Joga dla ciała, oddechu i umysłu. Program przywracania równowagi życiowej (ebook)(audiobook)(audiobook)
- Autor:
- A.G. Mohan
- Wydawnictwo:
- Sensus
- Wydawnictwo:
- Sensus
- Ocena:
- 5.5/6 Opinie: 2
- Stron:
- 216
- Druk:
- oprawa miękka
- 3w1 w pakiecie:
-
PDFePubMobi
Opis książki
Czytaj fragment
Wśród wielu książek traktujących o jodze trudno jest znaleźć taką, która ukazywałaby pełnię i wielowymiarowość tradycji jogicznej. Większość z nich skupia się raczej na opisywaniu kolejnych pozycji niż na pokazywaniu, jak joga może pomóc nam zmienić nasze życie na lepsze. Ta książka jest wyjątkowa: po pierwsze, łączy w spójną całość trzy podstawowe elementy praktykowania jogi, czyli asany (pozycje), pranajamę (ćwiczenia oddechowe) oraz medytację, po drugie, przedstawia najważniejsze koncepcje filozoficzne, a po trzecie, skupia się na kwestiach związanych ze zdrowiem i leczeniem za pomocą jogi.Niezwykły podręcznik hatha-jogi... to jedna z tych książek, do których Czytelnik może wielokrotnie wracać w miarę rozwoju swojej praktyki, za każdym razem delektując się tym tekstem na nowo. Tym, co odróżnia ten tytuł od innych dzieł o zbliżonej tematyce, jest nacisk na indywidualizację programu terapeutycznego oraz przełożenie filozofii Jogasutr na język codziennej praktyki.
„Yoga International”
To unikalne połączenie gwarantuje, że każda osoba zainteresowana praktykowaniem jogi znajdzie w niej coś dla siebie — coś, co pozwala na dokonanie osobistej reintegracji. Temat ten jest obecnie wyjątkowo gorący — w dzisiejszym zwariowanym świecie wszyscy mamy mniejsze lub większe wrażenie braku kontroli nad swoim życiem.
Tymczasem A.G. Mohan tłumaczy, że tak naprawdę chodzi o stan naszego umysłu, i wskazuje, jak usunąć chaos z własnych myśli, by zapanował w nich spokój. To ważne, bo tylko wówczas możemy dostrzegać prawdziwy obraz ludzi i zdarzeń, podejmować świadome decyzje i żyć szczęśliwie. Największą wartością tej książki jest kompleksowy program odzyskiwania równowagi i integracji. Czas wreszcie, by tego dokonać!
Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem!
Podobne produkty
-
-
-
-
-
-
10 lekcji jogi. Jamy i nijamy w codziennym życiu 10 lekcji jogi. Jamy i nijamy w codziennym życiu
Agnieszka Passendorfer
Podobne produkty
-
10 lekcji jogi. Jamy i nijamy w codziennym życiu 10 lekcji jogi. Jamy i nijamy w codziennym życiu
Agnieszka Passendorfer
-
-
-
Struktura duchowości Struktura duchowości
Agnieszka Ornatowska
-
-
Jogasutry Patańdźalego. Techniki medytacji i me... Jogasutry Patańdźalego. Techniki medytacji i metafizyczne aspekty jogi
Patanjali (Author), Chip Hartranft (Translator)
Recenzje (7)
-
Nie mówimy czytamy
W przeszłości z jogą miałam niewiele wspólnego - nasz kontakt ograniczał się raczej do filmików instruktażowych na YouTube i słomianego zapału trwającego nie dłużej niż tydzień. Zastanawiałam się, czy kiedykolwiek się to zmieni. Udało się. Sięgając po "Joga dla ciała, oddechu i umysłu" nie miałam ani mega oczekiwań, ani ogromnej nadziei, że coś w moim życiu po lekturze się zmieni. Książka nazywająca się "Programem przywracania równowagi życiowej" jawiła się w mojej głowie raczej jako ciekawostka. Tym bardziej ucieszyłam się, iż ukończywszy ostatnią stronę tekstu ta nie pozostawiła niedosytu, a co najważniejsze - nie rozczarowała. Odniosłam wrażenie, że na 200 stronach książki jest wszystko, czego poszukuje amator jogi. Dużo tutaj wiedzy na temat reintegracji osobistej, poruszono tematy problemów człowieka. Oprócz tego książka zawiera informacje dotyczące technik oddychania oraz kilka wzmianek na temat medytacji. W mojej opinii książkę należy traktować jako ilustrowane kompedium wiedzy na temat jogi. Jeżeli więc poszukujecie odpowiedzi na pytania dotyczące tego jak wiedzieć więcej i odczuwać intensywniej - pozycja obowiązkowa.
