W jednym z głośnych felietonów reporterka Justyna Kopińska napisała: „Niezależnie od pochodzenia i przebiegu kariery szczęście zależy od jednej rzeczy – zbudowania trwałych i udanych relacji z ludźmi”. Dziś wracamy do tych słów, ale sięgamy głębiej: do dzieciństwa, stylów przywiązania, samoakceptacji i ich wpływu na relacje z bliskimi. Na bazie nowej książki psycholożki i psychoterapeutki Olgi Czajki pokazujemy też, jak w tym kontekście pracować nad sobą. 
 

1. NOWOŚĆ: Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać

Olga Czajka wychodzi od relacji z najbliższym opiekunem w dzieciństwie, by pokazać, że rzutuje ona na nasze związki partnerskie, przyjaźnie, koleżeństwo:

 

„Relacja matka – dziecko to matryca dla wszystkich późniejszych relacji”.

 

Choć na kartach tej książki znalazło się wiele skomplikowanych teorii psychologicznych, to zostały one przedstawione w przystępny sposób. Co więcej, autorka sięga po obrazowe metafory, przykłady z życia, cytaty z piosenek. Podsuwa też gotowe pytania do przeprowadzenia autorefleksji i notatki w formie graficznej. Z zawartej w książce wiedzy skorzystają osoby, które chcą lepiej rozumieć siebie i funkcjonowanie najbliższego otoczenia. Ci, którzy są zdeterminowani, by pracować nad sobą, a w konsekwencji poprawiać relacje z bliskimi. 

 

Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać

 

Książka "Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać", opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus, to również lektura obowiązkowa dla rodziców. Bo jak podkreśla autorka: 

 

„Gdy mamy pełny pakiet startowy wyniesiony z domowego środowiska, jest nam znacznie łatwiej”. 

 

Z książką Olgi Czajki taki właściwy pakiet startowy będzie łatwiej skompletować, a później wyposażyć w niego swoje dzieci. 

 

2. "Wszystko zaczyna się od domu" - rozwój człowieka w świetle teorii

 

Pierwsza część książki została poświęcona teoriom psychologicznym dotyczącym rozwoju człowieka: od Sigmunda Freuda, poprzez Margaret Mahler, aż po teorię przywiązania Johna Bowlby’ego. Po co Ci te informacje, jeśli w książkach psychologicznych szukasz przede wszystkim skutecznych narzędzi? Olga Czajka rozwiewa wątpliwości i wyjaśnia, że trzeba znać te dawne teorie, by wiedzieć, że dzisiejsze myślenie o człowieku, traumach, więzi nie jest fanaberią czy chwilową modą. Jeśli budowanie relacji sprawia Ci problemy lub jest coś, co cały czas Cię uwiera, wróć do dzieciństwa i sprawdź, które zagadnienia są Ci bliskie. Autorka pisze między innymi o pojęciu traumy, parentyfikacji, dysfunkcjach rodzinnych (uzależnieniu, przemocy, nadużyciach), narcyzmie rodziców, traumie zaniedbania (również emocjonalnego): 

 

„Jeśli mój rodzic, powiedzmy, pije i bywa agresywny, to mniej lub bardziej wiem, nawet jako dziecko, że coś jest nie tak. Jeśli natomiast mój rodzic pracuje, zapewnia mi dostateczne czy dobre warunki życia, wyjazdy wakacyjne i zajęcia dodatkowe, to mogę nie wiedzieć, że mimo tego jest jakiś… brak. Podążając za myślą Donalda Winnicotta: do traumy przyczyniają się nie tylko złe rzeczy, które się wydarzyły, ale też te dobre, które się nie wydarzyły”. 

 

Okładka - Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać - Olga Czajka

(druk)

35.14 zł 54.90 zł (-36%)

(34,59 zł najniższa cena z 30 dni)

 

To też Cię zainteresuje: Narcyz – jak go rozpoznać? Jak się przed nim bronić? Jak nie krzywdzić innych?

