Recenzje prasowe
1 2 3 ... 1393 następny ostatni

[ 1..5 ] [ > ]

Tak sobie wyobrażałam śmierć

Śmierć przychodzi nieoczekiwanie. Czai się w ciemnym zaułku, stoi tuż za nami na peronie, wpycha pod koła rozpędzonego samochodu, albo skazuje na długie męczarnie w chorobie. Można ją sobie wyobrazić jako kostuchę przyobleczoną w czarne szaty, można w niej zobaczyć łagodną dziewczynę wyjętą wprost z obrazu Jacka Malczewskiego. Każdy z nas o niej myśli, ale nikt z nią nie wygrywa.

Powrót po traumie. Komisarz policji Helena Mobacke po długiej przerwie wraca do pracy. Trauma związana ze śmiercią synka i rozstanie z partnerem unieruchomiły ją na zbyt długo; czas wrócić do obowiązków, spróbować pracować, żyć i funkcjonować jak kiedyś. Helena zdaje sobie sprawę z tego, że całe jej życie dzieli się na okresy „przed” i „po”, gdzie „przed” wypełnione było słodkim zapachem włosów dziewięcioletniego Antona, jego fascynacją dinozaurami i dniami utkanymi żywą miłością. „Po” żyje w symbiozie z pustką i strachem. A komisarz Mobacke musi dojść do siebie za wszelką cenę i udowodnić sobie i innym, że nie straciła ani grama ze swoich kompetencji i nadal potrafi pruć przed siebie z mocą lodołamacza.

Śmierć w sztokholmskim metrze. Helena nie jest anonimowa, dlatego kiedy w poniedziałkowy poranek wchodzi do przydzielonego jej biura w nowej komendzie, przełożony i podwładni wiedzą doskonale z kim mają do czynienia i po cichu robią zakłady, czy Mobacke okaże się być nadal „kobietą z żelaznymi jajami”, czy tragedia, która ją dotknęła wpłynie na jakość i moc jej poczynań.

Pierwszy dzień, który zapowiadał się tak spokojnie, przynosi wiadomość o śmierci młodego chłopaka, wepchniętego pod rozpędzony pociąg na stacji metra. Pani komisarz i jej zespół dochodzeniowy jadą na miejsce, żeby zbadać okoliczności śmierci Erika.

Kolejne ofiary. Czy śmierć Erika, młodego miłośnika teatru, była efektem przypadkowych działań szaleńca? Niestety nie. Podczas gdy policja rozbudowuje krąg podejrzanych, z których przynajmniej połowa mogła mieć motyw, dochodzi do kolejnego zabójstwa – pod kołami pociągu ginie pani psycholog. Helena i jej zespół podwajają wysiłki prowadzące do odnalezienia mordercy. Zdawałoby się, że śledztwo posuwa się, choć mozolnie, do przodu, gdy po kilku dniach policja dostaje informację o kolejnej ofierze; i w tym przypadku modus operandi sprawcy prowadzi Mobacke do stacji metra.

Co kieruje zabójcą? Czy wybiera przechodniów przypadkowo? Czy za jego działaniami kryje się coś więcej?

Ostatnie sekundy przed śmiercią. Wtedy to czuje: uderzenie w plecy. Nie potrącenie w biegu, tylko silnie i wyraźnie celowe pchnięcie.

Co, do jasnej cholery…- chce się odwrócić i głośno krzyknąć, ale kozaki i ziemia pod nimi znikają. Wszystko staje się powietrzem. Uczucia przelatują przez nią, próbuje się uchwycić któregoś z nich. Złość zastępuje ochota do śmiechu. To jest tak absurdalne: że nie ma niczego, czego mogłaby się przytrzymać. Żwir. Drewniane belki. Uderza o nie z głuchym dźwiękiem. Pociąg trąbi. Nie zdążę. Teraz jest zdziwiona. Iskra z przewodów elektrycznych. Nie chcę. Wszystko wypiera głęboki smutek. I jeszcze, na samym końcu: Jonatan.