-
wielopokoleniowo.pl Dorota Kotlińska
Będąc w szkole średniej czułam niemalże podziw dla osób, które mówiły, że od kilku lat regularnie praktykują jogę. Wydawało mi się, że muszą mieć one maksymalnie giętkie, świetnie wygimnastykowane ciało, a także potrafią medytować. No właśnie. To medytowanie najbardziej mnie ciekawiło. Próbowałam więc sama rozpocząć przygodę z jogą- przez jakiś czas wykonywałam asany, czyli ćwiczenia, robiąc je do momentu, aż nabawiłam się małej kontuzji, a moje medytowanie polegało na siedzeniu przez kilka minut na podłodze w ciszy. Moja joga ledwo się rozpoczęła, a już się skończyła, bo tak na prawdę nie wiedziałam za bardzo, jak się za nią prawidłowo zabrać. A wystarczyło sięgnąć po dobrą książkę dotyczącą jogi i pomału, systematycznie zapoznawać się z jej treścią :-)
"Joga dla ciała, oddechu i umysłu" to pozycja, która pozwala zrozumieć sens jogi. Dokładnie pokazuje ona, o co tak na prawdę w niej chodzi i jakie aspekty są najważniejsze. Przedstawione jest wszystko dokładnie, zrozumiale, ale nie jest to lektura na jeden wieczór. Moim zdaniem czytać należy ją spokojnie, bez pośpiechu, często zatrzymując się i analizując przedstawioną treść. Dowiemy się w niej, że w jodze ważne są trzy elementy, tj.: asany, czyli pozycje/ ćwiczenia, pranajama, czyli oddechy i koncentracja na nich oraz medytacja. Wszystkie one są ważne i myślenie o tym, że joga to tylko asany wykonywane w parku, jest błędne. Joga wpływa na całe nasze życie, na postrzeganie różnych spraw, a także na nasze zdrowie. Można powiedzieć, że to styl życia, który cechuje się głębokim spokojem i pełną równowagą. Jak do tego dojść, znajdziecie w tej książce ;-)
Książkę tę długo czytałam i analizowałam, być może gdybym sięgnęła po podobny przewodnik kilka lat temu, moja przygoda z jogą nie trwałaby tak krótko. Polecam ją wszystkim zainteresowanych tematem i wszystkim tym, którzy chcą odzyskać kontrolę nad swoim życiem. -
Kulturantki.pl Anna; 2016-11-08
Czym jest joga? Większości ludzi kojarzy się ze swego rodzaju dobroczynną gimnastyką ze wschodu. Jeżeli tematyka jogi jest dla Was wciąż mniej znana, polecam Wam bardzo książkę Doroty Mrówki pt. „Joga bez napinki”, która będzie doskonałym punktem wyjścia. Jeżeli posiadacie już podstawową wiedzę na ten temat, zafascynowaliście się jogą i chcielibyście pogłębić swoją wiedzę, poprawić swoją praktykę jogi oraz lepiej zrozumieć założenia jogi, to dzisiejsza propozycja czytelnicza jest dokładnie tym, czego szukacie.
„Joga dla ciała, oddechu i umysłu” jest autorstwa A.G. Mohana, indyjskiego nauczyciela jogi, a jej podtytuł brzmi „Program przywracania równowagi życiowej”, który uważam za bardzo przekonujący i trafny, bo już sama lektura tej książki przynosi swoisty relaks i spokój ducha.