 

3. Zdrowe relacje miłosne - partner nie zastąpi nam kochającego rodzica 

Choć w relacjach miłosnych można doświadczać burz i niepowodzeń, to warto zdać sobie sprawę z tego, że nikt z nas nie jest stworzony do samotności:

 

„Zdolność do miłości jest również jednym z wyznaczników zdrowia psychicznego”. 

 

Skoro mamy to w naturze, dlaczego tak często napotykamy problemy w relacjach opartych na miłości? W tym wypadku również musisz wrócić do wczesnodziecięcego doświadczenia. Pierwotne więzi wpływają na jakość Twoich późniejszych związków. Jeśli na pierwszym etapie życia dane Ci było doświadczać troski i czułości, w dorosłości łatwiej Ci będzie zaufać. Inaczej pojawią się różne problemy, w tym: 

  • stronienie od zobowiązań i zażyłości, 
  • potrzeba, by partner zrekompensował braki rodzicielskie, 
  • lęk przed bliskością. 

 

Skąd się biorą te trudności? Z jakich stylów przywiązania wynikają? Jak sobie z nimi radzić? Odpowiedzi na te pytania udziela z wielką wrażliwością Olga Czajka. 

 

Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać Autor: Olga Czajka

 

„Nasz partner czy partnerka nie zrekompensuje nam braków rodzicielskich. […] Dziś – w dorosłości – jedynie my sami jesteśmy w stanie ukoić poranione miejsca z przeszłości. Rozwijając swoją dojrzałość, możemy sami dla siebie stawać się lepszymi opiekunami. Starać się o siebie, wkładając pracę w swój rozwój, dbać o różne ważne aspekty swojego życia, tworzyć inne więzi, które będą źródłem satysfakcji, uczyć się postrzegać siebie jako kogoś ważnego i godnego szacunku”. 

 

4. Grunt to dobra relacja z samym sobą - o samoakceptacji

W rozdziale poświęconym relacjom z samym sobą Olga Czajka wyjaśnia, jak dzieciństwo wpływa na samoocenę. Chce, by te fragmenty były impulsem do zastanowienia się nad trzema aspektami: 

 

  1. Co potencjalnie ugruntowało Cię w tym, jaki lub jaka jesteś?
  2. Co wpłynęło na to, jak myślisz o sobie i funkcjonujesz w codzienności?
  3. Jak doświadczasz relacji z innymi? 

 

Następnie zaprasza do podjęcia autorefleksji na temat tego, jak jest obecnie. Wyjaśnia, że trudne relacyjne doświadczenia z przeszłości nie muszą nas determinować. Ważne, aby zrozumieć, że sami dla siebie możemy być lepsi, bardziej wspierający, troskliwi. Choć to wymagające zadanie, warto je spełnić: jednym pomoże terapeuta, inni poradzą sobie samodzielnie, z wykorzystaniem wewnętrznych zasobów. 

 

Relacje. Każdy potrzebuje więzi, żeby przetrwać Autor: Olga Czajka

 

W książce "Relacje. Każdy potrzebuje więzi", żeby przetrwać znajdziesz jeszcze wiele innych wskazówek i informacji, między innymi jak stawiać bezpieczne granice, co konkretnie wpływa na jakość relacji, dlaczego warto rozpoznać własne „toksyczne cechy”. Cel jest jeden: aby każdy z nas przeanalizował swoje relacje i spróbował naprawić to, co nie działa. 


Na koniec zostawiamy Cię z zaczerpniętym z książki ważnym cytatem, który mobilizuje do walki o szczęście w życiu, czyli budowania jeszcze lepszych relacji z bliskimi. 


„Wiele badań wskazuje na to, że bliskie relacje z innymi ludźmi pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie, nastrój i kondycję. Niektórzy mówią nawet, że przedłużają życie”.