Szczęśliwe życie z endometriozą? To możliwe!

„Okres musi boleć”. „Taka twoja uroda”. „Przejdzie po porodzie”. Ale nie przechodzi, co więcej – boli bardziej, a ten ból przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, w podejmowaniu codziennych aktywności. Często lekarze zwlekają z badaniami, ignorując objawy i koncentrując się na przepisywaniu coraz silniejszych tabletek przeciwbólowych. Tymczasem ten ból może oznaczać początki endometriozy.

 

Endometrioza dotyka co 5 miesiączkującą kobietę

Ta choroba, wciąż tajemnicza, dotyczy wbrew pozorom wielu kobiet – szacuje się, że co piąta miesiączkująca kobieta na nią cierpi. Wiele też zupełnie nie wie, z czym ma do czynienia, a po postawieniu diagnozy nie jest w stanie wytłumaczyć, co jej rzeczywiście dolega. Dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy o tej chorobie ginekologicznej, która dotyka kobiet i najczęściej występuje w okresie rozrodczym.

 

Czym jest Endometrioza? 

Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka, jest to, innymi słowy, rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy: najczęściej w jamie otrzewnej, jajnikach i jajowodach. Endometrioza polega na tym, że endometrium, błona śluzowa wyściełająca macicę, znajduje się nie tylko tam, gdzie powinna być, tj. w macicy, ale również w innych miejscach w organizmie. Uważa się, że za objawy endometriozy odpowiedzialna jest lokalizacja zmian chorobowych i odpowiedź zapalna organizmu. Znamienny jest jednak towarzyszący chorobie ból, a także – często – bezpłodność

 

Endometrioza. Nie taka Twoja uroda Autorzy: Anna Paluszak, Piotr Rubisz, Dorota Olanin


O książce "Endometrioza. Nie taka Twoja uroda"

O endometriozie, przyczynach tej choroby, jej objawach, leczeniu i diagnozowaniu możemy przeczytać w książce "Endometrioza. Nie taka Twoja uroda" autorstwa Anny Paluszak, Piotra Rubisza i Doroty Olanin. Publikacja swoją wyjątkowość zawdzięcza temu, że tematyką wykracza daleko poza suche fakty, o których możemy przeczytać w broszurach dostępnych u ginekologa. Książka podchodzi do problemu holistycznie, uwzględniając również sferę psychiki i zagadnienie takiego funkcjonowania z chorobą, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i by można było zbudować satysfakcjonujące relacje. Zwraca także uwagę na kwestie związane z żywieniem.

 

Endometrioza. Nie taka Twoja uroda Autorzy: Anna Paluszak, Piotr Rubisz, Dorota Olanin

 

W przypadku endometriozy bowiem istnieje związek pomiędzy układem pokarmowym a chorobą. I choć książka nie jest cudownym lekiem, nie zastąpi też kontaktów z lekarzem, to pozwoli spojrzeć na chorobę (i na siebie) z innej perspektywy, wykraczającej poza farmakoterapię. Dlatego warto po nią sięgnąć – i to nie tylko wówczas, kiedy mamy już postawioną diagnozę, ale i wtedy, gdy czujemy choć cień niepokoju związanego ze stanem swojego zdrowia, powracającymi bólami czy bezskutecznie staramy się zajść w ciążę. Warto również podsunąć poradnik mamie, cioci, koleżance, której być może te problemy dotyczą. 


Emocje, a choroba 

Książka składa się z trzech części. Pierwsza, autorstwa Anny Paluszak, koncentruje się na wpływie choroby na emocje i relacje, a ściślej na tym, co robić, by choroba nie przejęła kontroli nad naszym życiem. Autorka opisuje rzeczywistość kobiety chorej na endometriozę, wypełnioną bólem, niepewnością, utratą zaufania do swojego ciała, brakiem satysfakcji ze stosunków seksualnych czy utratą relacji, w różnych fazach – zarówno przed diagnozą, jak i po niej, przed operacją i w czasie dochodzenia do zdrowia. Znajdziemy tu również narzędzia pozwalające chorym na endometriozę kobietom odzyskać poczucie sprawczości w życiu i wziąć za nie odpowiedzialność, a także zatroszczyć się o siebie. 