Ta książka reprezentuje nieco wyższy poziom – to nie jest popularnonaukowe ględzenie o tym, że joga jest dobra dla ciała, modna i może ją robić każdy. Mohan pokazuje czym jest joga, a mianowicie joga jest nieustanną pracą nad samym sobą, świadomym i kontrolowanym samodoskonaleniem w trzech aspektach: asanach (czyli ciałem), pranajamą (czyli oddechem) oraz medytacją (czyli umysłem).
Słowo „joga” ma kilka znaczeń. Mianem jogi jest określane połączenie dwóch rzeczy niezależnie od ich natury.
Drugim znaczeniem jest „samadhi”. Zgodnie z tym co głoszą „Jogasutry”, samadhi to stan umysłu pozwalający świadomie osiągnąć tak głęboką jedność z przedmiotem naszej medytacji, że na pewien czas zatarciu ulegają granice naszej osobowości.
Pierwsze znaczenie słowa „joga”, obrazuje proces bądź środek prowadzący do określonego celu. Drugie znaczenie, samadhi, to stan umysłu stanowiący cel sam w sobie.
W „Jogasutrach” Patańdżalego joga została opisana jako proces kierowania aktywności umysłu w pożądanym kierunku i utrzymywania tego skupienia bez utraty koncentracji.
Ten fragment, myślę, pokazuje że lektura „Jogi dla ciała, oddechu i umysłu” sama w sobie jest ćwiczeniem intelektualnym. To tylko krótki fragment o podstawowym terminie, jakim jest „joga”. Niemniej jednak muszę przyznać, że pomimo wielu tez i argumentów, trudnej terminologii oraz konieczności bycia bardzo skupionym podczas lektury, książka została bardzo dobrze napisana.Wyczerpuje temat, powoli zbliża do coraz lepszego poznania jogi, samoświadomości i pogłębieniu praktyki. Lektura jest wymagająca, ale zdecydowanie warta wysiłku – autor nie spieszy się i cierpliwie tłumaczy wszystkie poruszone kwestie.
W kolejnych rozdziałach pokazana jest silna zależność między ciałem, oddechem oraz jaki te dwa czynniki mają wpływ na nasz umysł i jak możemy utrzymywać je w równowadze. Szczegółowo zostały także omówione i zobrazowane 20 asany – etymologia nazw, praktyczne wskazówki, np. jak rozkładać ciężar ciała w danych pozycjach. W dalszych rozdziałach Mohan podpowiada, jak prawidłowo układać własne sekwencje asan. Kiedy chcecie już zacząć samodzielnie działać na macie, może się okazać, że nie potraficie się odnaleźć be instruktora – zwyczajnie nie wiecie co zrobić i jedyne co potraficie zrobić, to odtwarzać kolejne asany z ostatnich zajęć.
Innymi aspektami poruszonymi w książce jest medytacja, którą osobiście uważam za najciekawszą. Ponadto pływ diety na rozwój praktyki jogi – jak zapewne wiecie, jogini zalecają wegetarianizm, być może obiło się Wam również o uszy termin ajurweda, mocno z jogą powiązany (już niebawem recenzja książki poświęconej tej tematyce). Bardzo interesująco autor podszedł do tematu terapii jogą, gdzie zaprezentował m.in. konkretne przypadki osób z danymi dolegliwościami oraz sposób, w jaki joga pomogła rozwiązać te problemy.
Ja osobiście jogę uwielbiam i z zapartym tchem czytam wszystko, co z nią związane. Pogłębianie wiedzy traktuję jako elementem praktyki, niemniej jednak ta książka może okazać się za trudna dla niektórych na początek. Dla osób, które chcą zacząć przygodę z jogą polecam, oprócz wcześniej wspomnianej „Jogi bez napinki”, również bardzo inspirującą i motywującą (oraz przepięknie wydaną) książkę „Yoga Girl” autorstwa Rachel Brathen.