Ciasno, coraz ciaśniej. Po trwających godzinami przesłuchaniach, Helena i jej niezawodny zespół inspektorów kryminalnych, eliminuje jednego podejrzanego za drugim. Czytelnik niemal do samego końca nie może być pewien, kto stoi za śmiercią tylu osób. Podążając za mocno zarysowanymi sugestiami autorki, można sądzić, że winnym jest ojciec dziewczyny Erika; ale nie dajcie się zwieść sprytnej Johannie Mo. Krąg mężczyzn wziętych pod lupę przez policję, zawęża się do jednego, zarejestrowanego przez kamerę monitoringu. Wychodzą na jaw nowe wątki, które zaciemniają obraz śledztwa. Czy Mobacke odkryje tożsamość zabójcy w kapturze? Jeśli chcecie dowiedzieć się, co łączy z nim panią komisarz, koniecznie sięgnijcie po „Tak sobie wyobrażałam śmierć”.

Kiedy miłość ustępuje miejsca rozpaczy. Jeśli kocha się kogoś tak bezgranicznie, jak swoje dziecko, można dokonać dosłownie wszystkiego. Miłość do dziecka jest najsilniejszą siłą napędową, motywatorem większości naszych poczynań, współrzędnymi życia. Co jednak może zrobić rodzic, który – tak jak Helena – dziecko stracił? Oddać się pracy czy niezauważalnie przekroczyć cienką granicę, za którą czeka tylko przejmująca rozpacz i obłęd? Johanna Mo dotyka ran, które zazwyczaj nigdy się nie zabliźniają i robi to w sposób nienachalny. Utrata dziecka jest leit motivem powieści, a śmierci dorosłych w metrze zaledwie pięknie utkaną osnową.

Jestem pod wrażeniem jednoczesnej dynamiki i subtelności kryminału Johanny Mo. To książka, którą ciężko odłożyć bok, zanim nie doczyta się jej do końca.

Uwielbiam kobiety piszące opowieści z dreszczykiem, bo to babskie spojrzenie na świat drga zupełnie innymi emocjami. Uwielbiam skandynawskie kryminały – i cóż za szczęście: Johanna Mo nie dość, że jest kobietą, to jeszcze Szwedką!

Johanna Mo (ur. 1976) zadebiutowała w 2007 roku powieścią „Więcej życia, niż jestem przyzwyczajona”. Jej nowela „Niech roztargnienie się tym zajmie” była nominowana w konkursie Szwedzkiego Radia na najlepszą nowelę w 2011 roku, zaś w 2013 otrzymała nagrodę Barometern-OT’s „Gyllene Fjädern”. Na swoim koncie ma także powieść „Dokładnie tak źle jest” i każda jej publikacja jest niezwykle ciepło przyjmowana przez czytelników.

A ja się wcale, ale to wcale temu nie dziwię.

booknieci.pl, Magdalena CzmochowskaZaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania

Są takie książki, które robią na czytelniku ogromne wrażenie i ostatnia kropka spotyka się z rozczarowaniem – chciałoby się więcej! Są też takie, przy których wewnętrzny ujawnia się wewnętrzny miłośnik ekologii – tyle drzew musiało umrzeć, żeby ten papier mógł się zmarnować… Do której kategorii zalicza się pozycja Simona Sineka? W zasadzie do obydwu.

Z jednej strony… Zaczynaj od dlaczego. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania to obowiązkowa pozycja dla każdego lidera. Odpowiada na niezwykle istotne pytanie – dlaczego?

Każda osoba (i każda firma) może z łatwością wyjaśnić, co robi. Ba, niektórzy są nawet w stanie wskazać, jak to robią i czym różnią się w swoim działaniu od innych. Jednak bardzo niewiele osób potrafi wytłumaczyć, dlaczego tak naprawdę robi to, co robi.

Simon Sinek argumentuje, że odpowiedź na pytanie „dlaczego” nie zawiera się w zyskach czy finansach, ale w tym, co inspiruje daną osobę i jej otoczenie.

Brzmi logicznie, prawda? I rzeczywiście tak jest. Simon Sinek podaje mnóstwo przykładów znanych osób, takich jak Martin Luther King Jr. czy Steve Jobs, udowadniając, że wielcy liderzy pociągają za sobą ludzi nie przez to, co robią, ale dlaczego to robią. Ich działanie podąża za misją, za celem, w który sami wierzą.

