"Bestseller New York Timesa", "Współautorem jest bohater głośnego dokumentu na Netfliksie" - te opisy z pewnością zachęcają do przeczytania książki "Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli". My, jednak zgodnie z jej duchem, nie idziemy na łatwiznę. Krok po kroku przedstawiamy zawarte w książce koncepcje i zachęcamy do traktowania "Metod" jako instrukcji na całe życie.

Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli Autorzy: Phil Stutz, Barry Michels

Na czym polegają tytułowe metody i kiedy warto je stosować?

Barry Michels, współautor książki "Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli", miał już dość narzędzi oferowanych przez współczesną psychoterapię. Chciał zaproponować swoim pacjentom innowacyjne sposoby, które mogłyby im pomóc "tu i teraz", bez ciągłego odwoływania się do dzieciństwa. I tak trafił na wykłady Phila Stutza.

 

"W sumie razem z doktorem Philem mamy sześćdziesiąt lat praktyki psychoterapeutycznej. Na bazie tego doświadczenia zidentyfikowaliśmy cztery podstawowe problemy, które uniemożliwiają ludziom prowadzenie takiego życia, jakie by chcieli wieść. Poziom szczęścia i satysfakcji z życia zależy wprost od tego, na ile będziesz w stanie się od tych problemów uwolnić. Każdy z kolejnych czterech rozdziałów skupia się na jednym z nich. Każdy rozdział zawiera też metodę, która najskuteczniej działa w walce z danym problemem". 

 

Dzięki tym metodom można nie tylko rozwiązać cztery podstawowe problemy przedstawione na przykładzie konkretnych bohaterów. Na końcu każdego rozdziału autorzy umieścili dodatkowo listę "innych zastosowań". Zatem te narzędzia przydadzą się każdemu, kto chce popracować między innymi nad budowaniem samokontroli, asertywnością, komunikacją, pochopnym osądzaniem innych, siłą woli, fobiami czy złymi nawykami. Książka wyjaśnia również naturę pięciu podstawowych sił wyższych, w które wpisują się zaprezentowane metody.  

 

Okładka - Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli - Phil Stutz, Barry Michels

(druk)

32.43 zł 49.90 zł (-35%)

(31,44 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Zmienianie problemów w okazje - metoda "odwrócenie pragnienia"

W tym rozdziale autorzy przedstawiają swoją koncepcję podejścia do problemów. Podkreślają, że dzięki przeciwnościom losu można rozbudować siłę wewnętrzną. Kluczem jest konfrontacja z nimi i "parcie do przodu". Można to osiągnąć za pomocą metody zwanej "odwróceniem pragnienia". Dzięki zastosowaniu tego narzędzia podejmowanie działań, których z reguły unikamy, stanie się łatwiejsze.

 

"Gdy unikasz czegoś nieprzyjemnego, czujesz natychmiastową ulgę. Kara (bezsilny żal z powodu zmarnowanego życia) przychodzi dopiero w dalekiej przyszłości. Właśnie dlatego większość ludzi nie potrafi ruszyć z życiem do przodu i żyć w pełni". 

 

Jak stosować tę metodę krok po kroku? Szczegóły wraz z instrukcjami obrazkowymi znajdują się w rozdziale drugim. 

 

Ciekawostka: Czy wiesz, że Phil Stutz po każdej sesji wręcza swoim pacjentom karteczkę z rozrysowanymi koncepcjami? Podobne rysunki znajdują się w książce "Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli". 

 

Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli Autorzy: Phil Stutz, Barry Michels

 

Akceptacja innych, takimi, jacy są - metoda "aktywna miłość"

Autorzy książki podkreślają, że łatwiej funkcjonuje się w życiu codziennym, jeśli przyjmujemy, że "w większości relacji istnieje jakaś rezerwa dobrej woli, nawet jeśli chwilowo tej dobrej woli brakuje". W tym kontekście warto użyć metody "aktywna miłość", która pomoże zawsze, gdy ktoś nas rozzłości i chcemy się na nim zemścić (z reguły tylko w myślach). To narzędzie buduje samokontrolę, pozwala być bardziej asertywnym i pokazuje, jak zaakceptować innych takimi, jacy są. Sprawdza się w odniesieniu do przeszłości i teraźniejszości, a także pozwala przygotować się na przyszłość (na przykład do zaplanowanych spotkań z trudnymi ludźmi). 