Podsumowując: „Joga dla ciała, oddechu i umysłu” jest wciągająca i fascynująca, bo odkrywa wszystko to, co joga ma do zaoferowania. Polecałabym ją jednak raczej osobom, które mają już blade pojęcie o jodze. -
bosonamacie.pl Julia Butrym-Południewska
W tej książce ważniejszy jest podtytuł, który niesie ze sobą obietnicę: „program przywracania równowagi życiowej”. Porównując datę wydania oryginału (1993) oraz polskiego tłumaczenia (2016) można obawiać się, że książka straciła na wartości. Nic bardziej mylnego. Współczesny człowiek cierpi na brak kontroli nad swoim życiem. Dzień za dniem bezrefleksyjnie wchodzi w utarte koleiny i automatycznie – jak trybik w machinie – wykonuje te same czynności. A. G. Mohan w swojej książce proponuje system naprawczy.
Zdarzają nam się takie momenty, przelotne chwile, kiedy odnosimy wrażenie wewnętrznej równowagi. Wszystko (łącznie z nami) jest na swoim miejscu. Reintegracja według Mohana jest procesem osiągania takiej równowagi. Polega na uzyskaniu klarownego i niezmąconego umysłu, dzięki któremu mamy dostęp do rzeczywistości. Prawdziwe widzenie ludzi, rzeczy i wydarzeń pozwala z kolei na podejmowanie działań prowadzących nas we właściwym kierunku, czyli w stronę równowagi. Według Mohana taki stan reintegracji to właśnie joga. Ten stan nie jest dostępny wyłącznie ascetom, sadhu lub innym wybrańcom. Wszyscy posiadamy wrodzoną zdolność klarownego postrzegania świata. Dlatego Mohan używa terminu reintegracja, bo ten stan jest potencjalnie w każdym z nas. Musimy jedynie oczyścić umysł z tego, co przesłania jasność widzenia i prowadzi do błędów. To tak jakby obserwować świat przez brudne okno. Osiągnięcie reintegracji wymaga wysiłku. Nie zrobi tego za nas nauczyciel, terapeuta, rodzice. Każdy z nas jest jedyną osobą, która może zabrać się za reintegrację siebie samego.
A.G. Mohan (ur. w 1945) jest znanym hinduskim nauczycielem jogi, terapeutą, specjalistą medycyny ajurwedyjskiej, autorem książek. Prawie 20 lat był uczniem T. Krishnamacharyi, któremu książka jest dedykowana i którego przedmowę zawiera. Słowem kluczowym w jego pracy jest równowaga. Stosując narzędzia jogi: asany, pranajamę i medytację osiągamy przemianę odpowiednio na trzech płaszczyznach: ciele, oddechu i umyśle. Wykonując asanę połącz ruch z oddechem i skoncentruj umysł na oddechu pasującym do określonego ruchu. Wtedy ciało, oddech i umysł połączą siły, podejmując jedną aktywność. Taka właśnie integracja jest celem jogi.
Mówi się, że joga jest dla każdego bez względu na wiek, płeć, narodowość, wyznanie czy kondycję psychofizyczną. To prawda, ale aby była skuteczna powinna uwzględniać indywidualne uwarunkowania danej osoby i jej położenie. Mohan podkreśla konieczność dopasowania praktyki do potrzeb każdego ucznia. Celem jogi jest jedność, ale nie jednorodność. Rozmaite osoby różnią się na wielu płaszczyznach. Mają odmienne potrzeby i cele. Różnią się budową ciała i jego kondycją. Mają indywidualne możliwości i ograniczenia. Czas, jaki mogą przeznaczyć na praktykę. Te różnice sprawiają, że praktyka powinna być zindywidualizowana.
Kolejną wartością tej książki jest rozdział o praktycznym zastosowaniu jogi. Terapia jogą skupia się nie na chorobie, lecz na pacjencie. Dolegliwość nie jest analizowana jako zjawisko występujące w oderwaniu od chorego, lecz jest traktowana jako coś, co wynika z charakteru, nawyków i specyfiki jego środowiska. Dlatego tak ważny jest kontakt nauczyciela z uczniem. Dopiero głębokie poznanie ucznia oraz jego przeszłości dostarcza nauczycielowi narzędzi do terapii.
