Aleksander Lwow
Aleksander Lwow to jeden z najwybitniejszych polskich alpinistów i himalaistów. Urodził się w 1953 roku w Krakowie, a w 1970 roku rozpoczął swoją przygodę ze wspinaczką. Jego pierwszą trasą był odbyty kurs grotołazów na skałkach Gór Sokolich w Rudawach Janowickich, a następnie pierwsze szczyty w Karkonoszach. Już w 1971 roku dołączył do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu. Redaguje również biuletyn Góry i Alpinizm.
Historia górska A. Lwowa
Aleksander Lwow na swoim koncie ma szereg osiągnięć wspinaczkowych. Może pochwalić się wyprawą w Himalaje i Karakorum, w tym dwie wyprawy na K2, przy czym jedna w zimie. Odwiedził także 4 razy Mount Everest, Yalung Kand i Broad Peak. Pokonywał swoje słabości także w Andach, Pamirze, Hindukuszu czy Tienszanie. Ważnym wydarzeniem w jego historii zawodowej było niezwykle szybkie i samotne wejście na Pumori – dokonał tego jako pierwszy Polak. W 1991 roku podjął się organizacji i kierowania międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Wśród zdobytych gór, tzw. ośmiotysięczników, znajdują się:
- Manaslu (8156 m) – 1984 z Krzysztofem Wielickim,
- Lhotse (8516 m) – 14 maja 1986 – z Tadeuszem Karolczakiem,
- Czo Oju (8201 m) – 1987 z Tadeuszem Karolczakiem,
- Gaszerbrum II (8035 m) – 1993 z Piotrem Snopczyńskim i Larym Hallem.
Aleksander Lwow – książki
Lwow jest znany nie tylko ze swoich osiągnięć himalaistycznych i alpinistycznych. Ważną część jego życia stanowi również twórczość. Napisał i wydał kilka książek, tj.:
- Wybrałem góry (1990).
- Liny alpinistyczne (1991).
- Zwyciężyć znaczy przeżyć (1994).
- Zwyciężyć znaczy przeżyć – wyd. II (2001).
- Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później (2013).
- Zwyciężyć znaczy przeżyć. Ćwierć wieku później (2018).
To właśnie ostatnia pozycja cieszy się dużą popularnością, choć wszystkie wcześniejsze są równie dobre. To książka o ludziach gór, której pierwsza wersja powstała aż dwadzieścia lat temu. Swoją twórczość zadedykował nie osobom z branży, kolegom uwielbiającym wspinaczki czy alpinizm, ale dla miłośników gór, którzy nigdy nie poczują emocji towarzyszących zdobywaniu kolejnych szczytów.