Wielcy liderzy to ludzie, którzy ufają swojemu wewnętrznemu głosowi. Są bardziej otwarci na sztukę niż naukę. Zdobywają najpierw serca, a potem umysły. Co więcej, autor publikacji dzieli się również z czytelnikami licznymi przykładami firm, które osiągnęły sukces, zaczynając od odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Analizując znane marki, Sinek broni swojej tezy „złotego kręgu”, w której zaczyna się od pytania „dlaczego”, by przejść do „jak” a na końcu do „co”.

Książka jest więc inspirującą i motywującą do działania porcją wiedzy na temat osiągania dalekosiężnych sukcesów, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

Z drugiej strony… To wszystko można było zawrzeć w kilku pierwszych rozdziałach. W zasadzie, tak właśnie było. Simon Sinek wyjaśnił, dlaczego wielcy liderzy zaczynają od odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”, przedstawił teorię „złotego kręgu”, podał liczne przykłady, dokładnie je analizując… a później zrobił to wszystko jeszcze raz. I jeszcze raz. I kolejny.

Autor książki stał się niezwykle sławny po swoim wykładzie na TEDx, gdzie w ciągu 20 minut pokazał, na czym polega sukcesywne przywództwo. To właśnie dzięki temu wystąpieniu teoria „złotego kręgu” jest dziś powszechnie znana w świecie biznesu. Nagranie z konferencji wciąż dociera do kolejnych odbiorców i nie bez powodu – to świetna i przekonująca prelekcja.

Skoro jednak Sinek był w stanie wyjaśnić to wszystko w ciągu 20 minut, to dlaczego książka ma ponad 200 stron? Co więcej, wielu czytelników krytykuje też częstotliwość powoływania się na firmę Apple. Niektórzy twierdzą wręcz, że książka jest rozbudowaną reklamą organizacji.

Trzeba jednak przyznać, że Apple, jak mało która marka, jest idealnym przykładem na potwierdzenie teorii Sineka. Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo osiągnęła bowiem imponujący sukces na skalę międzynarodową wcale nie dlatego, że ma najlepsze produkty. I książka doskonale to pokazuje.

Czy warto tę książkę przeczytać? Teoria „złotego kręgu” naprawdę ma sens i jest naprawdę skuteczna. Najwięksi liderzy działają w oparciu o jej zasady, a od najlepszych zawsze warto się uczyć. Biorąc pod uwagę przystępność cenową książki, można śmiało stwierdzić, że lepiej znaleźć dla niej miejsce w domowej biblioteczce i zaczynać w życiu od odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”

booknieci.pl, Anna BiernackaEgo-rcyzmy. Poznaj, czym jest i jak działa ego

Wiemy jak trenować ciało. Korzystamy z pakietów na siłownię, fitness, z karnetów na basen. Biegamy w terenie, czy to w miejskiej dżungli, czy w lesie. Biegamy na bieżni. Uprawiamy sport. Ale czy trenujemy mięsień swojej świadomości? Jak długo trwa taki trening, jakie są jego efekty? Ego-rcyzmy. Poznaj czym jest i jak działa ego Mateusza Grzesiaka, jednego z najbardziej znanych polskich trenerów rozwoju osobistego, pozwoli Wam poznać tajniki praktykowania uświadamiającego się umysłu.

Dwa słowa o autorze. Mateusz Grzesiak jest autorem książek z zakresu zarządzania, marketingu, psychologii sukcesu, zmiany i relacji, inteligencji emocjonalnej (m.in. Ty Myśl. Inaczej zrobią to za Ciebie…, Alpha Male, Alpha Female, Alfa Human, Psychologia Hejtu, czyli jak radzić sobie z krytyką w życiu osobistym i zawodowym). Prowadzi szkolenia w kilku językach, głównie na rynkach europejskich i amerykańskich oraz na uczelniach wyższych. Pisząc o Mateuszu Grzesiaku, koniecznie trzeba wspomnieć o mixed mental arts, czyli systemie łączącym psychologiczne techniki różnych dziedzin w taki sposób, aby stworzyć nowatorskie modele zmian w życiu osobistym i biznesie.