Choć wielokrotnie można odnieść wrażenie, że zdania książki pochodzą ze współczesnych poradników „jak żyć”, to Mohan nie odwołuje się do współczesnej psychologii, lecz swój program opiera na starożytnej filozofii. Chętnie odwołuje się do „Jogasutr” Patanjalego oraz innych starożytnych tekstów. Jednak sens jego słów przypomina współczesnych mówców. Joga nie rozwiąże naszych problemów. Jednak regularna praktyka przemieni nas, aż problem nie będzie dłużej problemem. -
wblogunadzieja.blogspot.com Sil; 2016-10-31
Mój związek z jogą jest dość burzliwy. Generalnie ją uwielbiam – nic mnie tak nie relaksuje, nic tak nie pozwala mojej głowie odpocząć od świata i jego problemów. Problem polega jednak na tym, że ja i moje ciało bywamy kapryśne – często coś boli, często nie ma chęci i możliwości, więc jogę zaniedbujemy, z pełną tego świadomością. Ale tęsknimy. I wciąż obiecujemy sobie, że od przyszłego tygodnia, już jutro, a jeśli nie, to następnym razem na pewno się uda. Z każdą kolejną książką o jodze też tak myślę – że przecież teraz już wszystko (Ha! Jaka bzdura!) wiem, że teraz mogę znów zacząć i trwać w tej przyjemności dla duszy i ciała. I tak dalej, w niekończącej się nigdy spirali wyrzutów sumienia.
Ale ja nie o tym.
Książka Joga dla ciała, oddechu i umysłu to kompleksowy podręcznik do jogi, który wydawca na okładce nazwał Programem przywracania równowagi życiowej. Na ponad 200 stronach A.G. Mohan wykłada czytelnikom wszystkie zawiłości związane z integralnym podejściem do jogi – bo to, jak wiadomo, nie tylko ćwiczenia fizyczne i wykonywanie pozycji, a sposób życia, oddychania i myślenia. Mam wrażenie, że w tej książce jest wszystko, czego potrzeba osobom poszukującym, które wiedzą, że coś w ich życiu nie do końca gra, a może chcieliby sprawdzić, czy po praktyce jogi klocki się w głowie poukładają. Nacisk położono na reintegrację osobistą – jak ją osiągnąć, dlaczego joga może okazać się przełomowa, co jest istotą problemu współczesnego człowieka. Poza tym dowiemy się tu czegoś o terapii jogą (ze wszystkimi potrzebnymi wskazówkami i ostrzeżeniami, niezwykle ciekawy rozdział!), pranajamę, czyli o tym, jak dobrze oddychać oraz niewielką część o medytacji – wybitnie bliski mi temat. Większą część książki zajmują opisy oraz ilustracje dotyczące konkretnych asan – od pozycji stojącej aż do pozycji martwego ciała, że tak heliłinowo napomknę. I choć nie jestem zwolenniczką praktykowania posiłkując się jedynie ilustracjami książkowymi, to jako przypomnienie czy swoista inspiracja do tworzenia własnych zestawów pozycji sprawdzi się idealnie (ba, rysunki są naprawdę przejrzyste i zrozumiałe, co nie jest do końca oczywiste w książkach tego typu). I tylko wyobrazić sobie nie mogę praktykowania z książką w ręce, ale może moja wyobraźnia uboga jest po prostu (no i wolę ćwiczyć pod okiem specjalistów).Jeśli Szanowni Czytelnicy przypomną sobie wpis dotyczący Jogi bez napinki Doroty Mrówki, to od razu uprzedzę – obie książki traktują jogę z nieco innych poziomów. Tam autorce zależało na przyjemnym i niezobowiązującym oprowadzeniu po "przedsionkach jogi", bez wdawania się w szczegóły, z drobnymi jedynie sugestiami, że jest to tematy tak obszerny, że w jednej małej książce nie do opisania – co jest oczywiste, bo swój tekst kierowała do osób, które nigdy z jogą nie miały do czynienia. Co oczywiście jej nie umniejsza, ma po prostu z założenia inny charakter. Tu za to mamy przed sobą naprawdę rzetelne kompendium, mogące odpowiedzieć na pytania zadawane przez praktykujących, których jednak coś pcha, by wiedzieć więcej, działać mocniej, odczuwać intensywniej. Napisana przez nauczyciela i praktyka, przez terapeutę jogą kształcącego się u Śri Krishnamacharyi (co nie jest bez znaczenia, to jogin, który przeżył w zdrowiu ponad 100 lat!), wydaje się być dobrym początkiem do zmian. Nie tylko tych fizycznych.P.S. Z ciekawostek:- Po Słowie wstępnym zespołu redakcyjnego następuje przedmowa. W sanskrycie. Serce zabiło mocniej, oddech przyspieszył, w końcu się tego uczyłam przez rok, ale nie na tyle, żeby to odczytać, ratunku, moja wydumana ambicja chce mnie zabić, omójboże! Na szczęście na kolejnych stronach jest tłumaczenie, hańby uniknięto, można odetchnąć i żyć dalej.
