznie przedstawia też najskuteczniejsze narzędzie do rozstrzygania wszelkich sporów, praktyczny model myślenia o konflikcie, czyli model projektowania.

  • Zasady funkcjonowania umysłu i schematy myślowe.
  • Przyczyny powstawania różnic zdań i zatargów.
  • Kreatywność, projekt i rola trzeciej strony w sporze.
  • Szczegółowa analiza metody trwałego rozwiązywania konfliktów.

O autorze (5)

Prolog (7)

Wprowadzenie (9)

Część I: Zasady funkcjonowania umysłu i schematy myślowe (15)

1. Dlaczego dobrze jest wiedzieć, jak funkcjonuje umysł (17)

2. Cóż jest złego w sporze? (33)

3. Tworzenie mapy, myślenie i Myśleć-2 (49)

4. Walka, negocjacje, rozwiązywanie problemu czy projektowanie? (63)

Część II: Dlaczego między ludźmi występują różnice zdań? (77)

5. Dlaczego między ludźmi występują różnice zdań? Ponieważ ludzie mogą w różny sposób postrzegać te same kwestie (79)

6. Dlaczego między ludźmi występują różnice zdań? Ponieważ ludzie pragną różnych rzeczy (97)

7. Dlaczego między ludźmi występują różnice zdań? Ponieważ sprzyja temu ich styl myślenia (115)

8. Dlaczego między ludźmi występują różnice zdań? Ponieważ tego się właśnie wszyscy spodziewają (125)

Część III: Kreatywność, projekt i rola strony trzeciej (133)

9. Projekt (135)

10. Dlaczego zwaśnionym stronom tak trudno jest znaleźć rozwiązanie dzielącego je sporu? (153)

11. Ciągłość (167)

12. Cele, korzyści i wartości (181)

13. Kreatywność (187)

14. Rola strony trzeciej w konflikcie (205)

Część IV: Konflikt (221)

15. Modele konfliktu (223)

16. Czynniki konfliktu (233)

17. Czynniki konfliktu - strach (235)

18. Czynniki konfliktu - siła (241)

19. Czynniki konfliktu - sprawiedliwość (249)

20. Czynniki konfliktu - środki (257)

21. Postawa wobec konfliktu (261)

Część V: Struktury mające uczestniczyć w rozwiązywaniu konfliktów (269)

22. Dlaczego aktualnie istniejące struktury nie radzą sobie z rozwiązywaniem konfliktów (271)

23. SITO (297)

Epilog (317)

Osoby, które kupowały książkę, często kupowały też:
Z twórczością Edwarda de Bono zetknęłam się parę lat temu. Jego „Myślenie lateralne” było podstawową lekturą na studiach Męża. Widząc fascynację mojego mężczyzny, musiałam sama się przekonać o czym pisze de Bono. Rzeczywiście pisał szalenie ciekawie. Sięgnęłam więc później po „Mieć piękny umysł”, a ostatnio po „Myślenie przeciw konfliktom”. I o tej książce chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć.

Autor w każdej swojej pracy wykorzystuje i wyjaśnia innym, w jaki sposób można posłużyć się swoją kreatywnością oraz jak ją w sobie wyćwiczyć. Tym razem odnosi się to do kierowania a raczej- jak nazywa to de Bono- PROJEKTOWANIA konfliktem. Brzmi intrygująco, prawda?

U podstaw projektowania sporem leży dotarcie do celu, wynikającego z naszej konkretnej potrzeby. Metoda ta opiera się na patrzeniu w przyszłość, a nie cofanie się do przeszłości (której nie da się przecież zmienić), jak to podczas kłótni często bywa.
Śmiem podejrzewać, iż choć raz zastanawialiście się, po co ludzie się kłócą. Edward de Bono dokonał analizy i zna już odpowiedź, którą dzieli się z czytelnikami. A czy kłótnie są złe, czy mogą przynieść coś dobrego obu stronom? Jakie powinny mieć przebieg? Jakie umiejętności powinniśmy posiadać, by spór był twórczy?

Autor jest zdania- i ja się z nim zgadzam ;) - że przy rozwiązywaniu konfliktów niezbędna jest obecność postronnej osoby trzeciej. Wyjaśnia jaka jest jej rola i jak powinna projektować negocjacjami.

Na zakończenie de Bono wyjaśnia dlaczego ONZ, Czerwony Krzyż czy rządy poszczególnych państw nie mogą występować w roli mediatora oraz proponuje, by była nim ponadnarodowa organizacja SITO. Autor dokładnie ją tu przedstawił, a wcześniej szczegółowo zaplanował i przemyślał. Wydaje się, że było by to doskonałe rozwiązanie dla całego świata- być może toczyłoby się mniej wojen, konfliktów politycznych, nieporozumień społecznych? Pewnie prędko jednak się o tym nie przekonamy.

Książkę poleciłabym wszystkim politykom, mediatorom, obrońcom i oskarżycielom, szefom, terapeutom, nauczycielom, wszystkim pracującym z ludźmi oraz zainteresowanym tematem. Na pewno nie jest to poradnik, uczący jak się kłócić z partnerem lub koleżanką z pracy, lecz bardziej teoretyczna propozycja na rozwiązywanie wielkich konfliktów.

odkrywczamama.blogspot.com 2012-02-19

    pokaż wszystkie