Ruszyła kampania  „Czytaj i Słuchaj Legalnie”. Jaki problem porusza? To temat, o którym się nie mówi, a jest bardzo powszechny. Z badań internautów prowadzonych przez Polską Izbę Książki oraz serwis Lubimyczytać.pl, wynika, że aż 25% osób czytających książki elektroniczne przyznaje się do pobierania ich z nielegalnych źródeł. Czy wiesz, że prawdopodobnie drugie tyle pobierania e-booki i audiobooki z niedozwolonych stron?  Mamy więc sporą grupę korzystającą z pirackich plików elektronicznych.

O czym mówi kampania?

„Jest temat, o którym się nie mówi…” – zwraca się nagle do bohatera spotu Vincent Severski. Wtórują mu Mariusz Szczygieł i inni znani polscy autorzy tacy jak Elżbieta Cherezińska, Krzysztof Gosztyła, Paulina Jurga, Magdalena Witkiewicz, Tomek Michniewicz. A ten bohater, niejaki Paweł, chciał tylko spokojnie spędzić wieczór czytając e-booka. Tylko czy Paweł jest świadomy, jak i gdzie można legalnie nabyć książki elektroniczne? Czy zadaje sobie pytanie o źródło pochodzenia plików w Internecie? Piractwo książek elektronicznych to drażliwy temat – w najróżniejszych dyskusjach ludzie stosują mnóstwo wymówek, aby usprawiedliwiać „niską szkodliwość” kradzieży plików z Internetu, udostępniania e-książek, a często podkreślają brak świadomości naruszeń. Twórcy spotu oddali głos autorom i odsyłają do strony czytamisluchamlegalnie.pl, na której można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących internautów pytań. Za kreację kampanii odpowiada krakowska Agencja Nie Do Ogarnięcia.

 

Główny cel Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie 

Edukacja jest jednym z podstawowych działań stowarzyszenia, ponadto walka z nielegalną produkcją i dystrybucją treści podlegających ochronie prawnoautorskiej, interwencje prawne oraz promocja dobrych praktyk. Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie służy też informacją i zapleczem prawnym, prowadząc akcje społeczne. Bardzo często w sieci widoczne są pytania o możliwości pobierania i udostępniania plików elektronicznych. Dla wielu czytelników nie jest jasne czym jest np. prawnie określony „dowolny użytek” lub czy dozwolona jest możliwość nagrywania czytanej książki i udostępniania jej w mediach społecznościowych. Na stronie https://czytamisluchamlegalnie.pl/ zostały zebrane odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeżeli ktoś ma wątpliwości dotyczące działań jakiejś platformy czy osób, dotyczące kwestii książek elektronicznych zawsze może napisać do stowarzyszenia – mówi Adam Nowicki, prezes Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie.

 

 

Twórcy Stowarzyszenia Czytam i Słucham Legalnie

Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie zostało założone w 7 grudnia 2021 roku. Tworzą je następujące podmioty związane z branżą książki: Nasza Księgarnia, Warbook, Elibri, Audioteka, Wydawnictwo Literackie, Platforma Dystrybucyjna Wydawnictw, Agora, Publio, Woblink, Legimi, Wydawnictwo Media Rodzina, Prószyński Media, serwis Lubimyczytać, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Helion, Wydawnictwo Publicat, Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz mecenas Michał Kubanek. 

 

Strony na których można znaleźć więcej informacji

Strona: www.czytamisluchamlegalnie.pl
Profil Stowarzyszenia na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zdGzW3xwwHU
Instagram: https://www.instagram.com/cs_legalnie/
Facebook: https://www.facebook.com/cslegalnie