- Na stronie 155 jest rysunek przedstawiający pozycję świerszcza. Jestem zachwycona, bo wygląda na to, że świerszcze latają. I jogini też. Chcę latać.
-
swiatairi.blogspot.com Airi; 2016-12-02
Tytuł oryginału: „Yoga for Body, Breath and Mind: A Guide to Personal Reintegration”, jego wydanie sięga 1993, a przedmowa nawet 1988, ale warto zajrzeć do publikacji jeśli kogoś interesuje joga lub chciałby się o niej czegoś dowiedzieć.
Znajduje się w pozycji spójny przekaz. Odnaleźć tu można wiadomości zarówno na temat asan jak i przedstawiono tu czym joga właściwie jest, z czym się wiąże itp.
O niektórych książkach po prostu nie trzeba długo się rozwodzić. Ta publikacja to właśnie takie ‘wow’. Od dawna szukałam czegoś podobnego. Pomaga zrozumieć istotę rzeczy. Jest to jedna z lepszych książek na ten temat, jak nie najlepsza z tych co miałam przyjemność czytać, mieć w swoich rękach.
Czy jest godna plecenia? Jak najbardziej.
W skali od 1 do 6 daje jej 5+. Jakieś minusy? No może jedynie małe błędy „w druku” np. zjedzenie jakieś literki, ale co to za minus ;).
Są tu i rysunki asan i krótkie opisy, są informacje na przykład o gunach, nieczystościach umysłu czy wspomniane są tu stany umysłu (jest ich 5). Są tu również różne „diagramy”. Jest to książka o szeroko pojętej jodze dzięki, której można ją poznać i zrozumieć. Jestem nią po prostu oczarowana, aż nie wiem co jeszcze mogłabym o niej wspomnieć.
Dla kogo ta książka? Dla każdego kto chce coś więcej dowiedzieć się o jodze. Początkujący, błądzący w temacie? Jak najbardziej jest to książka również dla nich. Dla kogo nie jest? Dla osób nie zainteresowanych tematem jogi, rozwoju osobistego, reintegracją itp.
