Recenzje:
WARTO PRZECZYTAĆ - Książka dr Jana Pokrywki "Na zdrowie" i moje osobiste refleksje

W dniach 18-21. 09. 2014 uczestniczyłam w Tatrzańskim Zjeździe Optymalnych w Zakopanem. Pobyt był dla nas wszystkich wspaniale zorganizowany i pozostawił w naszych duszach i umysłach ogromnie pozytywne wrażenia i wspomnienia.

W ostatnim dniu pobytu wysłuchaliśmy wykładu dr. Jana Pokrywki, który często prowadzi otwarte spotkania i prelekcje na temat profilaktyki zdrowia, w tym odżywiania sprzyjającego zdrowiu i długowieczności. W czasie przerwy można było kupić książki jego autorstwa oraz różne preparaty zalecane przez pana doktora, zgodnie z prezentowanym tematem o długowieczności. Ponieważ treść wykładu wskazywała na dość ciekawe informacje, a pikantności dodawały ciekawostki na temat sposobu osiągnięcia długowieczności mało znanymi dla nas sposobami, postanowiłam zgłębić ten temat, kupując książkę: 'Na zdrowie. Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu". Książka 'Na zdrowie" napisana została przez lekarza Jana Pokrywkę wspólnie z pisarzem, autorem wielu książek, Filipem Żurakowskim - znawcą i trenerem biznesu i rozwoju osobistego człowieka. Obydwaj Panowie uważają się za uczniów prof. Juliana Aleksandrowicza, który twierdził, że należy zmieniać świat i ludzi na lepszy poprzez dostrzeganie przez lekarzy całego człowieka, a nie tylko jego pojedyncze organy, a nieodłączną częścią medycyny powinna być psychologia i psychoterapia. W tym też tonie napisana została ta książka, podkreślając zasadę, że nasze zdrowie zależy od równowagi i harmonii ciała, ducha i umysłu, w myśl zasady: 'Zdrowie jest skutkiem równowagi, choroba jest objawem braku równowagi." Doktor Jan Pokrywka proponuje w swojej publikacji dietę, którą nazywa w skrócie 'REZO", a więc: R - radość, E - energia, Z - zgrabna sylwetka, O - odporność. Stosując dietę doktora Pokrywki, można jeść prawie wszystko, ale w odpowiednich, czyli w umiarkowanych ilościach i proporcjach (niestety nie podaje ile i w jakich!). 

Optymalni.org.pl Teresa Szczepanek


ROZGRZEJ SIĘ JEDZENIEMLEKARZE TWIERDZĄ, ŻE DO ICH GABINETÓW NAJCZĘŚCIEJ TRAFIAJĄ OSOBY WEWNĘTRZNIE WYCHŁODZONE. WSZYSTKIEMU WINNA ZBYT WYZIĘBIAJĄCA DIETA, KTÓRA DOPROWADZA DO MIAŻDŻYCY NACZYŃ KRWIONOŚNYCHLudzki organizm wyziębia przede wszystkim surowa woda, ale też oranżady, cole czy toniki. Wyziębiają przyprawy i produkty słone oraz kwaśne. Chłodne są też wszystkie surowe warzywa i owoce oraz sporządzane z nich surówki i sałatki. Co zatem rozgrzewa Przede wszystkim czosnek, cebula, por, przyprawy, takie jak cynamon, imbir, kurkuma, pieprz czy chilli.Także kawa naturalna i mięsa, takie jak jagnięcina, baranina, wołowina czy cielęcina. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długo stosowana dieta rozgrzewająca prowadzi do przegięcia w drugą stronę. Warto wtedy postawić na produkty neutralne, czyli np. ugotowane owoce i warzywa. Jak się okazuje, w naszym klimacie najlepsza będzie zupa z dużą ilością warzyw lub duszone warzywa z małą ilością mięsa.