 

Okładka - Endometrioza. Nie taka Twoja uroda - Anna Paluszak, Piotr Rubisz, Dorota Olanin

(druk)

38.35 zł 59.00 zł (-35%)

(37,17 zł najniższa cena z 30 dni)

 

Ćwiczenia wraz z omówieniem pozwolą nam uczestniczyć w procesie zmiany. Warto się nad nimi pochylić, nie ograniczać tylko do lektury tego rozdziału, ale aktywnie uczestniczyć w tej metamorfozie prowadzącej do podniesienia jakości życia. Szczególnie że kolejny etap umożliwia dalszą pracę nad sobą – koncentruje się na pracy z historią osobistą, rodową i z osobistym znaczeniem choroby, a celem proponowanych ćwiczeń jest odzyskanie zaufania do swojego ciała i uświadomienie sobie stresu emocjonalnego związanego z chorobą. 

Ostatni rozdział w tej części natomiast dotyczy związku kobiety chorującej na endometriozę – lektura i ćwiczenia pozwalają go wesprzeć, pomagają w odzyskaniu równowagi w relacji.

 

Endometrioza - objawy, diagnoza, leczenie

Część druga, autorstwa Piotra Rubisza, to spojrzenie na chorobę z perspektywy ginekologa. Znajdziemy tu podstawowe informację o chorobie, etymologii, objawach, które obserwowane są przy endometriozie, od wspomnianego bólu (między innymi bolesnego miesiączkowania), przez bezpłodność, po nasilone wzdęcia czy krwawienia z pęcherza moczowego. Autor wyjaśnia również, gdzie tkwi problem diagnostyki tej choroby i co wpływa na duże opóźnienia w jej wykrywaniu. Jeden z rozdziałów został poświęcony leczeniu endometriozy; opisane zostały dostępne opcje, jeśli chodzi o leczenie zarówno zachowawcze, jak i operacyjne. Autor omawia ponadto objawy najczęściej występujące u pacjentek w endometriozie i tu szerzej rozwija temat bezpłodności, jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę bowiem jest właśnie endometrioza. 

 

Endometrioza. Nie taka Twoja uroda Autorzy: Anna Paluszak, Piotr Rubisz, Dorota Olanin

 

Dieta przy endometriozie 

W ostatniej, trzeciej części znajdziemy dowody na to, że odpowiednia dieta może pozytywnie wpłynąć na przebieg choroby, znacznie złagodzić jej objawy, a przy tym poprawić samopoczucie. Autorka, Dorota Olanin-Reszka, wyjaśnia, w jaki sposób zdrowy tryb życia może wspomóc nas w drodze do zdrowia, a przynajmniej do lepszej jakości życia z chorobą. Poznamy tu zasady diety przeciwzapalnej. Znajdziemy również przepisy na potrawy, które rozwiewają mit o diecie restrykcyjnej i niesmacznej i przekonują, że nawet osoba chora na endometriozę może czerpać przyjemność z jedzenia, a jednocześnie dbać o swoje zdrowie. 


Książka jest niezwykle ważną pozycją na rynku. Powinna trafić do całej rzeszy kobiet, których dotyczy endometrioza. Dla wielu z nich lektura będzie światełkiem w tunelu i impulsem, dzięki któremu zaczną zmieniać swoje życie; czerpać przyjemność z każdego dnia, zamiast koncentrować się na tym, co choroba im zabrała. Przystępny język, brak naukowego żargonu, dominującego w kontaktach z lekarzami, sprawi natomiast, że zrozumiemy mechanizm choroby, ale też swoje ciało. Zaczniemy się w nie wsłuchiwać i o nie troszczyć.