Recenzje prasowe
pierwszy poprzedni 1098 1099 1100 1101 1102 ... 1254 następny ostatni

[ < ] [ 5496..5500 ] [ > ]

Polska. Zielony Przewodnik Michelin. Wydanie 1

Mamy powód do dumy. Francuscy i nasi krajowi podróżnicy zwiedzili polskie zabytki, hotele, spacerowali uliczkami, jedli lokalne przysmaki i oceniali. Najwięcej - trzy gwiazdki w zielonym przewodniku Michelin zgarnął Kraków, a Wawel awansował na okładkę przewodnika. Nad morze, w góry, nad jezioro? W przewodniku, który przygotował Michelin wraz z wydawnictwem Bezdroża znalazło się 1 tys. atrakcji, w tym ponad 50 otrzymało maksymalną notę - trzy gwiazdki - co oznacza, że są to miejsca unikatowe, których nie można ominąć.


Kraków ma ich najwięcej. Eksperci za wyjątkowe uznali m.in. witraże w bazylice św. Franciszka, ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim, drogę królewską, ulicę Kanoniczą, czy katedrę Wawelską. Polecają kramy na Kazimierzu i obwarzanki, zachwycają się muzeum książąt Czartoryskich i komnatami królewskimi.


Zielony przewodnik różni się od typowych turystycznych książek. - Polska ukazana jest w nim zupełnie inaczej, niż zazwyczaj - mówi Paweł Sondej, koordynator produkcji wydawniczej Bezdroży. - Wynika to z połączenia dwóch punktów widzenia naszego kraju, z zewnątrz i od wewnątrz.


Podkreśla, że przewodnik jest lekturą, która dzięki francuskim podróżnikom ukazuje świeże spojrzenie na nasze bogactwo naturalne i dziedzictwo kulturowe. Są w nim miejsca i rzeczy, które często są pomijane w naszych rodzimych publikacjach, jak Nowa Huta, czy ulica św. Bronisławy na Zwierzyńcu.

Gazeta Krakowska, KATARZYNA KACHEL, 2010-04-26Polska. Zielony Przewodnik Michelin. Wydanie 1

Dostępna jest już druga edycja Zielonego Przewodnika Michelin "Polska".


Każde miejsce opisane w przewodniku - obiekt turystyczny, hotel, restauracja czy sklep - zostało sprawdzone przez francuskich i polskich podróżników, którzy zbierali informacje do publikacji. Wszystkie atrakcje turystyczne polecane w przewodniku Michelin otrzymały ocenę od zera do trzech gwiazdek.


W przewodniku wyróżniono łącznie ponad 1 tys. atrakcji, z czego blisko 60 otrzymało aż trzy gwiazdki. Zdaniem ekspertów najwięcej trzygwiazdkowych obiektów w Polsce znajduje się w Krakowie. W publikacji podano także adresy licznych hoteli, restauracji, pubów i kawiarni. Przewodnik zawiera ponad 300 fotografii i 40 map.


Przewodnik „Polska” jest jedną z ważniejszych pozycji w historii współpracy wydawnictwa Bezdroża z Michelin. - W tym przewodniku Polska ukazana jest zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Wynika to z połączenia dwóch punktów widzenia na nasz kraj - z zewnątrz i od wewnątrz. Z jednej strony jest to tekst ukazujący świeże spojrzenie na nasze bogactwa naturalne i dziedzictwo kulturowe. Autorzy wskazali te miejsca, które często sami omijamy w naszych rodzimych publikacjach. Z drugiej strony prawie 1/3 przewodnika jest dopowiedzeniem treści przez naszych autorów - mówi koordynator produkcji wydawniczej Bezdroży Paweł Sondej.


Zielony Przewodnik Michelin „Polska” dostępny jest w księgarniach w całym kraju.

mediamikser.pl, KAMILA POSIADAŁA 2010-04-23Nigdy więcej tremy. Jak przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi

Janet E. Esposito napisała książkę o tym, jak opanować lęk, dyskomfort i poczucie braku kontroli podczas wystąpienia publicznego.


Książka "Nigdy więcej tremy" (Onepress) zawiera CD z programem relaksacyjnym, treningiem autogennym i ćwiczeniami fizycznymi, pomagającymi opanować objawy stresu.