Magazyn SENS 11/2014


Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam recenzję książki NA ZDROWIE! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu. Na rynku mamy dostępnych mnóstwo poradników o zdrowiu, o dietach, zdrowym żywieniu komu zaufać? Specjalistom posiadającym bogate doświadczenie- a taką osobą bez wątpienia jest dr Jan Pokrywka współautor dzieła. Książka napisana jest na zasadzie dialogu, rozmówcą doktora jest Filip Żurakowski-trener biznesu i rozwoju osobistego, a w przedstawionej książce dociekliwy partner rozmowy. To doskonały i wygodny poradnik który powinien przeczytać każdy zainteresowany harmonią ciała i jak postępować by żyć długo i szczęśliwie. 16 idealnie skomponowanych rozdziałów m.in: O tym, że można jeść i chudnąć, o kwasach omega-3, magnezie, wodzie mineralnej...Jak zyskać nową, lepszą jakość życia i czerpać z każdego dnia radość? Sięgnij po książkę NA ZDROWIE! a reszta zależy już tylko od Ciebie :)

Keep Fit and Be Beauty Aleksandra K., 2014-06-21


Czym jest zdrowie? Przyjęło się, że mówimy o nim w kwestii prawidłowego funkcjonowania ciała. Czemu zapominamy o umyśle?

Z książki "Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu" autorstwa dr Jana Pokrywki i Filipa Żurakowskiego dowiedziałam się, że sam fakt niecierpienia na chorobę umysłową nie oznacza zdrowia psychicznego. Człowiek, który nieustannie doświadcza stresów, lęków, niezadowolenia ze swojego życia itp. jest zagrożony na wiele chorób cywilizacyjnych, ponieważ zdrowie oznacza równowagę w sferze ciało-psychika. Tej właśnie równowagi próbują nauczyć nas autorzy - lekarz i pisarz, trener rozwoju osobistego. Dlaczego taki zespół? Lekarz wypowiada się językiem czysto medycznym, pisarz z kolei jest zdolny do refleksji. Dlatego książka ta jest tak wyjątkowa.

W książce znajdziemy:
- informacje na temat prawidłowego odżywiania. Dowiemy się, jakie znaczenie dla organizmu ma sen, czemu magnez jest najważniejszym pierwiastkiem, w jakim celu ograniczać spożywanie soli, czemu powinniśmy wybierać ksylitol a nie cukier buraczany, czy woda mineralna to najlepszy napój, po co nam olej lniany;
- wskazówki dotyczące stylu naszego życia;
- wiedzę duchową. Przeczytamy o depresji, o stanach permanentnego niezadowolenia z życia, o syndromie wypalenia (nie tylko zawodowego). Autorzy podpowiedzą nam, jak osiągnąć radość dnia codziennego, pokażą jaki jest związek pomiędzy stanem naszego ducha i ciała, powiedzą, czym jest energia czi i jak ją zdobyć;
- przepisy na potrawy doktora Pokrywki;
- przystankami pomiędzy kolejnym rozdziałami zawierającymi powyższe informacje są króciutkie historie Filipa Żurakowskiego pt. "Czas na refleksję", zakończone bardzo mądrymi sentencjami. Te fragmenty czyta się chyba z największą przyjemnością. Autor wspomina tu swoje dzieciństwo, opisuje czasy przedwojenne, w jakich żyli jego rodzice, rozmyśla nad tym, gdzie zmierza dzisiejszy świat, opowiada historie ze swojego życia rodzinnego. Robi to w sposób niezwykle wzruszający.

Ten poradnik jest inny niż wszystkie. Koncentruje się na człowieku jako na całości, a nie na jego poszczególnych elementach.
Pokazuje, że aby osiągnąć zdrowie i szczęście należy uleczyć nie tylko swoje ciało, ale także ducha i umysł. Dopiero wówczas mamy wystarczająco dużo sił i energii, by zdobywać świat i żyć pełnią życia.