 

To też Cię zainteresuje: Metoda Silvy krok po kroku, czyli jak dzięki kontroli umysłu i potędze wyobraźni lepiej radzić sobie w życiu

 

Poleganie na swojej wewnętrznej ocenie - metoda "wewnętrzny autorytet"

Aby uwolnić się od presji i nauczyć się wyrażać w sposób bardziej swobodny, należy sięgnąć po metodę "wewnętrzny autorytet" przedstawioną w rozdziale czwartym. Dzięki niej znika niepewność, która niszczy zdolność ludzi do nawiązywania relacji, i pokusa oglądania się na innych w każdej sytuacji. 

 

"Tkwi w nas głęboki nawyk każący nam oglądać się na to, czy inni są zadowoleni. Najlepszym sposobem na pozbycie się tego nawyku jest zastąpienie go nowym, zdrowszym, czyli używaniu wewnętrznego autorytetu przy każdej możliwej okazji. Jeśli będziesz to robić konsekwentnie, przyzwyczaisz się polegać na swojej wewnętrznej ocenie, a nie na reakcjach innych". 

 

Metoda "wewnętrzny autorytet" pozwala budować lepsze związki, wyrażać w sposób bezpośredni swoje potrzeby i obawy, wreszcie - komunikować się z bliskimi na bardziej emocjonalnej płaszczyźnie.


 

Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli Autorzy: Phil Stutz, Barry Michels

 

Zatrzymanie samokrytycyzmu, osądzania, narzekania - metoda "wezbranie wdzięczności"

Ta metoda przyda się każdemu, kto nieustannie musi walczyć z negatywnymi przekonaniami. Warto jej używać nie tylko wtedy, gdy w głowie pojawią się złe myśli, ale uczynić ją częścią codziennego harmonogramu, na przykład stosować zawsze po przebudzeniu. "Wezbraniem wdzięczności" zatrzymujemy nie tylko negatywne myślenie, ale też uwalniamy się od żałowania przeszłości i samokrytycyzmu. Ta metoda przyda się również w kontakcie z innymi, bo pomaga powstrzymać się przed pochopnymi osądami. 

 

"Prawda jest taka, że osądzanie, zwłaszcza częste i złośliwe, generuje energię, która alienuje innych. Nie da się udawać nieosądzającego nastawienia do świata, trzeba po prostu przestać osądzać"


Twoja polisa ubezpieczeniowa - metoda "poczucie zagrożenia"

Autorzy książki zauważyli, że po pierwszych oznakach sukcesu wielu pacjentów rezygnowało z używania metod i wracało do dawnych przyzwyczajeń. Stworzyli więc kolejne narzędzie, "poczucie zagrożenia", które pomaga utrzymać zapał i stosować metody do końca życia. 

 

"Pod pewnymi względami to najważniejsza metoda - Twoja polisa ubezpieczeniowa od rezygnacji z używania pozostałych czterech metod". 

 

To narzędzie sprawdza się też w kontrolowaniu zachowań nawykowych i impulsywnych, pozwala walczyć z prokrastynacją i brakiem skupienia.

 

Zainspiruj się: Jak pokochać siebie? Sylwia Kocoń opowiada o swojej drodze - poznaj jej inspirującą historię! 

 

Co najpierw: dokument "Stutz" czy książka "Metody"?

W pierwszej kolejności zachęcamy do sięgnięcia po książkę "Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli", która właśnie się ukazała nakładem wydawnictwa Sensus. Dzięki temu, dokument "Stutz", dostępny na platformie Netflix, będzie bardziej zrozumiały. W filmie między innymi ożywają obrazki Phila zawarte w książce, a także pojawiają się jego nowe koncepcje psychoterapeutyczne. Można też podejrzeć od kuchni pracę Stutza i zobaczyć, jak z metod korzysta znany aktor i komik Jonah Hill - twórca dokumentu. 

 

Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli Autorzy: Phil Stutz, Barry Michels


Powtórzmy jeszcze raz: "Szczęście nie polega na lenistwie". Dlatego warto zrobić pierwszy krok i przeczytać "Metody. 5 metod rozwijania odwagi, kreatywności i siły woli". Następnie wielokrotnie do niej wracać i stosować w praktyce zaprezentowane narzędzia. Na koniec mamy dobrą wiadomość: książka, dzięki temu, że opisuje historie z życia wzięte, wciąga od pierwszej strony!