Janet E. Esposito jest prezesem spółki In The SpotLight, której działalność koncentruje się wokół niesienia ludziom pomocy w przezwyciężaniu tremy. Janet sama ma na koncie takie doświadczenia, ale udało jej się przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi i osiągnąć taki poziom komfortu oraz pewności siebie, o jakim wcześniej nawet nie marzyła. W ramach kursu "Nigdy więcej tremy" pomogła już kilkuset osobom pozbyć się lęku i nieśmiałości.

kariera.pb.pl, DI, 2010-04-25Katalonia. Barcelona, Costa Brava i Costa Dorada. W Krainie Gaudiego i Salvadore Dali. Wydanie 1

Katalonia - kraina Gaudiego i Salvadora Dali - kojarzy się gównie z jej stolicą i centrum kulturalno-artystycznym-Barceloną. Miasto - portretowane, uwieczniane przez wielu artystów, ostatnio Woody′ego Allena - olśniewa bogactwem architektury i sztuki różnych epok, zwłaszcza secesyjnej, zwanej modernisme catalan, której prekursorem był genialny Antoni Gaudi.


Ale Katalonia to także słoneczne wybrzeże, zwłaszcza Costa Brava i Costa Dorada, dawne miasteczka rybackie, znane kurorty nadmorskie, średniowieczne wioski interioru, kolorowe targi i święta lokalne, smaczna kuchnia regionalna oraz winocava, zwane katalońskim szampanem.


Do regionu przyciąga nazwisko Salvadora Dali i związane z nim malownicze miejsca i muzea, zwłaszcza niezwykłe muzeum surrealizmu - Teatre-MuseuDali.


Nowy przewodnik Wydawnictwa Bezdroża z serii rekreacyjnej Katalonia: Barcelona, Costa Brava i Costa Dorada. W krainie Gaudiego i Salvadora Dali" oprowadza po stolicy i jej okolicach oraz miasteczkach i kurortach wybrzeża. Tekst ilustrują plany najważniejszych miast i mnóstwo zdjęć, zdradzających klimat i genius loci regionu.


Wydawnictwo Bezdroża za naszym pośrednictwem ma do przekazania nieodpłatne egzemplarze książki. Aby je otrzymać należy dziś w godzinach 10-12 wysłać maila na adres e -mail: konkursdl@wp.pl i odpowiedzieć napytanie, który z zakątków Katalonii najchętniej byście odwiedzili Osoby, które udzieliły najciekawszych odpowiedzi, otrzymają w sobotę maila zwrotnego o sposobie odbioru nagrody.

POLSKA - DZIENNIK ŁÓDZKI, MAREK NIEDŹWIEDZKI, 2010-04-24Katalonia. Barcelona, Costa Brava i Costa Dorada. W Krainie Gaudiego i Salvadore Dali. Wydanie 1

W zainaugurowanej w ub. roku przez Wydawnictwo Bezdroża nowej - "wakacyjnej" - serii przewodników ukazała się kolejna, warta uwagi pozycja: "Katalonia. Barcelona, Costa Brava i Costa Dorada". A więc poświęcona chyba najpopularniejszemu wśród polskich turystów odcinkowi śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii. Zarówno ze względu na jego walory, jak i najkrótszą odległość od naszego kraju, co w przypadku podróży samochodem nie jest bez znaczenia.W Barcelonie nie ma co prawda aż tak oszałamiających zabytków, jak w Granadzie, Kordobie, Salamance, Segovii, Sewilli czy Toledo. Ale ze względu na malownicze położenie i wielkomiejską elegancję tego drugiego pod względem wielkości miasta Hiszpanii, jego Starówkę - Barri Gotic z katedrą, wspaniałe zabytki secesji oraz znajdujące się w nim i jego pobliżu dzieła wybitnych twórców, że wymienię tylko Pabla Picassa, Salvadora Dalí, Joana Miró i Antonia Gaudiego, należy ona bezsprzecznie do pierwszej "10" najbardziej wartych poznania w ojczyźnie Don Kichota.


A oba wybrzeża - "Urwiste" i "Złote" rozciągające się od granicy francuskiej po region Walencji, zaprezentowane w tym przewodniku, też nie wymagają reklamy. Katalonia, podkreślę od razu na wstępie, przedstawiona została w nim kompetentnie i znakomicie.


Bo chociaż przewodniki tej serii kierowane są przede wszystkim do ludzi wybierających się w opisywane w niej regiony przede wszystkim na wypoczynek, to informacje o tym, co przy okazji mogą zobaczyć, wręcz zmusza ich do zastanowienia się: tylko wylegiwać się na plaży i korzystać z morza, a wieczorami z uroków miejscowej kuchni i trunków, czy poznać chociażby niektóre z pobliskich zabytków, obiektów i miejsc, które na długo pozostaną w pamięci?


Zgodnie z regułą tej serii przewodników autorka w Zaproszeniu do Katalonii przedstawia jej uroki i turystyczne walory. I to tak, że naprawdę chce się poznać ich jak najwięcej. Jeżeli nie podczas jednej wakacyjnej podróży, bo to raczej niemożliwe, to wracając kilkakrotnie na częściowo już znane miejsca. Wybór ich ułatwią Hity Katalonii, z najważniejszymi zabytkami, muzeami i miejscami Barcelony.