con-esperanza-por-la-vida.blogspot.com 2014-07-28


Pokrewny poradnik wydawnictwa Sensus - „Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu" to wykładnia dra Jana Pokrywki i Filipa Żurakowskiego, zachęcających, by zatrzymać się podczas codziennego zabiegania i zastanowić nad własnym życiem, zdrowiem, stanem ducha i hierarchią wartości. Autorzy książki pokazują, że można żyć inaczej - lepiej, wolniej, zdrowiej. Że można wyznaczyć sobie jasne cele, unikać tego, co nam szkodzi, dobrze wykorzystywać czas i cieszyć się każdym dniem. Znajdujemy tu rozdziały dotyczące zdrowia, właściwej diety oraz znaczenia psychiki człowieka dla zachowania świetnej formy fizycznej. Dowiadujemy się, jak ważne są radość i ciekawość świata, jak realizować istotne cele oraz zdobywać wiedzę duchową.

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI 2014-07-21


Współczesny człowiek często jest tak zabiegany, że nie ma czasu zatrzymać się i zastanowić nad własnym życiem, zdrowiem, stanem ducha czy hierarchią wartości. Pracuje do granic wyczerpania, a zamiast odpoczynku funduje sobie górę tabletek, które mają mu pomóc w szybkiej regeneracji organizmu. Autorzy tej książki pokazują, że można żyć inaczej - lepiej, wolniej, zdrowiej. Polecamy skorzystanie z tego praktycznego poradnika, który porusza kwestie dotyczące zdrowia, właściwej diety czy znaczenia psychiki człowieka dla zachowania świetnej formy fizycznej.

21. wiek 2014-07-01


Książka dr Jana Pokrywki i Filipa Żurakowskiego może zainteresować wiele osób. Związane jest to z tym, że zdrowe odżywianie staje się coraz bardziej popularnym tematem i ludzie poszukują różnych informacji powiązanych z nim. Stąd ta publikacja może takie osoby zainteresować.

W „lekturze” tej oprócz nazwijmy to normalnego tekstu znajdziemy również różne przepisy, które mogą zainteresować część z czytelników. Ponadto są tu również takie „wyróżnienia” jak: Wprowadź to w życie czy Czas na refleksję. Znajdują się tu także różne Rysunki.

Znaleźć tu można wiele ciekawych informacji między innymi o oleju lnianym czy magnezie. Odnaleźć tu można również informacje, które godziny snu są najbardziej ważne, wartościowe.

Może nie ze wszystkim czytelnik będzie się zgadzał, nie znaczy jednak, że nie można ich wypróbować czy się nad nimi zastanowić. Być może nie wszystko tu prezentowane od razu należy przyjmować bez przemyśleń, sprawdzenia, ale uważam, że sporo tu zawartych uwag mogą mieć spory związek z prawdą czy warte są spróbowania.

Reasumując „Na Zdrowie!” jest bardzo ciekawą lekturą, którą przyjemnie się czyta, chwilami jedynie może przeszkadzać używana terminologia. Użycie jej jest jednak zrozumiałe ze względu na wchodzenie na tematy powiązane z biologią, odżywianiem, związkami zawartymi w pożywieniu. Różne tematy są analizowane pod różnym kontem, pozwalając je lepiej zrozumieć.

Mnie osobiście wytwór ten przypadł do gustu, mogłam się dowiedzieć sporo rzeczy, których wcześniej nie wiedziałam. Miałam również możliwość porównania tego co słyszałam z różnych źródeł na przykład o oleju lnianym z tym co zostało tu zawarte, opisane.

swiatairi.blogspot.com Airi


NA ZDROWIE! - CZYM WYRÓŻNIA SIĘ TA KSIĄŻKA?

W ostatnich dniach ukazała się książka „Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu” Autorzy – Jan Pokrywka i Filip Żurakowski - hołdują zasadzie „Wyróżniaj się lub giń”. Czym więc wyróżnia się ich książka? Odkrywczością poglądów na zdrowie i całkowitą wolnością od mitów oficjalnej medycyny i wielkiej farmacji. Tym, że mówiąc o zdrowiu w tak znaczącym stopniu uwzględnia rolę czynnika duchowego i wpływ ducha na zdrowie ciała. Zręcznymi sposobami i sprytnymi przepisami Doktora Pokrywki – lekarza medycyny prowadzącego od ponad 30 lat prywatną praktykę w Kłodzku na Dolnym Śląsku i osiągającego ponad 90 procent wyleczeń nawet w najtrudniejszych przypadkach.