Lepsze wersje nas samych. Żyjemy w czasach, gdy stale słyszy się o rozwoju osobistym, ale gdy trzeba podać definicję tego rozwoju, to nagle trudno się wysłowić. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie istnieje jedna konkretna definicja, i że każdy z nas może mieć swoją własną. Najważniejsze zaś jest to, że chcemy być lepszymi wersjami samych siebie, dlatego podejmujemy działania rozwijające nas na polu zawodowym, prywatnym, czy też emocjonalnym. To świadomość swoich celów, motywacji, to podążanie ścieżką spełnienia. Jedno jest pewne: człowiek, który jest siebie świadomy, jest jednocześnie zaangażowany w pracę nad sobą i stale chce się rozwijać.

Egzorcyzmy ego. Mateusz Grzesiak w Ego-rcyzmach już we wstępie zaznacza, że „mięsień świadomości jest najbardziej zaniedbanym i odłożonym na bok mięśniem holistycznego bytu ludzkiego”, a my sami jesteśmy egoekspertami i aby odwrócić proces projekcji naszych umysłów, konieczne jest ćwiczenie swego umysłu w sposób świadomy. Ego-rcyzmy to świetny podręcznik do tej nauki. Oprócz metodologii podaje również ćwiczenia, które mają charakter ponadczasowy i ponadosobowy, a sam układ książki to praca z ego krok po kroku. Warto zauważyć, że wykonanie ćwiczeń zgodnie z zaleceniami autora, zajmuje około roku.

7 ważnych rozdziałów. Książka składa się z siedmiu rozdziałów, z których możecie dowiedzieć się czym jest ego, jaka jest jego geneza i mechanizmy działania. Szeroko zostały tu omówione mechanizmy obronne, takie jak projekcja, racjonalizacja, fantazjowanie, zaprzeczanie, dysocjacja, introjekcja. Osobny rozdział poświęcony jest świadomości: odczuć, emocji, wewnętrznych dialogów, wyobrażeń, zachowań i nawyków. Ostatnia część to wejście na poziom transcendentnej świadomości. Tu przeczytamy i popracujemy z wdzięcznością, miłością, radością, spokojem i… oświeceniem. Autor obiecuje jedną z najpiękniejszych podróży: wędrówkę do prawdziwego siebie, a jego słowa: „To nie przypadek, że dotarłeś do tych słów – poznajemy się z bardzo ważnego powodu. (…) Zagłębiasz się w fascynującą lekturę swojego życia – lekturę, która nazywa się Ja” brzmią niezwykle intrygująco.

Ścieżka rozwoju osobistego. Ten wartościowy poradnik jest pozycją wręcz obowiązkową dla kroczących ścieżką rozwoju osobistego. Interesująco powiązane są kwestie duchowe z psychologią, odwołania do ewangelicznych nauk Jezusa, inspiracje z Dalekiego Wschodu. Na kartach książki wiele razy pada słowo Bóg. Pada słowo tao. Sięgając po Ego-rcyzmy… dobrze jest mieć ugruntowane pojęcie o systemach filozoficznych jakimi są buddyzm i taoizm, gdyż czyta się (i wykonuje ćwiczenia) łatwiej. Nie jest to jednak konieczne, bo autor delikatnie naprowadza czytelnika na właściwe tory rozumowania.

Ego-rcyzmy/booknieci.pl

(R)ewolucja. Ciekawa lektura o wpływie przeszłości na teraźniejszość. Poszerza horyzonty myślowe, ożywia świadomość, może być nawet niebezpieczna, gdyż zmienia postrzeganie siebie (do którEgo przywykliśmy). Słowa „niebezpieczna” nie używam tu jednak w odcieniu pejoratywnym: to nawiązanie do – kojarzącego się przecież z tytułem – egzorcyzmu. Poradnik czyta się z ciekawością, niebywale interesujące są fragmenty samego Ego Mateusza (co za komentator!). Sprawdźcie zatem i Wy, czym są Wasze myśli, jak się z nimi identyfikujecie i jak jesteście wciągani w świat iluzji. A jeśli szukacie wolności, to Ego-rcyzmy. Poznaj czym jest i jak działa ego mogą się stać swoistym kompasem wskazującym głębokie źródła wolności absolutnej: Prawdy, Miłości, Boga.

booknieci.pl, Ola MalarzDance, sing, love. Miłosny układ

„Technicznie rzecz biorąc, nie przyczynił się do złamania mi serca. Niczego mi nigdy nie obiecywał. Sama sobie to uroiłam. Nas. Jednak nie ma żadnych nas.”