A także Costa Brava - m.in. słynnego Trójkąta Dalego, średniowiecznej Girony czy urwistego wybrzeża i jego plaż. I Costa Dorada oraz Delty rzeki Ebro z tak pięknymi miastami i miasteczkami jak Tarragona, Reus czy Miravet, dostrzeżonym również przez UNESCO klasztorem cystersów Monestir de Poblet oraz z parkiem przyrodniczym Delta de L′Ebre.


A oprócz nich również inne zakątki i atrakcje tej autonomicznej prowincji Hiszpanii: Pireneje katalońskie, wczesno romańskie kościoły, zielone szlaki rowerowe, barwne lokalne święta - fiesty. I, oczywiście, coś dla ciała z miejscowej kuchni i piwniczek.


W rozdziałach poświęconych przygotowaniom do podróży i przejazdowi na Półwysep Pirenejski, informacjom historyczno - krajoznawczym oraz praktycznym, czytelnik znajduje chyba wszystko, czego może potrzebować. Z obszernym i rzeczowym kalendarium historycznym od III w p.n.e. po, praktycznie, współczesność.


Bardzo ciekawie, chociaż oczywiście skrótowo, przedstawioną katalońską kulturą i sztuką - z takimi m.in. informacjami, że z okresu średniowiecza zachowało się tam ponad 2 tys. zabytków romańskich. Rzemiosłem artystycznym, używanymi tam językami, regionalną kuchnią oraz winami. A także tradycjami, z obszernym - prawie 7 stron druku - kalendarzem ogólno katalońskich i lokalnych fiest.


Część czysto przewodnikowa zawiera informacje i sporo zdjęć na temat trzech tytułowych miejsc oraz dodatkowo innych zakątków Katalonii. W przypadku Barcelony czytelnik znajdzie w poświęconym jej rozdziale krótką historię miasta oraz propozycje zwiedzania kolejno najciekawszych jego dzielnic, a w nich najważniejszych miejsc i zabytków.


Na końcu zaś informacje praktyczne m.in. na temat dojazdu, komunikacji miejskiej, noclegów i wyżywienia - z licznymi polecanymi hostelami, pensjonatami, hotelami, restauracjami, barami, kawiarniami itp. Ponadto o możliwych do uzyskania zniżkach turystycznych i rozrywkach.


W Okolicach Barcelony autorka przedstawia klasztor Montserrat - duchową stolicę Katalończyków oraz kilka mniejszych miejscowości i lokalnych wybrzeży, także z informacjami praktycznymi na końcu. Podobnie dwa główne, tytułowe wybrzeża. Z obszernymi wykazami ich plaż, wraz z charakterystyką, omówieniem miejsc, które warto zobaczyć na tych wybrzeżach oraz w ich pobliżu itp. Tak samo Deltę Ebro, Pireneje katalońskie i piękne, warte zobaczenia miejsca centralnej Katalonii. Wszystko z masą informacji na temat ich lokalizacji, historii, co warto tam zobaczyć, godzin otwarcia, cen biletów itp.


W tekst włamano ponadto informacje monotematyczne, niektóre obszerne, m.in. "Katalońska Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO", "Rzeźbiarze i malarze katalońskiego gotyku", "Katalońska secesja", "Antonio Gaudi - genialny architekt - wizjoner", "Tajemnice Sagrada Família", "Twórczość Joana Miró", "Salvador Dalí i surrealizm", co znacznie wzbogaca treść przewodnika.


Poruszanie się i porozumiewanie z mieszkańcami w najprostszych i najważniejszych sprawach ułatwia zamieszczony na końcu przewodnika mini słowniczek polsko - hiszpańsko - kataloński, a odszukanie potrzebnego miejsca, niestety zdecydowanie zbyt ograniczony, indeks.


Jest to więc przewodnik, który nie tylko mogę polecić, ale wręcz radzę zabrać go z sobą - zwłaszcza, że przystępna cena zachęca do kupna - na urlop w ten region Hiszpanii. Nawet, jeżeli ma się w planach wyłącznie wypoczynek. Bo chociażby przejrzenie go podczas opalania pozwoli uzmysłowić sobie, jak wiele straci się, ograniczając pobyt na Costa Brava czy Costa Dorada tylko do plażowania i kąpieli w morzu.

Globtroter, CEZARY RUDZIŃSKI, (2010-04-22)pierwszy poprzedni 1098 1099 1100 1101 1102 ... 1254 następny ostatni

[ < ] [ 5496..5500 ] [ > ]