Autorzy są gorącymi zwolennikami tworzenia sojuszy umysłów wokół spraw tego wartych. Poświęć się wielkiej sprawie, bądź częścią wielkiej sprawy – mówią … i sami to zrobili. Stworzyli duet autorski i stali się częścią wielkiej sprawy – sprawy zdrowia ducha i ciała oraz zdrowej długowieczności. Nie starości obarczonej smutkiem gaśnięcia i udręką chorób – lecz długowieczności zdrowej i radosnej. A na taką długowieczność trzeba sobie zapracować i trzeba zacząć już dziś – niezależnie od tego, czy masz lat 20 czy 50.

Ciesz się również dobrostanem emocjonalnym i zdrowiem ciała już dziś! Poznaj zręczne sposoby Doktora Pokrywki i stosuj je. Rozkoszuj się pełnymi poetyckiej zadumy Filipa Żurakowskiego fragmentami „Czas na refleksję”. Harmonia ciała, ducha i umysłu jest w twoim zasięgu, jest dla Ciebie możliwa. Skończ z odwlekaniem, zacznij działać od razu. Od dziś zmień swoje życie.

kobietyzmieniajaswiat.pl 2014-05-20


Czytając wiele publikacji książkowych czy prasowych na temat polecanych diet, można pogubić się w sprzecznych stwierdzeniach naukowców na temat zasad zdrowego odżywiania. Dlatego propozycja dr. Jana Pokrywki z pewnością przemówi do większości osób starających się pogodzić swoje kulinarne upodobania z dbałością o stan swojego organizmu.

Ten specjalista nie zabrania jedzenia smacznych, choć uznanych za niezbyt odpowiednie dla człowieka, potraw czy produktów. Znajduje jednak złoty środek między naszym apetytem i zdrowym rozsądkiem: zaleca jeść wszystko, byle z umiarem. Uznaje za dzienną normę kaloryczną przedział między 1500 a 1800 kcal, warunkując ją naszą budową ciała i trybem życia. Dieta dr. Pokrywki jest więc oparta na filozoficznych podstawach – ograniczenie potrzeb staje się w nich drogą do osiągnięcia stanu szczęścia, a co za tym idzie, także zdrowia.
Autor odwołuje się także do autorytetu dr. Juliana Aleksandrowicza, który widział człowieka jako całość, w której wszystkie elementy powinny właściwie współdziałać.
Jedynymi bardzo krytykowanymi w jego diecie są produktami: cukier, sól i biała mąka oraz ograniczenie spożycia mięsa. Ich eliminowanie z menu w połączeniu z codziennym ruchem, dostosowanym do naszego zdrowia i wieku, to klucz do sukcesu.

