W świecie, w którym jesteśmy nieustannie atakowani bodźcami zewnętrznymi, informacje napływają do nas z każdej strony, wręcz lawinowo, Internet oferuje nieograniczone możliwości rozrywki, a zabawki świecą, grają, poruszają się i mówią, życie toczy się szybko. Coraz więcej w nim stresu, ten zaś przynosi krótko- i długoterminowe konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego – a także zdolności uczenia się. Otoczeni chaosem, mamy trudności ze skupieniem się, dlatego tak ważne jest wyciszenie się i praktykowanie uważności. W jaki sposób nauczyć się tych umiejętności? Jak kształtować je u dziecka? Jak rozwijać u niego uwagę i pamięć? Jak trenować z nim sztukę uważności? Najlepiej przez zabawę, o czym pisze Paulina Mechło, autorka bestsellerów z zakresu treningu umysłu, w swojej książce Trening ciiiiszy dla dzieci. 

Kto z pewnością skorzysta z książki "Trening ciiiiszy dla dzieci" ?

Publikacja stanowi zbiór zabaw stymulujących uwagę i pamięć, służących także ćwiczeniu uważności. Książka jest skierowana zarówno do rodziców i opiekunów, jak i do psychologów, pedagogów, nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, terapeutów; zawiera propozycje aktywności, które zachwycą każde dziecko. Szczególnie że w zabawach towarzyszyć im będzie znany i lubiany Móżdżek, który wspiera ich i motywuje do wykonywania ćwiczeń. A tych jest w książce ponad sto, są to zadania o różnym charakterze i stopniu trudności. Wszystkie jednak wywołują radość, zachęcają do aktywności, co więcej – część z nich można zastosować zarówno w ramach pracy indywidualnej, jak i w grupie. 

 

Okładka - Trening ciiiiszy dla dzieci - Paulina Mechło, Magdalena Karpińska

(druk)

25.14 zł 39.90 zł (-37%)

(23,94 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Jakich ćwiczeń dla dzieci można się spodziewać w książce?

Każda propozycja zabawy została umieszczona na odrębnej stronie, co ułatwia dziecku koncentrację na danym zadaniu, a rodzicom i nauczycielom umożliwia sprawne znalezienie odpowiedniego ćwiczenia. W zbiorze znajdują się zabawy uczące spostrzegawczości (wyszukiwanie konkretnego elementu, zaznaczanie go czy wskazywanie), pozwalające trenować liczenie (w zakresie od 1 do 10) czy też zachęcające dziecko do przewidywania konsekwencji swoich działań i wzmacniające koncentrację (na przykład gra w kółko i krzyżyk). Zabawa z cieniami nie tylko uczy dostrzegania szczegółów, ale również rozwija wyobraźnię, uruchamia myślenie abstrakcyjne, jest ponadto punktem wyjścia do innych aktywności. 

 

 

Trenowanie funkcji poznawczych poprzez zabawę 

Pomocne w rozwijaniu kreatywności są zabawy polegające na rysowaniu (na przykład rośliny, która wyrosła z magicznego nasiona), a równowagę i propriocepcję (odczuwanie własnego ciała) wzmacniają takie ćwiczenia jak stawanie na narysowanej na kartce stopie jedną nogą. Proponowane aktywności pozwalają ponadto ćwiczyć uwagę i pamięć słuchową, co jest o tyle istotne, że we wszystkich działaniach wychowawczych czy edukacyjnych dorośli oczekują od dziecka uważnego wysłuchania i rozumienia poleceń słownych. W zbiorze znajdują się też zabawy związane z ciągami percepcyjnymi, a nawet… ćwiczenia relaksacyjne. Wiele z przywołanych aktywności wymaga koncentracji na określonym materiale graficznym, stymulują one bowiem liczne sprawności, od koordynacji wzrokowo-ruchowej po cierpliwość, sprawność manualną czy spostrzegawczość

 


Poza dostarczeniem dzieciom doskonałej rozrywki, kształtowaniem określonej postawy wobec otoczenia przez praktykę uważności, rozwijaniem umiejętności skupiania uwagi i kierowania jej na ściśle określony bodziec, a także utrzymywania w czasie, zebrane w książce zadania pełnią funkcję diagnostyczną. Pozwalają dostrzec trudności dziecka w określonym obszarze, kiedy nie radzi sobie z jakimś zadaniem – a to jest wskazówka do pracy wspierającej indywidualny rozwój. To wszystko sprawia, że książka Pauliny Mechło stanowi świetne źródło inspiracji, zawiera bowiem proste sposoby na wieloaspektową pomoc dziecku w jego wzrastaniu.