ONA Livia Innocenti ­– tancerka, pasjonatka od urodzenia, kobieta młoda, ale ambitna, która nie pozwala na to, by coś zepsuło jej karierę. Nie boi się nowych wyzwań, wyjazdów, poznawania nowych ludzi, kocha to, co robi, nie widzi siebie w innym zawodzie. Życie uczuciowe? Serce po przejściach, przeżyło dwie zdrady i nadal bije. Szuka miłości? Niezupełnie, jej aktualnym zajęciem jest występowanie na koncertach sławnych gwiazd i tańczenie w ich teledyskach. Wydawać by się mogło, że ma wszystko, czego pragnie, i nic jej nie jest więcej potrzebne do szczęścia.

ON James Sheridan – urodzona gwiazda muzyki, bożyszcze nastolatek, którego kariera nabrała tempa, gdy był jeszcze dosyć małym chłopcem. Lekki furiat, niecierpliwiec i fan dobrych imprez. Ciągle podróżuje, koncertuje, wydaje nowe single. Uwielbia być w centrum uwagi. W wolnych chwilach lubi „zabawić się” z nowo poznanymi dziewczynami. Życie uczuciowe? Teoretycznie w związku z piosenkarką, ale kryzysy pojawiają się systematycznie, relacja z przeszłością. Bogaty, przystojny, utalentowany, czego chcieć więcej?

ONA i ON? Spotykają się w pracy. James ma brać udział w koncercie dla fanów, a Livia razem z zespołem została wybrana do współpracy, jeśli chodzi o wrażenia artystyczne. Na pierwszy rzut oka skaczą sobie do gardeł, nie potrafią znieść swojej obecności. Dziewczyna ma ochotę wydrapać piosenkarzowi oczy i nie umie traktować go tak, jak on sobie tego życzy. Jednak… mężczyzna jest nią zaciekawiony i z nieznanych sobie powodów próbuje spędzić z nią jak najwięcej czasu. W konsekwencji dochodzi do tego, że zaczynają się poznawać, a co więcej – nie są już osobnymi jednostkami – stają się parą kochanków. Nie mówią o swoich uczuciach, nie chcą się do nich przyznać, traktują to wszystko jako relację bez zobowiązań. Jednak z biegiem czasu Livia przestaje się oszukiwać, podejmuje konkretną decyzję, która może zaważyć na dalszym życiu i karierze zarówno jej, jak i Jamesa.

Co na to gwiazdor? Czy będzie potrafił docenić tancerkę i jej postanowienia? Czy może jednak za wszelką cenę spróbuje postawić na swoim?

SZOK I NIEDOWIERZANIE Czytając tę pozycję, odniosłam wrażenie, że mam do czynienia z doświadczoną autorką, której pióro jest nienaganne, a wieloletni kunszt, jaki posiada, nie pozostawia pola do krytyki. Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy przeczytałam (dopiero będąc w połowie powieści, przyznaję się bez bicia), że trzymam w swoich dłoniach DEBIUT. Niesamowite uczucie, moi Drodzy! Byłam i w sumie nadal troszkę jestem w ogromnym szoku, gdyż już dawno żadna z książek, które miałam przyjemność czytać, nie pochłonęła mnie i mojego czasu tak bardzo, jak Dance, sing, love. Miłosny układ.

ROZMAITOŚCI Historia Jamesa i Livii sama w sobie wydaje się czymś banalnym, na co niekoniecznie warto poświęcać uwagę i czas. Ileż razy można czytać w kółko o relacji, która powstaje między mężczyzną a kobietą i pojawia się tam, gdzie nie powinna. Jednak… muszę przyznać, że ta pozycja ma w sobie coś niesamowitego. Nie skupia się tylko na jednym wątku – co od razu oceniam na wielki plus – czytelnik się nie nudzi, nie ma dość mdłych dialogów, które do niczego nie prowadzą. Pojawiają się bowiem bohaterowie, których jest mnóstwo, a każdy z nich ma kompletnie odmienne cechy charakteru, wyglądu, podejścia do życiowych spraw. Całościowo przedstawia się to niesamowicie spójnie, a książkę „połyka się” dosłownie w parę dni.