Organizm, któremu zostanie to zapewnione, będzie sam dążył do homeostazy – czyli stanu równowagi, który warunkuje nasze zdrowie. Ważne jest też dobranie odpowiednich pod względem energetycznym potraw – to z tej książki dowiadujemy się, które potrawy są rozgrzewające, które neutralne, a które wychładzające. Doktor tłumaczy, dlaczego picie wody mineralnej wcale nie jest tak korzystne dla naszego zdrowia, jak to głoszą reklamy, skąd się bierze najczęściej rak piersi u kobiet i jak sprawić, by nasze życie było pełniejsze i lepsze. W tym celu prowadzi rozmowy z coachem Filipem Żurakowskim, które bardzo urozmaicają jego wywód, wprowadzają element żywej dyskusji i uczą nas, jakie zmiany wprowadzić do naszej codzienności, by być szczęśliwszym.
Znajdujemy tu wiele wskazówek na temat zasad moralnych i wartości duchowych, z których nie warto rezygnować nawet w imię doraźnych celów.
Ważne jest, aby dbać zarówno o ciało, jak i o duszę, o relacje z przyjaciółmi, tryb życia zgodny z własnym zegarem biologicznym, właściwy sen i wypoczynek i dostarczanie organizmowi witaminy C, magnezu oraz ksylitolu. Zwłaszcza ten ostatni – zamiennik cukru, nieposiadający jednak jego negatywnych cech, jest istotnym składnikiem zdrowej diety.
To dzięki temu unikniemy szerzących się obecnie chorób cywilizacyjnych.
Autorzy to specjaliści w swoich dziedzinach: medycynie, tematyce długowieczności i zdrowego odżywiania, coachingu biznesu i rozwoju osobistego. Łączą swoją wiedzę i zainteresowania, by dać kompleksowy poradnik o tym, jak żyć zdrowo i szczęśliwie.
Podkreślają, jak ważne jest życie w harmonii ze sobą, swoimi potrzebami i zasadami. Ciało, dusza i umysł stanowią triadę składającą się na niepowtarzalną jednostkę, jaką jest każdy z nas.
Jak zyskać nową, lepszą jakość życia, czerpać radość z każdego dobrze przeżytego dnia, cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką przez długie lata? Zapraszam do lektury!

urodaizdrowie.pl Joanna, 2014-05-03


Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu - to nowa pozycja książkowa wydana nakładem wydawnictwa Helion. Poradnik dający receptę, na lepsze, wolniejsze i zdrowsze życie trafi w najbliższym czasie do księgarń, ale mało kto wie, że obaj jej autorzy mieszkają na ziemi wałbrzyskiej.
 
Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu - Jan Pokrywka odpowiada

Doktor Jan Pokrywka od ponad trzech dekad przyjmuje pacjentów w centrum Kłodzka. Szacuje, że przez jego gabinet przewinęło się ok. 100 tys. chorych. Ich pozytywne rekomendacje, a co najważniejsze wyzdrowienie, sprawiają, że gabinet i strona internetowa kłodzczanina jest coraz bardziej popularna. Jego pierwsza książka „Porozmawiajmy o akupunkturze” została wydana 1987 roku i do tej pory sprzedano jej ponad 50 tys. egzemplarzy. Po niej napisał wiele kolejnych, jest też autorem wykładów oraz broszur popularyzujących odkrycia naukowe i swoje doświadczenia. Pokrywka poznał tajniki medycyny naturalnej i chińskiej, zgłębia najnowsze trendy oraz wyniki badań medycznych z periodyków naukowych z listy filadelfijskiej. – Punktem wyjścia są dla mnie doświadczenia z codziennej pracy z pacjentami. Jednakże wyciągane wnioski weryfikuję, porównując je z wynikami badań naukowców – wyjaśnia. 

Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu - Filip Żurakowski pyta

Najnowsza książka pana doktora została napisana razem z Filipem Żurakowskim, wałbrzyszaninem trenerem biznesu i rozwoju osobistego, to także autor 21 pozycji książkowych. – Poznałem doktora trzy lata temu, ale już wcześniej słyszałem o jego skuteczności oraz oryginalnych i odkrywczych poglądach. Nawiązaliśmy współpracę i sojusz umysłów, a „Na zdrowie!” jest jego pierwszym owocem – opowiada Żurakowski. 

Poradnik składa się z szesnastu zróżnicowanych tematycznie rozdziałów, jednak jako całość stanowi kompendium porad dotyczących szeroko rozumianego zdrowia i dobrostanu we współczesnym świecie. Autorzy dociekają, jak nie tylko unikać choroby, ale też osiągnąć zadowolenie. Doktor dzieli się swoimi doświadczeniami, opisywanymi na bazie konkretnych przypadków i obserwacjami dotyczącymi w przeważającej mierze ciała. Natomiast wałbrzyszanin prowadzi ze specjalistą rozmowę i dodaje swoje obserwacje na temat dobrostanu ducha, czyli radzenia sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym oraz sposobem osiągnięcia wewnętrznego spokoju.

Walbrzych.naszemiasto.pl Elżbieta Węgrzyn