Kodeks Leonarda da Vinci

Kodeks Leonarda da Vinci

Autor: 

Stron: 240
Ksiazka drukowana Druk (oprawa: miękka)
Wydawca: Editio

Poprzez tę nowatorską w formie opowieść -- barwną i niezwykle zajmującą, a zarazem głęboką -- Cubeiro szczegółowo wyjaśnia, w jaki sposób otoczenie warunkuje nasz rozwój oraz nasze zachowanie.
Juan Antonio Castellanos
Gdy już posmakowałeś lotu, zawsze będziesz chodzić po ziemi z oczami utkwionymi w niebo, bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić.
Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci wielkim artystą był -- jakby powiedział osławiony gombrowiczowski profesor Pimko. W naszej (tylko odrobinę upupionej) zbiorowej pamięci ta postać zapisała się jako genialny wynalazca, malarz, architekt, filozof, matematyk, anatom, geolog... Krótko mówiąc, modelowy człowiek renesansu. Umysł zdecydowanie wyprzedzający swoje czasy, a kto wie, może również i nasze? Wizjoner, wprawiający świat w ruch, pobudzający ludzi do działania.

A jednak jego geniusz to nie tyle dar niebios, co starannie pielęgnowane i rozwijane przez lata talenty oraz umiejętności. To także niespokojny i piękny umysł, poszukujący nieschematycznych rozwiązań. Czy odnalazłby się w XXI wieku? Prawdopodobnie bez większych problemów mógłby konkurować z najtęższymi umysłami naszych czasów.

Fascynująca i ponadczasowa książka Juana Carlosa Cubeiry, napisana w duchu nowego milenium, odwołuje się do oryginalnych tekstów Leonarda da Vinci, prowadząc z nimi inspirujący dialog. Obudzi ona w Tobie niepokój i ciekawość -- poczujesz się niczym odkrywca rozwiązujący zagadkę tajemnic zawartych w wielkich dziełach i genialnych wynalazkach mistrza.

Przedmowa (Luis Alberto de Cuenca) (7)

Przedmowa (Rosa María García) (9)

Wstęp (11)

1. Budzenie się ciekawości (Anchiano, 1452 - 1457) (17)

2. Na tropie powołania (Vinci, 1457 - 1468) (33)

3. Nauka w pracowni (Florencja, 1468 - 1482) (49)

4. Dworskie inicjatywy (Mediolan, 1482 - 1500) (79)

5. W ciągłym ruchu (Florencja - Rzym, 1500 - 1506) (119)

6. Akceptacja sławy (Mediolan - Rzym, 1506 - 1515) (153)

7. Spokojna śmierć (Amboise, 1516 - 1519) (183)

8. Reputacja, czyli Leonardo po Leonardzie (195)

9. Leonardo, czyli co czyni geniusza (209)

10. Przywódcom pod rozwagę - ratujmy Leonarda (219)

Bibliografia (225)

Osoby, które kupowały książkę, często kupowały też:
Sztuka wojny. Wydanie III
Sun Tzu, Sun Pin, Ralph D. Sawyer (Translator)
Cena: 29,90 zł
Medytacja nad naturą umysłu
Dalai Lama, Khonton Peljor Lhundrub, Jose Ignacio Cabezon
Cena: 34,90 zł
Cena: 29,90 zł
Sztuka wojny (Wydanie ekskluzywne + Audiobook mp3)
Sun Tzu, Sun Pin, Ralph D. Sawyer (Translator)
Cena: 59,00 zł
Książka ta bardzo rozminęła się z moimi oczekiwaniami, które stworzyłem na podstawie jej tytułu. Kodeksu Leonarda było trzeba się doszukiwać i to z mizernym skutkiem. Była to dla mnie raczej biografia tego wielkiego artysty i architekta, którą Juan Carlos Cubeiro przedstawił w dla mnie niespotykany sposób - dialog z Leonardo. Momentami był on sztuczny i bardzo zdawkowy i miałem wrażenie, że autor na siłę stara się utrzymać aurę wielkości tego renesansowego Twórcy. A jak tu reagować na takie słowa:
Leonardo da Vinci: Tak właśnie dzieje się z każdym, kto zdecyduje się opuścić samotne, kontemplacyjne życie, żeby zbliżyć się do złych i nieskończenie zepsutych ludzi.
Z treści książki dowiemy się też o tym, iż tak wielki twórca miał olbrzymie problemy z kończeniem rzeczy. Niejednokrotnie otrzymywał zlecenie wraz z zaliczką na stworzenie dzieła, którego nie mógł skończyć latami. Szybko tracił zapał i zabierał się za nowe rzeczy pieniędzy nie oddając.
Ten negatywny dla mnie obraz był jednocześnie pozytywną informacją, iż da Vinci miał „swój świat”, a podstawą jego geniuszu było:
Leonardo da Vinci: Nie istnieje wiedza wyższa i niższa - istnieje jedna jedyna wiedza, która pochodzi z doświadczenia.
Podsumowując, gdybym miał kupić tę książkę, to tylko dla miłej lektury i dowiedzenia się kilku ciekawych faktów na temat Leonarda.

neoma.pl Dawid

    pokaż wszystkie