NIE MOGŁAM SIĘ ODERWAĆ W pewnym momencie nie miało dla mnie znaczenia to, czy siedzę na wykładzie, mam okienko, leżę pod kołdrą w pokoju i jest druga w nocy. Ważniejsze było życie bohaterów Dance, sing, love. Miłosny układ. Siedziałam z wypiekami na twarzy i przeżywałam razem z nimi każdą potyczkę, radość, smutek, miłość i kryzys. Mówię Wam, Kochani, coś wspaniałego!

CIERPLIWOŚĆ POPŁACA Gdy tylko zauważyłam, że mam w rękach coś tak świetnego, zaczęłam szukać jakichś wieści na temat dalszej twórczości autorki. Wiecie co? Będą kolejne tomy! Nie macie nawet pojęcia jak bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość. Zazwyczaj jestem niecierpliwcem. W tym wypadku jest tak samo, bowiem nie mogę się doczekać co też Layla Wheldon wymyśli następnym razem. Już teraz wiem, że muszę to mieć!

REASUMUJĄC Nie muszę chyba pisać wprost, czy polecam tę powieść. Wydaje mi się, że wniosek nasuwa się Wam sam. Cieszę się przeogromnie, że nareszcie trafiłam na coś, co mnie w jakiś sposób porwało, zaciekawiło, pobudziło szare komórki do myślenia, a co najważniejsze – książka zabrała mnie do innego świata, a przecież chyba o to też czasem chodzi, prawda? Pozycja pozwoliła mi się oderwać od kłopotów i problemów dnia codziennego. Totalnie wpadłam w życie muzyków i tancerzy, ich wyprawy po świecie i różnego rodzaju perypetie. Zdecydowanie czekam na więcej. A Wy, kochane Kobietki (nie ukrywam, że jest to historia bardziej dla pań), biegnijcie do księgarni po swój egzemplarz. Ogromne emocje i fascynacja gwarantowane.

„Podobno doceniamy coś, dopiero jak to stracimy. Tak samo jest z ludźmi. Rozumiemy, jak bardzo są dla nas ważni, gdy musimy pozwolić im odejść.”

booknieci.pl, Wiktoria MakowskaDziewczyna z Krakowa

Tak się ostatnio złożyło, że przeważająca część książek, które czytam i recenzuje to książki z historią w tle. I wcale nie piszę tego, żeby się pożalić ;), wręcz przeciwnie, bardzo lubię książki historyczne szczególnie te, których fabuła osadzona jest w czasie drugiej wojny światowej. Lubię historię i kiedy sięgnę pamięcią do czasów szkolnych, to muszę przyznać, że nigdy nie sprawiała mi kłopotu (może poza zapamiętywaniem dat :) ). Pewnie zabrzmi to trochę niefortunnie, ale uważam okres drugiej wojny światowej za najciekawszą kartę naszej historii. I choć na jej temat powstały już setki książek i wydawałoby się, że nie można napisać już niczego nowego w tej materii, to jednak powieść Aleksa Rosenberga, jak dla mnie, rzuciła nowe światło na wiele kwestii dotyczących wojny.

„W ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej Rita Feuerstahl studiowała na krakowskim uniwersytecie. Cieszyła się wolnością i snuła plany na przyszłość. Chciała zostać prawniczką. Tymczasem los zesłał jej romans i dziecko. I tajemnicę, tak wielką, że jej ujawnienie może zmienić oblicze świata, i tak potężną, że daje Ricie niezwykłą, ogromną wolę ocalenia w piekle, które zgotowali naziści. Aby przeżyć, Rita uczy się kłamstw i pilnie strzeże swoich tajemnic. Zmienia swoją tożsamość i przybiera fałszywe nazwisko. Zamieszkuje wśród Niemców, w samym sercu nazizmu. Robi wszystko, aby przetrwać. Przekracza swoje własne granice — konsekwentnie i z determinacją.

Akcja tej niezwykle intrygującej powieści toczy się w wielu miejscach Europy u progu wojny i podczas niej. To książka o kłamstwach i tajemnicach polityków, które niepostrzeżenie przenikają relacje kobiety, jej męża i jej kochanków i decydują o ich najbardziej intymnych posunięciach. Równocześnie to historia o doświadczaniu wojny, o przerażeniu, o poświęceniu, o tym, jak daleko można się posunąć, zanim nie utraci się istotnej cząstki siebie. A wszystko ma swoją cenę. Również przetrwanie”.