Cieszę się, że miałam okazję ją Wam zaprezentować. -
bookcrazyobsession.blogspot.com
Program przywracania równowagi życiowej..."Niezwykły podręcznik hatha-jogi...to jedna z tych książek, do których Czytelnik może wielokrotnie wracać w miarę rozwoju swojej praktyki, za każdym razem delektując się tym tekstem na nowo"Ciężko opisać książkę, w której nie ma określonej fabuły, jednak nie wytrzymałabym nie recenzując jej. Książka/poradnik jest idealnym sposobem na znalezienie równowagi jak i emocjonalnej tak że tej fizycznej ;) Możemy dowiedziec się co to jest joga, oraz wiele innych nie znanych dotąd wcześniej mi definicji. Pokazane są tu też ćwiczenia, a raczej pozycje, które pozwolą nam na wyciszenie samego siebie. Książka pomimo iż jest poradnikiem pisana jest bardzo ciekawie. Jak się zacznie, to chce się zajrzeć na kolejną stronę, aby dowiedzieć się co tam na nas czeka.Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem!Przyznam, że jogą zaczęłam się interesować stosunkowo niedawno, bo może z jakiś miesiąc temu... Zainteresowanie pojawiło się w momencie pierwszych lekcji z WF-u na których pani powiedziała, że będziemy uprawiać jogę. Niestety z przyczyn osobistych na razie nie mogę uczestniczyć w lekcjach, przez co ubolewam, bo są naprawdę ciekawe :)Wcześniej znałam tylko kilka pozycji, które są tak popularne, że chyba wszyscy o niech słyszeli. Jednak, gdy zobaczyłam tą książkę, to pomyślałam, czemu by nie wgłębić się w lekturę. Była to super decyzja! Teraz na pewno wiem więcej, oraz staram się dość często jak na możliwości licealne, wykonywać z niej ćwiczeń/pozycji :)Jest to też świetny sposób, aby odpocząć po szkole, pracy, męczącym nas dniu, bądź po prostu dla przyjemnośći ♥
Szczegóły książki
- Tytuł oryginału:
- Yoga for Body, Breath, and Mind: A Guide to Personal Reintegration
- Tłumaczenie:
- Krzysztof Krzyżanowski
- ISBN Książki drukowanej:
- 978-83-283-1624-9, 9788328316249
- Data wydania książki drukowanej:
- 2016-08-12
- ISBN Ebooka:
- 978-83-283-1627-0, 9788328316270
- Data wydania ebooka:
-
2016-08-12
Data wydania ebooka często jest dniem wprowadzenia tytułu do sprzedaży i może nie być równoznaczna z datą wydania książki papierowej. Dodatkowe informacje możesz znaleźć w darmowym fragmencie. Jeśli masz wątpliwości skontaktuj się z nami sklep@sensus.pl.
- Format:
- 168x237
- Numer z katalogu:
- 42133
- Rozmiar pliku Pdf:
- 5.6MB
- Rozmiar pliku ePub:
- 7.7MB
- Rozmiar pliku Mobi:
- 7.7MB
- Pobierz przykładowy rozdział PDF
- Zgłoś erratę
- Kategorie:
Joga i medytacja
Spis treści
- Dlaczego zmierzając do reintegracji osobistej, warto skupić się na jodze? (19)
- Spojrzenie na reintegrację osobistą przez pryzmat jogi (20)
- Istota problemu: umysł, czyli źródło błędnego postrzegania (21)
- Rozwiązanie: praktyka jogi (28)
- Różne aspekty reintegracji osobistej (36)
- Podstawowe zasady praktyki asan służącej reintegracji (40)
- Wskazówki związane z praktyką (43)
- Wprowadzanie zasad w życie (47)
- Spis asan (64)
- 1. Samasthiti (pozycja stojąca) (68)
- 2. Parśwa uttanasana (asymetryczny skłon w przód) (71)
- 3. Uttanasana (skłon w przód na stojąco) (75)
- 4. Ardha uttanasana (półskłon w przód) (80)
- 5. Ardha utkatasana (pozycja krzesła) (83)
- 6. Utthita trikonasana (pozycja trójkąta) (85)
- 7. Wirabhadrasana (pozycja wojownika) (89)
- 8. Adho mukha śwanasana (pozycja psa głową w dół) (92)
- 9. Sukhasana (pozycja siadu skrzyżnego) (94)
- 10. Wadżrasana (pozycja pioruna) (96)
- 11. Paścimottanasana (skłon w przód na siedząco) (97)
- 12. Maha mudra asana (100)
- 13. Dwipada pitham (pozycja stołu) (102)