Alexander Rosenberg jest amerykańskim filozofem i wykładowcą uniwersyteckim. Jest autorem książek i artykułów na temat filozofii społecznej i ekonomicznej, a także na temat teorii związanych z ewolucjonizmem. „Dziewczyna z Krakowa” to jego debiut jako powieściopisarza.

W przeważającej części powieści „Dziewczyna z Krakowa” obserwujemy losy Rity Feuerstahl, Żydówki, która zmieniając kilka razy tożsamość, próbuje za wszelką cenę przetrwać wojnę. Jeden z przyjaciół, którego spotyka na swojej drodze, powierza jej wielką tajemnicę dotyczącą wojny, która daje jej nadzieję i powód do tego, aby za wszelką cenę utrzymać się przy życiu i doczekać końca wojny. Drugim wątkiem powieści są zmagania wojenne kochanka Rity, lekarza, który również zmieniając tożsamość, doświadcza wojny, przemierzając Europę.

Alex Rosenberg napisał książkę, która jak żadna inna o tej tematyce, wywarła na mnie niebywałe wrażenie i zmusiła do wielu refleksji i przemyśleń. Autor bez posługiwania się drastycznymi opisami sprawił, że moja wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach i nawet teraz po skończeniu książki, każdego wieczora przed snem to właśnie ona zaprząta moje myśli. Sprawił, że w zupełnie inny sposób i innymi kryteriami zaczęłam oceniać tę wojnę.

„ (...) Był pan w domu na przepustce z jednostki? — Niestety, nie. Najgorsze zadanie, jakie można dostać blisko frontu wschodniego, i trafiło się mnie. — Przerwał. — Moja jednostka pełniła wartę w dzielnicy żydowskiej. — Użył oficjalnej nazwy. — Dlaczego najgorsze? — Rita próbowała nie wyglądać na zainteresowaną. — Z powodu miejsca… Obrzydliwe. Nie można w nim wytrzymać. Na ulicach leżą rozkładające się zwłoki, wokół biegają zdesperowani ludzie. Ich zapach, zapach żywych trupów. Ale najgorsze są głodujące dzieci. Bez względu na to, jak ważne jest, żeby oczyścić świat z tych ludzi, to jest trudna i bardzo nieprzyjemna praca. Nawet członkowie partii czasami się zastanawiaj?, czy to cierpienie jest naprawdę konieczne?”

Bardzo dużo uwagi autor poświęca polityce, strategi wojennej polityków i demaskuje ich kłamstwa. Stawia dosyć śmiałe tezy, a biorąc pod uwagę fakt, że jego artykuły naukowe spotykają się ze sporą krytyką, myślę, że nie każdy będzie zgadzał się z jego teoriami. Niemniej jednak jego powieść to dobry sposób na pogłębienie wiedzy historycznej, którą przybliża w bardzo fachowy sposób i z dużą znajomością tematu.

Towarzysząc Ricie w trudnej walce o przetrwanie, jesteśmy konfrontowani z całą okropnością wojny i ze wszystkimi jej konsekwencjami, które odzwierciedlają się w postępowaniu ludzi nierzadko takim na granicy moralności. Ciekawostką jest fakt, że Rosenberg opierał się na wojennych doświadczeniach ludzi, których znał, co niewątpliwie uwiarygadnia zdarzenia zawarte w książce, a całą powieść czyni jeszcze bardziej interesującą i godną uwagi. Książka zawiera również elementy romansu z nutką erotyki, co było dla mnie sporym zaskoczeniem, ale zapewniam, że sceny te opisane są bardzo subtelnie i w żadnym wypadku nie dominują treści.

„Dziewczyna z Krakowa” to książka, która wywołuje przeróżne emocje i pozostawia po sobie niemałe wrażenie. Poraża, szokuje, zasmuca, ale i daje szersze spojrzenie na drugą wojnę światową. Polecam z czystym sumieniem!

http://kobiecerecenzje365.blogspot.com/, Benia Szwedek1 2 3 ... 1393 następny ostatni

[ 1..5 ] [ > ]