- 14. Urdhwa prasarita padasana (unoszenie nóg) (103)
- 15. Czakrawakasana (klęk podparty) (105)
- 16. Bhudżangasana (pozycja kobry) (106)
- 17. Śalabhasana (pozycja świerszcza) (109)
- 18. Dżathara pariwritti (skręt na leżąco) (111)
- 19. Apanasana (kolana przyciągnięte do klatki piersiowej) (114)
- 20. Śawasana (pozycja martwego ciała) (115)
- Filozofia związana z inwersją (117)
- Psychologia inwersji (118)
- Koncepcja inwersji (119)
- Praktyczne aspekty inwersji (120)
- 1. Wiparita karani (121)
- 2. Salamba sarwangasana (pozycja świecy) (124)
- 3. Salamba śirszasana (stanie na głowie) (125)
- Znaczenie winjasa kramy (131)
- 1. Przygotowanie (132)
- 2. Równoważenie pozycji (140)
- 3. Odpoczynek (146)
- 4. Kończenie sesji (147)
- Tworzenie sekwencji dopasowanej do indywidualnych potrzeb (148)
- Czynniki mające wpływ na planowanie sekwencji (156)
- Usuwanie nieczystości (164)
- Świadome oddychanie (166)
- Natura oddechu (167)
- Charakterystyka prawidłowo wykonywanej pranajamy (174)
- Wymagania fizyczne związane z praktyką pranajamy (177)
- Ogólne wskazówki dotyczące praktyki pranajamy (179)
- Ostrzeżenia (180)
- Bandhy (181)
- Łączenie pranajamy z wydawaniem dźwięku (183)
- Proces medytacji (185)
- Warunki wstępne (187)
- Etapy medytacji (189)
- Dodatkowe uwagi na temat medytacji (190)
- Tradycyjne spojrzenie na zdrowie i choroby przez pryzmat jogi (193)
- Terapia jogą: leczenie bez wykorzystania medykamentów i zabiegi wykonywane bez użycia narzędzi (196)
- Terapia jogą: zindywidualizowane podejście (198)
- Jogiczne podejście do procesu przywracania równowagi (199)
- Zasady związane z diagnostyką w terapii jogą (202)
- Ogólne wskazówki związane z praktykowaniem terapii jogą (204)
- Obowiązki nauczyciela i terapeuty (204)
- Wskazówki praktyczne związane ze stosowaniem terapii jogą (207)
- Dwa przykłady zastosowania terapii jogą (210)
- Uwagi końcowe: błędy popełniane podczas terapii jogą (213)
Słowo wstępne zespołu redakcyjnego (9)
Przedmowa autorstwa Śri T. Krishnamacharyi (13)
Przedmowa (przełożona z sanskrytu) (15)
Słowo wstępne od autora (17)
1. Joga i reintegracja osobista (19)
2. Asana - rola ciała w reintegracji osobistej (39)
3. Asany (63)
4. Wiparita karani - inwersja (117)
5. Winjasa krama - układanie ciągów asan i dopasowywanie charakteru takich sekwencji do indywidualnych potrzeb adeptów (131)
6. Pranajama - rola oddechu w reintegracji osobistej (163)
7. Medytacja (185)
8. Terapia jogą (193)
Posłowie (215)
O autorze (217)
Dzieki opcji "Druk na żądanie" do sprzedaży wracają tytuły Grupy Helion, które cieszyły sie dużym zainteresowaniem, a których nakład został wyprzedany.
Dla naszych Czytelników wydrukowaliśmy dodatkową pulę egzemplarzy w technice druku cyfrowego.
Co powinieneś wiedzieć o usłudze "Druk na żądanie":
- usługa obejmuje tylko widoczną poniżej listę tytułów, którą na bieżąco aktualizujemy;
- cena książki może być wyższa od początkowej ceny detalicznej, co jest spowodowane kosztami druku cyfrowego (wyższymi niż koszty tradycyjnego druku offsetowego). Obowiązująca cena jest zawsze podawana na stronie WWW książki;
- zawartość książki wraz z dodatkami (płyta CD, DVD) odpowiada jej pierwotnemu wydaniu i jest w pełni komplementarna;
- usługa nie obejmuje książek w kolorze.
W przypadku usługi "Druk na żądanie" termin dostarczenia przesyłki może obejmować także czas potrzebny na dodruk (do 10 dni roboczych)
Masz pytanie o konkretny tytuł? Napisz do nas: sklep[at]helion.pl.


Oceny i opinie klientów (2)
(1)
(1)
(0)
(0)
(0)
(0)
6 oceniona przez:
Maciej Wielobób, maciek@maciejwielobob.pl 2016-08-24
5 oceniona przez:
2020-10-17
więcej opinii